Perry Rhodan 494 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 494
Název:Nebezpečný měsíc
(Der Mond der Gefahren)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Cappinové
Vydáno poprvé:1971
Vydáno v češtině:2019, přeloženo (Tower)
Čas děje: 203.866 př.n.l. – 203.862 př.n.l. / 3438
Gucky v kosmické pasti – začíná pád do slunce
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Velký administrátor pátrá po významu kódového slova.

Ovaron – Ganjo se vrací do své galaxie.

Šošolk – Objevitel měsíce nebezpečí.

Gucky – Tajný návštěvník měsíce nebezpečí.

Ras Čubaj – Tajný návštěvník měsíce nebezpečí.

Icho Tolot – Tajný návštěvník měsíce nebezpečí.

Elteruen – Tajný návštěvník měsíce nebezpečí.

Šerlok – Velitel z Mohrcymy.

Major Müller III – Spásný anděl ve space jetu.

Zatímco Merceile zůstává jako dakkarradistka na Titanu, vrací se Ovaron dne 11. června 3438 zpět na Sikohat a informuje Perryho Rhodana o pozemském vítězství nad Vascalovými Sběrači. Následně se Ganjo otáže Pramáti na tomu kódový výraz Moryr Moryma. Ovaron ví o tomto ultragigantickém pedozaměřovači Takerů od Vascala, avšak netuší, na jakém místě v Gruelfinu je ukryt. Ganjaská obří pozitronika vysvětluje, že Moryr Moryma znamená ve starogruelfštině tvůrce a ničitel života O den později pak podá o událostech z časů před dvěma sty sedmi tisíci třemi sty lety.

Po smrti otce se z planety Kerchal pocházející, mladý Cappin Šošolk stane zvědem jedné tajné organizace, která provozuje nezákonné obchody. Po třech letech mu velmistr na Lukrusu, v trojslunečním systému kroužícím hlavním světě organizace, vydá příkaz, aby se vydal do neprozkoumaného sektoru v jižní části Gruelfinu. Šošolk tam se svou kosmickou lodí REALFIN nalezne dvojhvězdu, jejíž červené obří slunce je se svým žlutým trpasličím průvodcem spojeno energetickým proudem. Systému dá jméno Moryr Moryma. Silové pole energetického mostu mezi oběma slunci přinutí Šosolka k nouzovému přistání na Morymě, měsíci obří planety Moryr, která obíhá okolo energetického proudu. Několik měsíců poté Cappin zjistí, že měsíc ukrývá pod povrchem přírodní cestou vzniklý labyrint. Posléze zachytí jeho tísňové volání hlídkový křižník REM – ŠACH. Šošolkovi se podaří odstartovat s REALFINEM a dosáhnout REM – ŠACHU, čekajícího v bezpečné vzdálenosti od dvojhvězdy, kterou velitelství flotily označilo za zakázanou zónu.

Několik tisíciletí později zřídí Takerové, kteří se naučili zvládnout gravitační pole energetické trubice, v tomto dutém měsíci nejvýkonnější pedozaměřovací stanici všech dob.

Za pomoci dakkarbrusky a Hollbeynovu rezonátoru, jenž umožňuje rozeznat, zda je živý tvor převzat pedotransferem, nyní Pozemšťané disponují účinnou obranou zbraní proti pedotransferu. Perry Rhodan se však přesto rozhodne měsíc Moryma, Takery zvaný Mohrcymy (Vykonavatel) zničit, aby tak zamezil další invazi do Mléčné dráhy. Dne 13. června se MARCO POLO ukryje v lokalizačním stínu modré hvězdy, ležící tři světelné roky od cílu útoku. Protože je ultrapedostanice Mohrcymy účinně chráněná, napadnou křižníky a korvety pozemské nosné lodi druhého dne neobydlenou obří planetu, mezitím pojmenovanou Mohrc, a přivedou ji k výbuchu. S Icho Tolotem a wesakenským vědcem Elteruenem, který má na Ovaronův příkaz prozkoumat pedostanici, se Gucky a Ras Čubaj teleportují ze space jetu do nitra měsíce Mohrcymy, nezadržitelně se řítícího do červeného obra. Aby zadržel vetřelce, zahalí Šerlok, velitel Mohrcymy, měsíc do sextadimštítu, a posléze unikne transmiterem. Teprve po zničení energetické stanice mohou teleportéři se svými průvodci v poslední sekundě prchnout do volného prostoru. Majorem Millerem řízený space jet je odveze zpět na MARCA POLA. Nosná loď poté zamíří do minigalaxie Moršaztas.

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál