Perry Rhodan 2699 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2699
Název:Neuroverzum
(Das Neuroversum)
Autor:Uwe Anton
Cyklus:Neuroversum
Vydáno poprvé:10. května 2013
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 17. ledna 1470 NGL
Nezvyklý transfer začíná – je to poslední cesta
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Pozemšan dosáhnul konce cesty.

Mondra Diamond – Pozemšanka se musí rozloučit.

Delorian Rhodan – Syn chce být otcem celého univerza.

Alaska Saedelaere – Smrti zasvěcený se vydá na novou cestu.

Píše se rok 1470 Nového galaktického letopočtu – to odpovídá roku 5057 křesťanského kalendáře. Sluneční soustava beze stopy zmizela ze svého dědičného místa v kosmu.

Domovina lidstva byla transferována do miniaturního univerza, kde mají lidé nové, zvláštní sousedy. Reginaldu Bullovi se po četných střetech podaří s těmito ne právě přátelskými národy sjednat mír.

Nyní se Terranci musí obávat příchodu QIN SHI, negativní superinteligence, která vytvořila tento kapesní vesmír. Nepřátelská entita však nemá ani tušení, že se její pomocné národy postavily po bok lidí.

V galaxii Escalian a v malém vesmíru se nyní všechny plány blíží ke svému naplnění: QIN SHI touží ovládnout miniaturní univerzum, ale stejný záměr mají Delorian Rhodan a Samburi Yura. Perry Rhodan považuje celý tento experiment za právě tak nebezpečný, jako pošetilý – podobný postoj zastávají i kosmokraté.

Vzplane rozhodující boj o NEUROVERZUM...


Alaska Saedelaere se ubytuje v luxusním apartmá na palubě SVÍTIVOSTI. Březňákovi nezůstalo utajeno, že Maskonoš nevlastní buněčný aktivátor. To, jak bytost oznámí, je sice uvnitř plavidla kosmokratů bezvýznamné, avšak Saedelaere už nikdy nebude moci opustit loď. Samburi Yurou ovlivněný palubní počítač DAN prostřednictvím projekce tajně hovoří s Alaskou a nabízí mu svou pomoc.

Sextadimový závoj neodolá novému útoku QIN SHI a zhroutí se. Avšak parazitická superinteligence se namísto úderu stáhne. Reginald Bull probere pomocí stimulační drogy Shandu Sarmotte z bezvědomí, do něhož mutantka upadla následkem vyzařování QIN SHI. Nutně potřebuje vědět, co se vlastně děje. Shanda pozná, že QIN SHI zhltal příliš velkou část TANEDRAR. Ta nyní představuje nadpoloviční většinu entity a zápasí s původním vědomím. Přesně to byl plán TANEDRAR. QIN SHI se přesune k Efemerální bráně. Tam právě probíhá integrace těla ARCHETIM. Loďstvo QIN SHI, soustředěné u Sluneční soustavy, se rovněž vydá k bráně, aniž by padl jediný výstřel. Bull svaz následuje s kontingentem své mobilní bojové flotily.

Březňák znovu konfrontuje Perryho Rhodana a jeho druhy se svými nesplnitelnými požadavky. Rhodan pochopí, že jeho syn stojí za dosazením neschopného prozatímního velitele SVÍTIVOSTI, a že Delorian hraje o čas. Tu se objeví TAFALLA, poslední součást TANEDRAR. Entita je naplněna nenávistí ke všemu, co pochází od kosmokratů, a napadne SVÍTIVOST. Tím se sice téměř zničí, ale kobaltově modrý válec, beztak ještě ne zcela použitelný, je poškozen. Březňák je zajat do energetického pole. MIKRU-JON, miniaturní verze SYZZELU, TOLBA a Ennerhahlova světlobuňka ostřelují SVÍTIVOST vším, co mají. Současně DAN přechodně deaktivuje všechny systémy válce kosmokratů. Jenomže i bez energie je na Evoluxu postavená loď schopna odolat všem útokům. Teprve když Eroin Bleskač obětuje Světoloď, je rozhodnuto. SVÍTIVOST je výbuchem Světolodi odmrštěna do neznámých končin vesmíru. Na její palubě je i Eroin Bleskač; na poslední chvíli opustil k zániku odsouzenou Světoloď. KURÝRNÍ SÍŤ přesune celou soustavu Řídícího světa I se všemi v ní kotvícími plavidly do anomálie. Izolován od SVÍTIVOSTI nemůže Březňák existovat a rozplyne se.

QIN SHI se cítí podveden a opuštěn všemi pomocnými národy. Naplněn hněvem pošle celou svou armádu do černé díry Efemerální brány, takže bude zlikvidována. Potom získává TANEDRAR konečně převahu. TANEDRAR/QIN SHI se sama integruje do anomálie. To byla čtyřicátá osmá a tedy poslední potřebná superinteligence. Anomálie je nyní permanentně stabilní. Umírající TAFALLA požádá, aby byla uložena do Slunce. Rhodan a Bull toto přání ochotně splní. TAFALLA se starala o to, že byla Říše harmonie skryta pohledu Vysokých mocností – možná totéž dokáže se Sluneční soustavou nebo dokonce celou Lokální skupinou.

Ennerhahl považuje svůj úkol za skončený a rozloučí se. Delorian se takovými detaily nezabývá, chystá se zažehnout Neuroverzum. 128 000 Utrofarů se spojí s Okulárem Multiverza za vzniku Utrofarské sumy, která bude navigátorem Neuroverza. Rhodan si s Mondrou Diamond, která zůstává s Delorianem, už nemá co říct. MIKRU-JON se rovněž rozhodne pro cestu s Neuroverzem. Chce být jakýmsi záchranným člunem pro případ, že by se Mondra časem rozmyslela. Delorian splní svůj slib a Sluneční soustava přesune na její místo v normálním prostoru. Od Mondry Rhodan dostane databanku s extrapolací vývoje uvnitř anomálie. Tak může sledovat, jak vznikne Neuroverzum – univerzum nepodléhající Morálnímu kódu, nedotknutelné pro Vysoké mocnosti, hledající vlastní cestu Multiverzem...