Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 3200
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 3200
Název:Mise MAGELLAN
(Mission MAGELLAN)
Autor:Robert Corvus
Cyklus:Fragmenty
Vydáno poprvé:16. prosince 2022
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2096 NGL
Sledují transgalaktické tísňové volání - v zoufalém pátrání po TOM
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec odpoví na volání o pomoc.

Atlan - Arkonidan stojí na straně pronásledovaných.

Alšoran - Kastelán hledá své smrtelné místo mezi nesmrtelnými.

Hilke Silent-Brownová - Siganka cestuje na palubě lodi MAGELLANU.

Sichu Dorksteigerová - Atorka zkoumá mimozemské technologie.

Blíží se závěr 21. století nového galaktického letopočtu. Více než tři a půl tisíce let od naší současnosti žije lidstvo v míru. Mezi hvězdami Mléčné dráhy již nedochází k žádným větším konfliktům. Jak to tak vypadá, Perry Rhodan, první člověk ze Země, který se setkal s mimozemšťany, se možná konečně blíží ke svému velkému cíli: dávnému snu o přátelství a míru mezi národy Mléčné dráhy a okolních galaxií. Příslušníci hvězdných národů se zasazují o svobodu a sebeurčení, intenzivně a rovnoprávně spolupracují.

Lidstvo na jeho cestě ke hvězdám doprovázela a podporovala jej tajemná bytost: Jmenuje se TO, označuje se za superinteligenci a už mnoho milionů let žije mezi časem a prostorem. Rhodan považuje TO za rádce lidstva.

Ale TO už v Galaxii nepobývá – zdá se, že duchovní bytost zmizela mezi hvězdnými ostrovy, roztříštěná na kousky. Proto se do vzdálené galaxie Gruelfin vydává expedice: Je to MISE MAGELLAN...


Nekonečným vesmírem letí malá vesmírná loď dlouhá pouhých 20 metrů. Žena, Posbi a čtyři muži se vydali za nouzovým voláním od zvědů a nyní se ženou za místem původu nouzového volání, které leží v prázdnotě mezi galaxiemi.

O půl roku dříve: Siganská vojačka Hilke Silent-Brownová se účastní bitvy s cizími roboty, kteří chtějí dobýt bitevní křižník CONCEPCIÓN. Pomáhá jí zastaralý bojový robot TARA-VIII-UH. Než se pro ni situace stane skutečně životu nebezpečnou, dostanou se k ní kamarádi a karta se obrací.

Perry Rhodan a jeho žena Sichu Dorksteigerová se ráno palubního času probouzejí na palubě Atlanovy sextadimové kapsle RE, která je na měsíc trvajícím letu do malé galaxie Moršaztas. Rhodan vstane a poblíž buněčného aktivátoru si připne obsidiánový kámen s datovým nosičem. Tento datonosič od kosmokratky Mu Sargai již prozradil dvě místa, kde se nacházejí útočiště fragmentů TOHO. Jeden z nich je v Moršaztasu. Rhodan opustí malou odpočinkovou kóji a vstoupí do hlavní kabiny RA, kde spí Atlan, terranský dimenziolog Antanas Lato a Ase Alšoran. Rhodan jde do velitelského kokpitu RA, kde na něj čeká poněkud výstřední Posbijka Marat. Na sextadimové kapsli došlo k sabotáži, která měla za následek čtyři a půl měsíce oprav a znemožnila rychlou reakci na nouzové volání z ultratendru MAGELLAN. Poslední měsíc byla kapsle RE na cestě do Moršaztasu, dominia Cappinů. Do cíle zbývá ještě pět dní.

O půl roku dříve: Siganka Hilke a její druhové se nacházejí v shiftu CYGNUS, která se chystá spolu s rozstříleným bitevním křižníkem třídy OXTORNE CONCEPCIÓN proniknout strukturální mezerou v paratronovém štítu MAGELLANU a přistát na platformě pětikilometrového tendru. Strukturální mezerou se ovšem zhmotňují také invazní transmitery Cappinů a vyplivují vojáky. Pak musí být paratron nahrazen slabším HD štítem, protože zásoby energie ultratendru již útoky značně utrpěly.

Atlan kontroluje úpravy po sabotáži. Protože byl mezitím uzavřen Sextadimový park, strávili terranští inženýři značnou dobu nahrazováním poškozených částí RE nově vyvinutými galaktickými součástkami. To plavidlu umožní dva lety po 35 dnech do Moršaztasu a zase zpět do domovské galaxie. Poté budou motor a generátory energie vyžadovat rozsáhlou údržbu, ovšem tento fakt je z nezbytnosti akceptován, jelikož RAS ČUBAJ ještě není k dispozici kvůli rozsáhlým opravám. RE je tak jedinou možností, jak přispěchat ohroženému MAGELLANU na pomoc.

Mezitím kapsle dorazí na místo, kde se nachází MAGELLAN. Poblíž zřejmě zajatého tendru se zdržují čtyři 1800 m dlouhé vejčité lodě Ganjasů. Posádka REA dokáže dekódovat rádiové vysílání Ganjasů a dozvídá se o přeměně tenrdu na vězeňský "ostrov podmínečných" – zajatí Galaktici jsou označováni jako "narušitelé dokonalosti". Atlan se rozhodne postupovat k MAGELLANU pod maximálním maskováním.

Hilke Silent-Brownová před půl rokem vyslala tísňové volání do domovské galaxie a riskovala život během ganjaské invaze do tendru. Nemohla zabránit dobytí tendru, ale je naděje, že na pomoc přispěchá RAS ČUBAJ. Po této akci se Siganka rozhodla vyhledat svého manžela a dceru. Mezi 23 500 členy posádky je několik rodin. Vzhledem k tomu, že let do Moršatztasu trval 10 let, předpokládalo se, že se posádka sociálně-psychologicky stabilizuje. Pátrání je obtížné, protože se jí nedaří navázat rádiové spojení s manželem ani s dcerou.

Současnost: Ase Alšoran se s pomocí sextaferu přenese s Posbijsou Marat do habitatu ultratendru. Tam se setkává s Ganjasy, kteří zjevně usilují o estetickou dokonalost, a úředník ho pošle na registrační oddělení, jelikož u sebe nemá žádný doklad totožnosti. Tam se poslední kaselán v oblasti mocenské oblasti TOHO (všichni zbývající přeživší kaseláni odletěli s neutroportérem FENERIK) setkává s registrátorkou Ramate, panovačnou osobou, která si vysloužila postup v hierarchii, ačkoli není rodilá Panjaska. Panjasové jsou vládnoucím vůdčím národem ve Velkém Ganjatu Gruelfinu. Protože si Alšoran nepamatuje svůj dvacetimístný alfanumerický identifikační kód ani skupinový identifikátor, Ramate ho umístí do vězeňské cely. To je dobrá příležitost, jak využít své schopnosti polovičního pedotransfera a převzít Ramat, nebo alespoň prozkoumat její mysl.

Na palubě RE je Atlan, mezitím převlečený za Ganjase, roztrpčen tím, že ho Ase v rozporu se svým slibem rychle nedopravil na tendr. Mezitím uplynulo šest hodin. Pak Alšoran bezpečně dorazí do kapsle a podá zprávu o svých zážitcích. Společně s Atlanem a Rhodanem se teleportují zpět do tendru. Společníci obsadí prázdný dům ve spodní části habitatu. Alšoran opět přebírá registrátorku Ramate, aby i jeho spolubojovníci obdrželi ID registraci. Kvůli maskování je přidělí k různým existujícím pracovním skupinám ganjaských útočníků. Při vytváření záznamu Lata se však něco pokazí, protože ten jako příliš nápadná osoba vzbudí pozornost bezpečnostního důstojníka. Důstojník si od Alšorana prostřednictvím hola vyžádá osvědčení o jeho prověrce. Ase se z toho s trochou štěstí dokáže vymluvit. Alšoran se zříká znovuvytvoření Latových údajů, takže dimenzolog se prozatím nemůže nalodit na palubu tendru.

Atlan, Rhodan, Alšoran a Marat jsou nyní v hangáru korvet tendru, kde Panjaska Devvaš mučí dva Galaktiky svou flexorettou, druhem rapíru. Na Devvaš je spáchán atentát, dva Faravanua, druh podobný mořskému koníkovi, zaútočí na vládkyni improvizovanými zbraněmi, ale záhy selžou. Devvaš si všimne Atlana, kterého identifikuje jako člena úklidové čety tři, Dagozala. Ten se dožaduje duelu s Panjaskou, který však velmi rychle skončí v její prospěch. Atlan je vážně zraněn a je okamžitě převezen na Devvašinu osobní medostanici uvnitř MAGELLANU.

O půl roku dříve: Hilke mezitím našla svého manžela Joshe, který má u sebe dceru, ovšem je ovládán pedotransferovaným, ačkoli nosí jako celá posádka dakkarstuhu. Hollbeynovy rezonátory indikující mentální převzetí také selhávají. Ve světlém okamžiku se Joshovi podaří odstrčit dceru od sebe a přiblížit se k manželce. Ta popadne dítě a uteče!

Rhodan a Dorksteigerová prověřují mysteriózní hádanku, že malou galaxii Moršaztas nelze lokalizovat. Před Moršaztasem se nachází kruhový, temně černý disk, který na způsob černé díry pohlcuje veškeré světlo i energetické emise. Šetření je přerušeno příchodem Alšorana se zraněným, metr vysokým mořským koníkem. Když se zmíní o Atlantově zajetí, Rhodan chce okamžitě vyrazit do hlubin tendru, aby Arkonidanovi pomohl. Alšoran mu bez prodlení vyhoví, ačkoli nepředpokládá, že by byl Arkonidan v ohrožení života.

Přistanou v temném skladišti, kde se usídlila Posbijka Marat. Odtud pozorují Atlana, který je připojen k přístrojům medostanice. Protože sextafer musí být zanedlouho dobit na palubě RE, nelze Atlana jednoduše odnést. Rhodan proto prochází interním transmiterem tendru, aby se dostal do blízkosti medostanice.

Na RE je ošetřován zraněný Faravanua. Cizinec přitom kastelána kousne. Je tu riziko otravy, protože v krvi Fravanua se nacházejí takzvané fospolipázy.

Po návratu k Rhodanovi si Alšoran všimne, že jeho oblek dokáže Faravanuův jed neutralizovat jen velmi nedostatečně. Perry ho pak pošle zpět do sextadimové kapsle, aby se léčil.

Flashback – před půl rokem na planetě Pspopta, sídle Třetího Galaktika: Aurelia Bina, Posmi (je šéfkou SPL), doprovází Rhodana na mimořádnou schůzi Galaktika a zjišťuje, že Rhodan byl otráven. Protože buněčný aktivátor již působí proti jedu, dovolí mu pronést plánovaný projev v galaktickém parlamentu. Situace je poměrně vážná, protože sabotována byla nejen kapsle RE, ale i RAS ČUBAJ Tísňové volání z Moršaztasu bylo odesláno teprve před 24 hodinami. Ligový parlament již souhlasil se záchrannou misí, ale alianční komisař pro záchranu TOHO zoufale potřebuje i souhlas Galaktika.

Alšoran dostane injekci od Dorksteigerové a pak se společně sextaferem dopraví do tendru, načež se Ase vrátí do RA. Nyní je třeba sextafer dobít, protože Ase bude muset později všechny členy týmu dopravit zpět. Sextafer má kapacitu pouze 10 skoků na jedno nabití.

Dorksteigerová jde do údajně prázdného domu, ale objeví se majitel. Mehandor je členem posádky tendru a do žádné diskuse se nepouští – chce Atorku, o níž si myslí, že je zběhem, vydat Panjasům. Dorksteigerová muže omráčí. S Dorksteigerovou přichází i Marat. Ukáže se, že je to bývalá Madam Ratgeber miliardáře Viccora Bughassidowa z lodi KRUSENSTERN. Společně se připojí k Rhodanovi. Pak dochází k částečnému poklesu výkonu, který ovlivňuje i medostanici. Rhodan se tam vydá, aby Arkonidana zkontroloval.

Jakmile tam dorazí, pozoruje transport Atlana prostřednictvím transmiteru. Terranec považuje za příliš nebezpečné jej následovat. Marat není schopna určit, kdo je zodpovědný za výbuchy, které způsobily výpadek napájení. Atlan je převezen na další medostanici a Panjaska začne Arkonidana vyslýchat. Objevila jeho buněčný aktivátor, ale Atlan neprozradí svou pravou identitu.

Flashback, před rokem na Pspoptě: Rhodan pronáší svůj projev na lávové plachetnici, která hostí schůzi výboru. S pomocí holozprávy od nového rezidenta LSG, Cascarda Holondera, vyzývá přítomné, aby umožnili záchrannou misi RASE ČUBAJE. Výbor kontroluje dodávky salkritu a Jülziish Yassa Eyxolon se staví proti Rhodanově žádosti, protože přítomnost bývalého chaoporteru napáchala velké škody, a salkrit je proto potřeba všude v Mléčné dráze.

Alšoran se probudí, když Faravanua Sammudré manipuluje s jeho sextaferem. Mořský koník je součástí odbojového hnutí na tendru a chce po Aseovi základní informace o Galakticích. Ten to však odmítá, protože jinak by se Panjasové v případě koníkova budoucího uvěznění dozvěděli příliš mnoho.

Dorksteigerová mezitím v lese na horní úrovni habitatu hovoří s členem posádky Pyliorem o odporu na palubě. Nedávno došlo k útěku z vězení. Z přísně střežené zóny uniklo deset lidí, protože odbojáři sabotovali dodávky elektřiny. Pak Marat oznámí, že se na palubu vrátil Alšoran.

Faravanua Sammudré patří k jedné z odporových buněk, ale s ostatními buňkami má jen volný kontakt. Po nedávném sabotážním činu palubní biopozitroniky kupodivu zapomněly, co bylo příčinou vypnutí elektrárny. Rhodan má podezření, že za tím stojí mutant Damar Feyerlant, který se na cestu do Moršaztasu vydal spolu se Shemou Ghessowovou. Rhodan požádá Sammudrého, aby navázal kontakt s ostatními buňkami a našel tak mutanta.

Flashback, Pspopta: Atlan se radí s Rhodanem. Většina výboru se rozhodla proti Rhodanovu návrhu, protože pravděpodobně není primárně nakloněna vzkříšení TOHO. Předpokládá se, že by superinteligence upřednostnila Terrance před všemi ostatními. Atlan navrhuje odletět pouze s kapslí RE. Holonder by pak mohl po nějaké době poslat RASW za nimi. Přesto se odjezd do Gruelfinu opozdí o čtyři a půl měsíce.

Atlan si dá v lese v habitatu dostaveníčko s Panjaskou Maley, ale vyruší ho Devvash, takže se Maley stáhne z habitatu. V rozhovoru s vládkyní MAGELLANU se Atlan dozví něco o planetě Elelšia a tuší, že se jedná o centrální svět nebo alespoň o jednu z metropolí Velkého Ganjátu. Zeptá se Devvaš, jestli ho tam vezme, ale ta uhne a znovu Arkonidana opustí. Ten si pak promluví s jedním z Maratiných modulů (moduly jsou rozmístěny po celé lodi) a dozví se tak o Rhodanově nejnovějším nápadu: protože je nemožné proniknout černým diskem před Moršaztasem, kterému Lato říká horizontální fólie, měl by se Atlan vmísit mezi Panjase, aby se dozvěděl, jak tuto bariéru překonat. Atlan s tím souhlasí...