Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan Traversan > svazek 1
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan Traversan, svazek 1
Název:Admirál z hvězd
(Admiral der Sterne)
Autor:Robert Feldhoff
Vydáno poprvé:13. října 1998
Vydáno v češtině: -
Hlavní postavy románu:

Atlan – Arkonidan přichází na planetu Traversan.

Tamarena – Princezna z Traversanu prosí Nesmrtelného o pomoc.

Kuriol da Traversan - Starý nert odmítně zvýšit daně a jeho světu hrozí zkáza.

Irakhem - Mladý velitel vede flotilu do bitvy, kterou nemůže vyhrát.

Atlan je dne 2. srpna 1290 NGL (respektive 2. srpna 4877 po Kristu) povolán na arkonidanský koloniální svět Traversan, ležící v sektoru Bryš 12002 světelných let od Arkonu. Ačkoli tato soustava leží na okraji Krystalického impéria, které o Nesmrtelných z Camelotu nesmýšlí právě přátelsky, Atlan je na planetě vítaným hostem. Obyvatelé provincie tradičně platí za velice nepoddajné a mají velkou míru autonomie. pán Traversanu, kníže Ligatem da Traversan, neinformoval po objevu zařízení, které bylo až dosud skryto v poušti Yssod, své nadřízené v Krystalickém impériu, nýbrž Atlana a jeho camelotské spolubojovníky.

Zařízení, jehož průzkum už stál dvanáct lidských životů, se prokáže jako výzkumná stanice Mistrů ostrovů a jak vyjde rychle najevo, stroje stanice stále fungují. Defektní staniční pozitronika zaměří Atlanův buněčný aktivátor a na základě toho považuje Nesmrtelného za Mistra ostrovů a osloví ho jako maghana. Když Atlan vyskočí na jakýsi oltář ve středu stanice, aktivuje se okamžitě takzvané hvězdné lano a dojde k časovému transferu. Ligatemovi se podaří zachránit vědkyni Cinthii Taubenflugovou, které v zařízení hrozí smrt.

Atlan je proti své vůli vržen do roku 12 402 da Ark, odpovídajícímu roku 5772 před Kristem. Toho času je velká říše Arkonidanů pod vládou imperátora Reomira IX.. Atlanovo mladší já pobývá na pralidmi obydlené Zemi. Do minulosti přesunutý Arkonidan nemá o časech, v nichž se ocitl, příliš mnoho informací. O Arkonu této epochy ví pouze to, že ještě stále zuří Metanové války a imperátor bude zanedlouho zavražděn svou manželkou Siamath. Atlan nemá šanci vrátit se do roku 1290 NGL, protože stanice spotřebovala všechny rezervy energie. Jako by nestačilo, že časový transmiter nefunguje, během přenosu došlo k poškození hlavního řídícího krystalu. Vzniklou škodu Atlan nedovede opravit bez cizí pomoci. Než se může pokusit o navázání kontaktu s obyvateli Traversanu, padne do rukou patroly pod vedením princezny Tamareny da Traversan, která na cizince pohlíží s velkou nedůvěrou.

Není se ostatně ani čemu divit, planeta je totiž uprostřed konfliktu se správcem sektoru Bryš, Slunečním kurem Pyriusem Bitem. Kur se pokusil zvýšit daně na úroveň, která by znamenala ekonomickou katastrofu. Vedení Traversanu, především nert Kuriol da Traversan, Bitovy požadavky nekompromisně odmítlo. Traversanská flotila, vedená mladým velitelem Irakhemem, posléze zničila kurem vyslaný intervenční svaz vere'athora Tereagha, ačkoli se to vinou velitelových malých zkušeností neobešlo bez nepřiměřených ztrát. Planetě teď hrozí krvavá trestná expedice.

Když se v soustavě vynoří 90 jednotek sektorové flotily vere'athora Troimuse, Tamarena díky telepatickému nadání pozná, že je Atlan poutník časem a disponuje vědomostmi a zkušenostmi skvělého hvězdného admirála. Požádá Arkonidana o pomoc proti nepřátelskému loďstvu, avšak Atlan zpočátku odmítá, neboť se obává časového paradoxu. Teprve když jsou Traversané na prahu porážky, zasáhne Atlan ze strachu o Tamarenu, která se vydala na vlajkovou TRAVERSANSKOU ČEST, do zuřící bitvy a ta se pod jeho vedením skončí drtivým vítězstvím. Atlan zachrání provinční svět Traversan i kvůli tomu, že musí v klidu opravit poškozený transmiter. Při průzkumu stroje času pochopí, že se dá řidící čip časového transmiteru vyrobit pouze ve výzkumných laboratořích na centrálním světě Arkonu...