Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Články > Mléčná dráha v roce 2071 NGL
hledat

Mléčná dráha v roce 2071 NGL

Hvězdné národy a hvězdné říše

V Mléčné dráze začíná rok 2071 nového galaktického letopočtu, což odpovídá roku 5658 po Kristu.

Ihned po návratu Terry a Luny na jejich původní místo na této straně Dyoverza začala Liga svobodných Galaktiků s rekonstrukcí a reorganizací. Hvězdná říše lidstva a jeho nejbližších spojenců, jako jsou Ferroni v soustavě Vega, v současnosti zahrnuje 12 012 světů: Planety a měsíce, stejně komplexní vesmírné stanice a umělé živoucí světy, jako je například habitat Gongolis.

Do koncertu Ligy patří dalších 3001 takzvaných svobodných světů. Na rozdíl od světů Ligy tyto planety nevysílají žádné přímo volené zástupce do Ligového parlamentu ani do Rady systémů (RS), v níž je každý systém zastoupen dvěma osobami, ale obvykle s Ligou vedou neustálý dialog.

To, že se světy z tohoto okruhu připojují k Lize nebo že se světy Ligy prohlašují za svobodné, není častým jevem, ale ani naprostou výjimkou. Přidružené světy nezřídka uzavírají s Ligou zvláštní pakty o obraně a pomoci.

V čele vlády Ligy stojí rezident, jeho zástupce a ministři. Sídlí v Solární rezidenci ve městě Terranie. Některé orgány Ligy nadále působí na Rudynu v soustavě Ephelegon, který by v případě nouze mohl převzít funkci vládnoucího ústředního světa. Jádro Ligy tvoří prostorová koule o průměru asi 5000 světelných let, jejímž středem je soustava Sol.

Liga se však zdaleka neomezuje jen na tento sektor, rozšířila se po celé západní straně Galaxie ve směru její centrální oblasti. Kontakt s lidstvem ze soustavy Stardust se přerušil dlouho před Cairanskou epochou. Liga jej plánuje ve vhodnou dobu obnovit.

Liga svobodných Galaktiků nezahrnuje pouze světy obývané lidmi. Plnoprávnými členy jsou obyvatelé planet a měsíců Vegy, stejně jako planeta Swoofon. Kromě toho žijí na území Ligy jako její občané miliony Cheborparnů, Topsiderů, Unithanů, Gatasanů a příslušníků příbuzných jülziišských národů.

Celkem má Liga sedm a půl bilionu obyvatel.

Lemurská aliance

V Mléčné dráze existují další hvězdné státy, které založili potomci Lemurů. Společně s Tamaniem Tefrodů, které bylo vyhlášeno v roce 1502 NGL, a Akonskou radovou republikou tvoří takzvanou Lemurskou alianci.

Tamanium už dávno není autoritářským státem. V čele vlády sice stále stojí Tamaron Vetris-Molaud, ale musí být potvrzen ve standardním aliančním desetiletém období. Pomáhá mu svobodně zvolený nejvyšší tamarada. Tento úřad v současné době zastává Tefrodka Yiruna-Badu.

Tamaron zastupuje stát, reprezentuje ho navenek a radí nejvyššímu tamaradovi. Podobně jako komisaři Ligy mu mohou být kdykoli přiděleny úkoly a zvláštní pravomoci.

Sídlem vlády Tamania je město Apsuma na Zemi podobné planetě Tefor v soustavě Helita, ležící 52 003 světelných let od Slunce v eastside Galaxie.

Zatímco Tamanium s 1958 světy je galaktickou mocností středního významu a může shromáždit 20 000 více či méně těžce vyzbrojených jednotek, Akonská radová republika se zdá být relativně malá: Akonané obývají 49 světů, z nichž některé jen některé jsou hustěji osídleny. Malá záliba Akonanů v cestování vesmírem je dobře známa; tomu odpovídá i nízký počet jejich lodí, který činí asi 500 jednotek. Akonané jsou však považováni za transmiterové specialisty Mléčné dráhy a opakovaně v této oblasti dosáhli úžasných výkonů. Připravované zkompletování tříplanetárního systému Arkon s novým Arkonem III je založeno především na akonanském systému PETS (planetární etapový transmiterový systém).

Akonská radová republika

Zákonodárnou mocí je Akonská rada. Celkem v ní zasedá 150 osob; asi 100 z nich zastupuje planety (jedna až čtyři osoby, v závislosti na počtu obyvatel), další reprezentují vesmírné habitaty, výrobní komplexy, transmiterové trasy, flotilu, teoretickou a aplikovanou vědu, historiky a filozofy. Z rady je 15 osob voleno do Nejvyšší rady. Jeden z členů Nejvyšší rady je pak jmenován prioradním. Prioritní radní reprezentuje grémium Nejvyšší rady jako její mluvčí; v posledních desetiletích si fakticky prioradní přisvojila politickou autoritu grémia. Členové Nejvyšší rady působí jako ministři. Od roku 2065 NGL zastává úřad prioritní radní Akonanka Adorhee tan Thanor, což je vlastně klon Rheelony tan Thanor – a tedy první klon ve vládní funkci.

Sídlem její rady, a tedy i vlády, je planeta Galazin s hlavním městem Ehembor. Galazin se nachází v soustavě modrého obřího slunce Khanon ve východní části Galaxie, 3664 světelných let od soustavy Akon a 47 918 světelných let od soustavy Sol.

Krystalická republika

V kulové hvězdokupě M 13, domově Arkonidanů, byla v roce 2061 NGL vyhlášena Krystalická republika, která vznikla ze Sjednoceného hvězdného baronství Thantur. Sídlem vlády se stal Arkon I, Krystalický svět. Z politického hlediska má republika dvě komory: horní komoru, která je z velké části, nikoli však výlučně, vyhrazena šlechtě (Gos’Eyr neboli Krystalická pokladnice), a dolní komoru, která je zákonodárným orgánem (Gos’Than neboli Krystalická rada). Prvním krystalickým kancléřem neboli Gos’adari byl Larsav da Ariga; v roce 2070 ho vystřídal dosavadní mascant Markul agh Fermi.

Jak Liga, tak Radová republika, Tamanium a Krystalická republika znají desetileté legislativní období.

Z vojenského a ekonomického hlediska je Krystalická republika stále galaktickou velmocí: zahrnuje asi 50 000 světů, které jsou někdy více, jindy méně úzce spojeny s ústřední vládou.

Propletenec složitých a komplexních vztahů mezi arkonidanskými světy, souběžná existence radikálně demokratických stran a frakcí, které usilují o restauraci krystalických baronství či dokonce Krystalického impéria, pavučina zájmů, aliancí a spolků, soužití s Arasy a Báaloly, to vše je pro nezasvěcené těžko pochopitelné. Terranec Homer G. Adams proto občas označuje arkonidanskou hvězdnou říši za galaktickou Byzanc.

Odchod Mosazného impéria přes Olověnou sféru na druhou stranu Dyoversa v roce 2047 NGL nepochybně vedl k citelným ztrátám ve vojenských a logistických sférách arkonidanského impéria. S operační flotilou čítající 500 000 výkonných jednotek a dvakrát tak velkou obchodní flotilou je však Krystalická republika bezkonkurenčním mocenským faktorem jak ve své úzce vymezené domovině, kulové hvězdokupě Thantur-Lok alias M 13, ležící vysoko v halu, tak v northside Pustého ostrova neboli Debara Hamtar, jak Arkonidané nazývají Mléčnou dráhu.

Skvost Gatasu

Protiváhou této staré hvězdné říše je Skvost Gatasu, útvar, v němž se v roce 2067 NGL spojili Jülziišové a jejich státy, které spolu do té doby často soupeřily. Ústředním politickým orgánem Skvostu je Regulatorium na Gatasu. Regulátorů je 22; sedm z nich jsou Gatasané.

Dvacet z těchto regulátorů předsedá ministerstvům, známým jako Obezřetnosti. Devatenáctá obezřetnost je totožná s jülziišskou tajnou službou; jejím regulátorem je Hanin Javangar. Jako primární regulátor úřaduje Gatasan Lyirid Ghüra, který je známý také jako Zroditel skvostu a jehož hlas se v Regulatoriu počítá dvojnásobně.

Ke Skvostu patří asi 40 000 světů v 35 000 systémech; společně ovládají flotilu 400 000 bojeschopných diskovitých lodí.

Obchod se Skvostem je z velké části v rukou takzvaných Jülských rejdařů. Působí převážně v eastside Mléčné dráhy, ale v celé galaxii soupeří s obchodní federací Barnitů, s Mehandory, Železnou armádou Supertěžkých a Novými svobodnými jezdci. Tito konkurenti dospěli na všemi respektovaném Olympu v roce 2064 NGL k všeobecně přijatelné dohodě. Tonia Houdinová, císařovna Olympského komplexu, zaručila nezávislost rozhodčího soudu, který, uznán všemi stranami, sídlí na Olympu.

Olympský komplex je s Ligou svázán zvláštním souborem smluv; někteří kritici tuto zvláštnost označují za státoprávní zlom: na jedné straně je komplex plnoprávným členem Ligy, a tedy i Lemurské aliance, nicméně v obchodních záležitostech si zachovává vlastní zvláštnosti a dokonce i státní tajemství, takzvaná Valuable Trade Secrets neboli VTS. Obvykle se jedná o obchodní vztahy s mimogalaktickými partnery, jako jsou VTS Magellanova mračna, VTS Sagittarius nebo VTS M 79/Staré hvězdy.

Ostatní galaktické mocnosti

Liga má zvláštní vztahy s dalšími dvěma galaktickými mocnostmi: Haluťany a Posbii.

Haluťané jsou početně nevelký národ, čítají necelých 100 000 jedinců a jejich hlavním světem je planeta Halut, která leží ve středu Mléčné dráhy 30 231 světelných let od soustavy Sol. Haluťané žijí převážně anarchisticky, tj. bez oficiální vlády. Obhájce všech působí jako mluvčí, prostředník, koordinátor a šiřitel impulzů. V roce 2071 NGL je to stále Blo Rakane, (na rozdíl od svých druhů) bílý Haluťan.

Haluťané cestují raději na menších lodích o průměru 350 metrů s minimální posádkou; stejně jako jinde se i zde projevují jako individualisté.

Od jejich zásahu na oběžné dráze Olověné sféry a v záležitosti Hvězdného kola však Galaktici vědí, že mocné bytosti opět staví i větší vesmírné lodě. Kolik těchto velkých bitevníků bylo vyrobeno, Haluťané zatím nezveřejnili. Terranští vojenští experti odhadují, že v provozu je asi 100 těchto 650 metrů dlouhých obrů. Zdá se, že TRANPAR je něco jako vlajková nebo velitelská loď haluťanské flotily; jejím velitelem a hlavním stratégem je Ontro Shert.

Posbiové jsou pozitronicko-biologičtí hybridní tvorové; jejich hlavním světem je Svět sta sluncí. Vytvořili Unii pozitronicko-biologických civilizací s podobnými kulturami, včetně dosud záhadných Zainských konstruktů; tato Unie se formálně přidružila k Lize i Lemurské alianci Smlouvou sta sluncí v roce 2052 NGL. Mluvčí Unie je Jawna Togoya.

Posbijské lodě, takzvané fragmentální křižníky, nejsou pouhými dopravními prostředky, ale světy samy o sobě, v jistém smyslu dokonce skutečnými entitami… osobnostmi. Posbiové neoznamují, kolik mají fragmentálních lodí. Odhaduje se, že jich je asi 250 000, ale je také možné, že se do hlubin vesmíru, hnáno zvědavostí, vydalo mnoho tisíc jejich korábů. Posbiové mají jistě čas a trpělivost na dlouhé cesty: jsou extrémně dlouhověcí, ne-li – ve své pozitronické části – dokonce relativně nesmrtelní.

Pouhých 815 světelných let od soustavy Sol se nachází soustava Orion Delta s Topsidem, domovskou planetou ještěrovitých Topsiderů. Jejich poměrně malý stát s 60 světy tvoří oficiálně enklávu v jádru území Ligy, která se rozkládá přes 600 světelných let. V čele vlády říše Topsiderů, která si v poslední době říká Hvězdná snůška, stojí guvernérka Chru-Long. Hvězdná snůška vysílá do parlamentu Ligy pozorovatele, kteří mají rovněž poradní status.

Flotila Topsiderů má asi 2500 lodí a je tedy poměrně početná.

Krystalická republika Arkonidanů udržuje zvláštní vztahy s Hvězdnou říší Naatů, národem pocházejícím z páté planety arkonského slunce.

Naatové žijí na planetě Naat i v současnosti; Krystalická republika jim uděluje trvalá přístupová práva. Hlavním světem jejich vlastní hvězdné říše, Naatské federace, je Naatsdraan v soustavě Naata, vzdálený 20 496 světelných let od Arkonu, a tedy původního světa. Vzdálenost od soustavy Sol je 28 165 světelných let.

V současné době patří k této federaci 250 světů; flotila má přes 2000 jednotek.

Za zmínku stojí také některé galaktické mocnosti střední velikosti, jako je Chebor-Popta Cheborparnů s 866 světy, jejíž vesmírná flotila dvoukulovitých lodí se skládá především z obchodních a výzkumných plavidel; s Lemurskou aliancí byl uzavřen dalekosáhlý obranný pakt. Zdá se, že v budoucnu by už těsnějšímu spojení s Ligou nebo Aliancí nestálo nic v cestě.

Do stejné kategorie patří Hasprotagar Hasproňanů, který zahrnuje 1118 světů, Andooz-Qorum Andoozů s 250 světy nebo dronská Federace Uqurado s 1223 světy.

Malé hvězdné říše

Samozřejmě existuje i nespočet menších hvězdných říší, jako je například Vidaarmské knížectví Trebolanů spojené s Ligou, Provconská triarchie Vincranů, Gájanů a Zwotterů nebo stát Kerouťanů, sourozenecké rasy Terranců, žijících na Šeheeně. Z těchto malých říší přitáhla v průběhu Cairanské epochy pozornost poměrně nová Olubfanská říše, která se nachází na vzdáleném okraji Orionova ramene.

Neměli bychom zapomínat ani na hvězdnou říši Onryoňanů, kteří se vrátili do Mléčné dráhy. Dvanáct světů, které obývají, se v roce 2066 v mezihvězdné hraniční oblasti west- a southside spojilo a vytvořilo Onryonát. Hlavním světem je planeta Lacc v soustavě Ryodur. Čtyři z těchto dvanácti světů jsou temnosvěty.

Ryotarou malé hvězdné říše je Onryoňanka Šoccnar Suur. Onryonát má flotilu čítající maximálně 500 lodí. Mnoho Onryoňanů však žije na světech Ligy a slouží na lodích solárních nebo ligových flotil.

Solární flotila je se svými 10 000 jednotkami vedle domovské flotily soustavy Arkon pravděpodobně nejsilnější systémovou flotilou v Mléčné dráze – a není divu. Sluneční soustava se znovu a znovu stává středem kosmických událostí a zdá se, že není imunní vůči další pozornosti nežádoucích stran.

Flotila Ligy

Samotná Liga nabízí pro obranu mimo Solární flotilu dalších 150 000 lodí. Poloautonomní členské státy Ligy – včetně Allemského svazu, Svobodné konfederace Ertrus, Normonské federace, Koalice Imart, Olympského komplexu, Unie Opral, republik Epsal a Plophos a Šomonského svazu – však mohou rozšířit flotilu celkem o dalších 50 000 jednotek.

Obchodní flotila čítá více než 300 000 hvězdných lodí a průzkumná flotila Ligy je s 5000 jednotkami zdaleka největší vědeckou a výzkumnou armádou v Mléčné dráze.

Občas, i když velmi zřídka, se na lodích galaktických civilizací objeví Trox nebo Xisrap. Člověk pak žasne. Na druhou stranu setkání s Tomopaty se málokdy cení; jejich pověst je spíše pochybná. Proslýchá se, že čelní Akonané kdysi znali souřadnice planety Tomot; nejpozději od zničení domovské planety Akonanů jsou však tyto údaje považovány za ztracené.

Přes 200 miliard hvězd

Toto samozřejmě není vyčerpávající seznam hvězdných říší a kultur, které se sdružují v Mléčné dráze. Zatím jsme se nepodívali na southside a musíme mít na paměti, že ačkoli se zde již desítky let cestuje rychleji než světlo, tato galaxie není zdaleka prozkoumána do posledního koutu.

Koneckonců mluvíme o více než 200 miliardách hvězd a jejich soustav. Budeme-li velkorysí a odhadneme, že 50 000, resp. 40 000 systémů bylo kolonizováno Arkonidany nebo diskohlavými Jülziiši, 20 000 Lemurskou aliancí a že dalších 90 000 patří tak či onak k některým pangalaktickým kulturám – jako součást jiných hvězdných říší nebo v pozici samostatných států – pak dojdeme k počtu asi 200 000 známých systémů, které jsou ve vzájemném kontaktu.

Předpokládáme-li dále, že každá z těchto hvězdných říší prozkoumala stotisíckrát více hvězd a slunečních soustav, tj. vynásobíme-li číslo 200 000 číslem 100 000, dostaneme 20 miliard.

To by znamenalo, že jen deset procent Mléčné dráhy bylo více či méně důkladně prozkoumáno.

Ale i kdyby se v daleké budoucnosti podařilo navštívit, spatřit a prozkoumat 99,99 procent všech hvězd a jejich soustav, stále by ten malý zbytek 20 milionů představoval stonásobek počtu světů, které dnes patří do galaktických hvězdných říší.

Není tedy divu, že mnozí xenokulturologové předpokládají, že v Mléčné dráze musí být ještě několik milionů neznámých kultur – a že většina z nich nebyla dosud objevena, protože se kvůli absenci nadsvětelného pohonu a hyperrádia nemůže účastnit velké galaktické kulturní výměny, i kdyby o to ony neznámé národy stály.

Mezi dosud neznámými kulturami však mohou být i takové, které si jsou dobře vědomy přítomnosti jiných hvězdných říší, ale z různých důvodů nemají zájem navázat kontakt.

Mohly by mezi nimi být kultury s technologiemi, které dalece převyšují galaktický standard, a to natolik, že se mohou dobrovolně a s pomocí technických prostředků vyhnout odhalení. Xenokulturologové nazývají takové – byť hypotetické – entity kryptosférami. Nemálo lidí považuje za znepokojující, že i lunární mozek NATHAN nebo semitroniky jako ANANSI a LAO-2 počítají s existencí nejméně tří, možná dokonce pěti či šesti takových kryptosfér v Mléčné dráze – dodejme ještě, že jedna z těchto skrytých říší se přece jen odhalila, i když už dávno: Tajná říše Cynů, která po celý milion let ovlivňovala osudy galaktických hvězdných národů.

Kandidáty na takové kryptosféry by mohly být kultury legendárních Caluranů nebo Bernalů. Někteří xenokulturologové také zastávají teorii, že taková kryptosféra se projevila v podobě Zainských konstruktů.

Vidíte: Ani v roce 2071 NGL ještě Mléčná dráha zdaleka neodhalila všechna svá tajemství.

Ale my Terranci jsme se svými spojenci na správné cestě.

V tomto duchu, Ad Astra! Váš Wim Vandemaan