Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 492
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 492
Název:Ocelové vězení
(Das stählerne Gefängnis)
Autor:William Voltz
Cyklus:Cappinové
Vydáno poprvé:1971
Vydáno v češtině:2019, přeloženo (Tower)
Čas děje: 3438
Vascalo zasahuje – vede předvoj zkázy
Hlavní postavy románu:

Vascalo Pokřivený – Nový šéf Maršavu.

Ginkoraš – Taškar Takerů.

Roi Danton – Zajatec Takerů.

Paladin – Zajatec Takerů.

Pultor – Velitel galaktických invazorů.

Matton Exloster – Misionář na scestí.

Reginald Bull – Solární maršál hájí Sluneční soustavu v soustavě Vega.

Julian Tifflor – Solární maršál hájí Sluneční soustavu v soustavě Vega.

Před konečnou záhubou VALOSARu aktivuje Vascalo Pokřivený, nově jmenovaný šéf Maršavu, v kontrolní centrále uvnitř kopce Motah nevratné zvláštní blokové zapojení. Tím definitivně vyjme sto čtyřicet šest tisíc Sběračů, upustivších Terrošské rudé mračno a ovlivněných Guvalašovým komudakovým zařízením, z Ganjovy kontroly a podřídí je Taškarovým rozkazům. Nakonec vyhledá jenom 1,61 metrů vysoký, shrbený Vascalo, první instinktivní pedoautokrat za sedmdesát pět tisíc let takerských dějin, planetu Arptof, jenom dvacet osm světelných let od soustavy Deep Purple vzdálenou Taškarovu rezidenci. Vascalův bratranec, Taškar Ginkoraš, se rozhodne použít Sběrače pro invazi do Mléčné dráhy, současně ohroženou dvěma miliony cappinskými pedotranferovanými.

Předvoj šedesáti tisíc Sběračů, které jsou vybaveny dimesextovým pohonem, vyrazí pod Vascalovým velením ke galaxii lidstva. Cesty se účastní i Roi Danton a Paladin III, jenž se vydává za Haluťana. Oba zajatci jsou drženi v bezpečnostní schránce Maršavu, kvádru z transparentního ocelplastu, v němž jsou pohybu zcela zbavení vězni uměle vyživováni. Díky navigační chybě dosáhnou Sběrače namísto Sluneční soustavy, jejíž hlavní svět chce Vascalo zničit, slunce Vega. Velitel místního pozemského loďstva, Ertrusan Katan Atrom, letí cizincům vstříc, aby s nimi vyjednával, ale jeho loď je nemilosrdně zničena palbou Sběračů. Vascalo nechává vypustit více než jeden milion Vazalů, kteří mají napadnout padesát tisíc plavidel flotily, s kterými se na odpor Sběračům postavil Solární maršál Reginald Bull. Zatímco však Pozemšťané utrpí jen malé ztráty, je sto tisíc ganjaských robotů zlikvidováno.

Mezitím se šesti Sigancům týmu Thunderbolt, kteří se doposud skrývali vnitř Paladina, podaří osvobodit sebe a syna Perryho Rhodana z vězení. Siganci a Pozemšťan ponechají Paladina na místě, uprchnou s pomocným člunem z Vascalova Sběrače a dosáhnou Bullovy vlajkové lodi, INTERSOLARu.