Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Postavy > Leyden, Tyll
hledat

Leyden, Tyll

(přesměrováno z: Tyll Leyden)
Informace o postavě:
Národ:Pozemšťané
Datum narození:kolem 2297
Výskyt postavy v seriálu:
Poprvé v sérii Perry Rhodan:PR 152: Větší než slunce
Naposledy v sérii Perry Rhodan:PR 176: V poslední minutě
Podrobná statistika výskytu postavy v sérii Perry Rhodan
graf výskytu postavy v seriálu

Tyll Leyden byl terranský fyzik a astronom. Přesná data smrti a narození tohoto blonďatého muže s nápadně planoucíma očima zůstaly neznámé. Narodil se asi v roce 2297, protože v roce 2326 mu bylo dvacet devět roků.

Jako flegmatik otevíral ústa k mluvení jen tehdy, bylo-li to bezpodmínečně nutné. Jinak byl známý jako tichý, zdrženlivý, ale krajně vnímavý člověk. Navzdory své fenomenální chápavosti a nepopiratelného talentu to nebyl žádný génius, ale k výsledkům se dopracovával tvrdou cestou.

Leyden byl do určité stránky také excentrik. Strikně dodržoval půlhodinovou přestávku na snídani, v této době také zcela ignoroval všechny vědecké výzvy.

Pokud Leyden stál před řešením nebezpečného úkolu, ignoroval ho a pokoušel se úlohu vyřešit.

Tyll Leyden byl vědcem skrz na skrz, kolegové si o něm povídali, že byl se svou prácí ženatý. Jedinou ženou jeho života byla Tania Craven.

Navzdory své pověsti flegmatika mohl, když chtěl, neobyčejně rychle prezentovat své výsledky. Často to přispělo ke zmatení jeho šéfů. Na základě své kvalifikace a úspěchů mohl Leyden beze všeho zastávat vedoucí postavení. Protože to na něj ale kladlo příliš administrativních prací, vyhýbal se tomu jak jen mohl.

Leyden kromě jiného platil za znovuobjevitele Faltonovy formule, který arkonidský vědec Falton vyvinul asi 8000 let před Leydenovým narozením. S pomocí tohoto vzorce bylo možné ze vzdálenosti mnoha světelných let získat spolehlivá data o možných planetách zkoumané hvězdy a možnostech vývoje života na nich. V průběhu vědecké kariéry Leyden vzorec stále více zdokonaloval.

Impos

Na základě výzkumu Faltonovy teorie objevil Leyden jako vědec na explorerské lodi EX-2115 na jaře 2326 soustavu žlutého slunce EX-2115-485 s obří planetou Herkules. Na měsíci Impos objevil a prozkoumal observatoř Oldtimerů. Od té doby byl připraven převzít vedení tamních operací. Ve volném čase prozkoumával observatoř na vlastní pěst, veden jen svým podvědomím, a objevil kompletní hvězdnou mapu Mléčné dráhy.

4. 1. 2327 byl Impos evakuován. Na základě Leydenova doporučení byla soustava Herkules mocným výbuchem velkého množství gravitačních bomb vytržena z normálního vesmíru, aby se tak zažehnalo nebezpečí suprahetu. Tohoto doporučení, ačkoliv nebylo jiné alternativy, litoval Leyden ještě o mnoho let později.

Tombstone

Rovněž v roce 2327 objevil nejdůležitější souvislosti mezi Červouny, molkexem a Suprahetem. Při spolupráci s Červounem Petříčkem zjistil, že Petříček může zaměřovat souřadnice velkých molkexových mas. Na palubě lodi TERRANIA odcestoval Leyden proto s Petříčkem a starším biologem Salerem Neevem k domovské planetě Červounů.

Na planetě Tombstone se mu v neposlední řadě díky mnoha filmovým projekcím a podpoře Petříčka získat důvěru nejstaršího Červouna Ooffa a celého jeho národa. Nakonec je uzavřen pakt, který zpečetil přátelství Terranců s Červouny.

B-hormon

V roce 2328 se Leydenovy podařil průlom v oblasti hypertronové fyziky při výzkumu syntetického B-hormonu. S jeho pomocí se podařilo vyvinout zbraň proti molkexovým pancírům Bluesanských lodí.

Několik dalších let pracoval Leyden ve výzkumném středisku na Zemi, které mělo spojení s explorerskou flotilou. Díky tomu měl stále přístup k jednotkám explorerů, když potřeboval – většinou se mu to hodilo na obcházení obvyklých úředních cest.

Asoythova hvězda

V roce 2331 se Leyden s pomocí několika hvězdných map z observatoře Oldtimerů dostal na stopu denerovanému slunci (Asoythova hvězda). Kvůli šokové vlně, která před čtyřmi lety vyšla z Eysalu, hrozilo slunce svou přeměnou. Zyargoffova komponenta slunce byla labilní a stala se z ní nosná vlna pro životu smrtící záření (podle Faltonovy formule: negativní život). Tamní, 3000 let od okolí odříznutá akonská kolonie, mohla být zachráněna – protože Tyll Leyden navzdory všem požádal Akonany v Modré soustavě o pomoc. K akci mu byl svěřen EX-2115, který doprovázel Reginald Bull se dvěmi terranskými bojovými loděmi.

Stonehenge

V roce 2332 zkoumal Stonehenge v souvislosti se zmizením několika kosmických lodí ve Sluneční soustavě. Leyden považoval kamenný kruh za transmiter. Reginald Bull mu dal znovu k dispozici EX-2115. Poté co rozluštil hádanku kolem vesmírné pasti Hvězdozemě, zjistil, že jeho teorie byla chybná.