Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1816
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1816
Název:Strážce blaženosti
(Hüter der Glückseligkeit)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Thoregon / Tolkandové
Vydáno poprvé:13.6.1996
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1288 NGL = 4875
Tajemství Gaala - Android se správně zachová vůči cizincům
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Pozemšťan riskuje hlavu a krk

Reginald Bull - starý přítel je vždy na Rhodanově straně

Foremon - strážce nevzdá honbu za údajnými vrahy

Szuker - android je strážcem Gaala

Rhodan a Bully se snaží proniknout do centra planety, zvaného Srdce-PĚT. Snad jim trochu pomůže Centrifaal A-Ostamnul. Gaalo pro ně zůstává světem plným záhad. Co znamená pojem »shifting«, jehož se všichni obávají? Co podnikne strážní android Szuker? A jaké úklady jim nastrojí Foremon?


Perrymu Rhodanovi a Reginaldu Bullovi se podaří proniknout do vyspělé syntroniky miskovitého robota, který byl před dávnými časy u Jihu-TŘI poškozen bleskem. S tímto strojem se jim podaří vletět do bunkru, který robotům slouží jako sklad a opravna, a potkají tam Szukera, androidského strážce. 1.85 metru vysoký, modrý, člověku podobný android má tvář bez nosu s černýma očima a oběma Terrancům připadá zvláštním způsobem zarmoucený. Na útěku před Szukerem se Rhodan a Bull dostanou do Srdce-PĚT. Město je zcela opuštěné, ale pečlivě udržované. Při vstupu do jednotlivých budov se nositelé aktivátorů objeví v různých iluzích, které představují životy bývalých obyvatel, a dostanou se přitom nakonec do pasti. Když je chce Szuker vzít do vazby, objeví na Rhodanově zápěstí Passantum. Poté oběma Pozemšťanům připevní na krk malé kvadratické translátory a uvítá je jako přátele Ce Rhiotona, kterého označuje jako jednoho z nejvznešenějších a nejvýznamnějších Galorňanů. Android vysvětluje, že obyvatelé dolního města jsou na Galornu nežádoucí, protože by tato posvátná místa mohli narušit. Na základě etiky Galorňanů ale proti nim nesmí použít žádné násilí. Protože Rhodan androidovi namluví, že se svým kamarádem musí splnit důležitý úkol, předá Szuker nesmrtelnému paměťový krystal, který jim má ulehčit orientaci v Plantagoo a obsahuje koordináty místa, ze kterého Ce Rhioton vyslal poslední radiogram. Android jim ale zabrání porušit tabu a vkročit do »Pole písemnictví« v centru Srdce-PĚT, do osm set metrů velkého pole, na kterém se nachází stovky 12 až 20 metrů vysokých, nápisy opatřených sloupů z nekovového, stříbřitého materiálu a v jehož středu se nachází 70 metrů široká šachta.

Mezitím se Foremon, který Rhodanovi a Bullovi marně nastražil smrtelnou past, zpět do Srdce-PĚT. U Pole písemnictví se strážci podaří oba Pozemšťany téměř pokrýt bazaltovým prachem, který si morfováním přivedl z podkladu města, když se náhle objeví pahýlová loď. Tažný paprsek odnese dva metry vysokého, modrého Galorňana, který zjevně chce ukončit svůj život1), do pole sloupů. Dříve než za pronikavého světelného efektu zmizí, vydá Galorňan všechno pozitivní ze své osobnosti2), a obyvatelé Gaala znovu zažijí redukci štěstí. Bezprostředně poté prchne Rhodan s Bullem do spodního města. Velkokroogh Lyskun, který nemůže zabránit, že oba Pozemšťané opustí Galorn s A-Ostamulem na Prodavači duší3) CHIIZ, se rozloží3).

Foremon přesvědčí Szukera, že podporoval vrahy, a přiměje androida, aby mu dal na pomoc Draka4). Z šachty v centru Pole písemnictví se vznese 40 metrů vysoké a 20 metrů široké, vejčité těleso5).