Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1362
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1362
Název:Hledač slunce
(Der Sonnensucher)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Tarkan
Vydáno poprvé:1987
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 447 NGL = 4034
Terranec v cizím vesmíru - a Attavenno se snem
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec na stopě ESTARTU

Lung-Shirim - první komandér na Drifaalu

Ren-No - velitel projektu Anklam

Beodu - Attavenno

Jordan - zvláštní robot

Na měsíci Drifaal, jehož vysílací zařízení je ze šedesáti procent zničeno, potká Perry Rhodan Kartaniňana. Dozví se, že jednotlivé národy účastnící se transferu Hangaye mají vlastní vlády, ale jsou spojeni při organizaci projektu, který se zabývá transferem galaxie.

Z otázek na interuniversální pohon NARGA PUUR vyjde najevo, že Kartaniňan Ren-No disponuje jen daty o projektu, který mu byl svěřen. Z centrály Vědomostní autority, která existuje uprostřed Projektové organizace v hyperprostoru, přes kterou se spojují národy Hangaye1), kterou ale nelze přímo oslovovat, dostává každý vedoucí projektu vědomosti, které potřebuje. Ren-No oznamuje, že Sionang byl asi na Gangha odhalen jako Haurijský špión a zlikvidován, ale Rhodan zůstává skeptický. Terranec kromě toho získává dojem, že Hauriové Kartaniňany svou psionickou technikou zřetelně předstihují.

Jen metr vysoký Attavenno Beodu se přidává k Rhodanovi. Poté co si tito vyvinuli kosmické lety, vznikli z kdysi malých Attavennoků dalece větší Vennokové kvůli mutaci způsobené kosmickým zářením. Beodu, který je zvaný »Snílek«, vypráví Rhodanovi, že ve svých snech, ve kterých tuší poukazy na budoucnost2), viděl čtyřnohou a čtyřrukou bytost a obyvatele stromů. Když se k nim přiblížil, svalili se oba se zábleskem mrtví k zemi. Ačkoliv byl za smrt obou bytostí zodpovědný, měl uspokojivý pocit, že úspěšně vyřídil cizí příkaz3).

Když se Beodu od Liutalfa dozví, že se na Ylonu podařilo objevit stopu ESTARTU, odlétá Rhodan s Attavennem ve člunu bývalého vrchního komandéra, kterého Ren-No zbavil úřadu a poslal na Drifaal, na měsíc Nuru. Dvojice objeví kosmickou loď, která se skládá ze dvou, pod úhlem 110 stupňů spojených, padesát metrů dlouhých, dvacet metrů širokých a deset metrů tlustých kvádrů. Na hranách jsou jako energetické sběrače umístěny dvě otočná křídla. Uvnitř JUATAFU (Hledač slunce), který Rhodana k jeho velkému překvapení uvítá ve staromódní formě Sothalku, řeči mocenské oblasti ESTARTU, spatří oba krátkodobě také symbol zmizelé superinteligence. Nakonec narazí na robota, ve kterém Beodu pozná jednu bytost ze snu. Má 90 centimetrů vysoký a 20 centimetrů široký trup a kulatou hlavu se žlabovitým zářezy a dvěma tykadly se zrakovým systémem. Z konců jeho čtyř noh a čtyř rukou vychází mnoho nitkovitých senzorových zařízení. Robot, jehož tělo je pokryto tyrkysově zbarvenou kůží, a který si sám říká Yewe-Or-Dawn, dostane od Rhodana k zjednodušení jméno Jordan4).

Oznamuje, že JUATAFU bezprostředně po svém uvedení do služby měl odletět do systému Zabrif a následně být deaktivován. Na otázku ohledně ESTARTU reaguje Jordan zvláštním výrokem: »Jsme mnozí a přesto sami.«5).

Když Rhodan tuto technicky působící loď, ve kterém se nachází ještě mnoho dalších robotů, opustí, oznámí mu palubní pozitronika, že se s Rhodanem, osvíceným, znovu setká6). Liutalfův člun se ukáže být nepřístupný a po Beoduovi se ztratí všechny stopy. Pozemšťanovi se zdá být jeho podezření, že vrchní komandér byl skutečný agent Hexameronu, potvrzeno, ale Venno, který se letu na Ylon účastnil jako černý pasažér, ho se třemi Haurii překvapí a omráčí.