Perry Rhodan 1823 (Česká obálka) Perry Rhodan 1823 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1823
Název:Vládci snů
(Regenten der Träume)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Thoregon / Tolkandové
Vydáno poprvé:01. srpna 1996
Vydáno v češtině: -
Čas děje: prosinec 1288 NGL
Raketa k Centrifaalům - Perry Rhodan se setkává s atentátníkem
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec se ocitne na palubě prodavače duší.

Reginald Bull - Rhodanův nejstarší přítel se uchyluje k velmi přímočarým argumentům.

Buage - Platmistryně na CHIIZU.

Demin - Osobní zástupce obou Terranců.

A-Kestah a A-Gidecaj - Vůdci dvou soupeřících centrifaalských klanů.

Na třech různých místech vesmíru jsou lidé ze Země zapleteni do událostí, které spolu na první pohled nemají nic společného.

V Mléčné dráze, postižené politickým kvasem, obsadily tajemné ježatky desítky planet a svou invazi nadále eskalují. Lodě Ligy svobodných Pozemšťanů a jiných galaktických velmocí toho zatím moc nepořídily.

Perry Rhodan, Reginald Bull a Alaska Saedelaere o tomto nebezpečném vývoji nemají ani ponětí. Při průzkumu planety Trokanu, „druhého Marsu“, vešli tito tři muži do tzv. Hřibu a zmizeli.

Ocitli se na Mostě do nekonečna, po něm se dostali do Arzenálu moci, kde objevili pozůstalost jakési prastaré civilizaci. Tam se rozdělili. Alaska Saedelaere zmizel s jakousi kosmickou lodí a nyní má zřejmě potíže v galaxii Bröhnder.

Rhodan a Bull se odvážili znovu na Most do nekonečna, ale vyšli v galaxii Plantagoo. Na neznámém světě jménem Galorn se museli bránit útokům neznámé bytosti. Nezbývá jim nic jiného než útěk vpřed - musí nalézt Galorňany, tajemné vládce galaxie. Cesta k nim vede přes VLÁDCE SNŮ...


Perry Rhodan a Reginald Bull jsou na palubě CHIIZU, 260 metrů dlouhé vesmírné lodi rudé barvy, připomínající raketu. Zjistí, že loď není v nejlepším stavu a je velmi zaostalá ve srovnání s galaktickou technologií. Například CHIIZ používá tranziční motory, což je obecně běžný standard v Plantagu. Posádku lodi tvoří Paradejové. Jsou to tvorové s modrým hadím tělem, dvěma krátkýma nohama a trojicí rukou bez kostí. Na 20 cm dlouhém krku mají vydří hlavy s výraznýma červenýma očima. V tlamě těchto metr vysokých tvorů se neustále pohybuje natřikrát rozeklaný jazyk. Stejně jako v případě dalších takzvaných „prodavačů duší“, podobných CHIIZU, Paradejové požadují jako poplatek za přepravu, aby se cestující podíleli na jejich snech, které jsou ovšem vedeny násilným až krutým směrem. Rhodan a Bull jsou však schopni tento vpád odrazit díky své mentální stabilizaci. Paradejové je ze strachu z narušení své neúprosné image z lodi nevyhostí, když slíbí, že svou imunitu zatají před ostatními pasažéry.

Další cestující, Centrifaalové, Krooghové a Moxgergové, jsou zástupci nejvýznamnějších národů northside Plantaga. Trasa lodi proto zahrnuje i svět Centrum Centrifaalů v soustavě Centriff. Tato planeta se Rhodanovi a Bullovi zdá být vhodným cílem, protože se na ní mají nacházet vesmírné lodě s nejvyspělejší technologií, s nimiž se mohou vydat hledat Galorňany.

Centrifaalové na palubě patří ke dvěma skupinám, které proti sobě od počátku vystupují nanejvýš agresivně. Na jedné straně je klan A-Gidecaje a na druhé straně skupina 15 lidí kolem A-Kestaha, pocházející ze světa psanců Sci-Šouku. A-Kestahovi lidé transportují schránku podobnou rakvi. Oběma Terrancům je jasné, že centrifaalský lid kvůli své vrozené, latentní agresivitě velmi trpí trvalým mírem, který v Plantagu hrozbou shiftingu vynucují Galorňané.

Když je nakonec protifrakcí zavražděno po jednom Centrifaalovi z každé skupiny a zahyne i Moxgerg, který byl svědkem jedné z vražd, Paradejové požádají Rhodana a Bulla o pomoc, protože pro obyvatele Plantaga jsou vraždy čímsi nepochopitelným. Nositelé buněčných aktivátorů jsou odvedeni k Loomovi, veliteli CHIIZU. Ten žije v domovském vajíčku, kokonu podobném síti, v němž je v těsném fyzickém kontaktu shromážděn nespočet Paradejů. Loom vypráví o svém lidu: Paradejové jsou vysoce kolektivní bytosti, které v podstatě žijí velmi odloučeným životem. Na své domovské planetě Pittor v southside Plantaga koexistují v rozvětvených rodinách čítajících až 1000 jedinců. V obřích obytných silech se mohou navzájem opájet svými sny. Populace Paradejů se však neustále snižuje, což se připisuje umělé genetické modifikaci, kterou jejich předkové podstoupili před tisíci lety, aby zabránili otevřené agresi. Existují však Paradejové, jimž sny o soukmenovcích k přežití nestačí. Jsou závislí na násilnějších snech jiných živých bytostí. Pro přístup k těmto snům byli vytvořeni „prodavači duší“, jako je CHIIZ. Rhodan navrhne, že se s Bullem pokusí obnovit klid na palubě mírovými prostředky, což Loom schválí.

Nesmrtelní se nejprve snaží přesvědčit oba vůdce A-Gidecaje a A-Kestaha, aby vyjednávali, ale to se nezdaří. Poté nechají Paradeje tajně nainstalovat odposlouchávací zařízení nad vchody do jednotlivých kajut. Tak se dozvědí, že A-Gidecajova skupina hodlá zničit druhý klan. Když dojde k boji, Rhodan a Bull zasáhnou. Nemohou však zabránit tomu, aby byl A-Gidecajův klan téměř úplně vyvražděn. Poslední přeživší se pokusí vyhodit CHIIZ do vzduchu, ale Rhodan ho přemůže.

A-Kestah je po útoku protivníkova klanu přesvědčen, že je chystaný návrat Califorma do Centra Centrifaalů už předem prozrazen. Otevře tedy schránku připomínající rakev. Z ní se vynoří Caliform, který byl udržován v umělém hlubokém spánku a chce dosáhnout politického převratu na své domovské planetě. Rhodanův a Bullův zásah vnímá jako podporu své věci a nabídne jim vesmírnou loď, pokud mu budou nadále pomáhat. Krátce poté, 29. prosince 1288 NGL, dorazí CHIIZ do soustavy Centriff.

Foremon se mezitím nachází v PEGOOMU, kapsli ve tvaru vejce, poblíž Galornské hvězdy. Zjistí, že mu zbývají pouhé tři hodiny života, protože není schopen nohama extrahovat minerály ani ušima zachycovat sluneční energii...

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál