Perry Rhodan 973 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 973
Název:Zvláštní génius
(Das seltsame Genie)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Orbiterové ohrožují Zemi - jeden muž navrhuje východisko
Hlavní postavy románu:

Julian Tifflor - vládá Prvního Pozemšťana má být vystřídána

Hernan Heigh - šéf Sekce pokroku

Runny Yok Gillison - chlapec má problémy

Quiryleinen - velitel Orbiterů ve Sluneční soustavě

Hargus Clarnd - velitel strážní pevnosti SKARABEUS

Po ultimátu Orbiterů1) začínají na Zemi padat ceny akcií. Přibývá zločinů a sebevražd. NATHAN odmítá s odkazem na dohodu s ID budovat další kosmické lodě. Zatímco vláda horečně vypracovává plány na evakuaci lidstva, připravuje Hernan Heigh, předseda opoziční Sekce rozvoje, návrh na vyslovení nedůvěry Julianu Tifflorovi. Daniel Coghan a další parlamentní strany, které se díky poklesu ceny akcií dostali do finančních potíží, mu nabídnou pomoc, a otevřeně vystupují proti Tifflorovi.

1. září 3587 je Jen Salik, který chce Tifflorovi předložit návrh na řešení orbiterské krize, v termínové kanceláři odmítnut úředníkem Randolphem Gillisonem, pocházejícím z planety Harreis. Krátce na to zachrání Salik Gillisonova syna Runny Yoka, který se ocitl v přestřelce mezi bankovními lupiči a policií.

S penězi, které díky svým novým schopnostem získal na burze, zakládá Jen Salik na jihovýchodě Terranie »Dětský svět« a přivede tam čtrnáctiletého Runnyho, který byl až dosud vychován jen počítačem. Gillison navštíví rozsáhlé zařízení společně se svou ženou a je jím hluboce ovlivněn. Když se u něj Jen Salik 2. září znovu objeví, zprostředkuje mu přístup k osobnímu tajemníkovi Juliana Tifflora k Alvarezovi. Zcela přepracovaný muž ale klimatologa okamžitě odmítne.

Protože stále ještě nejsou vidět žádné přípravy evakuace, hrozí velitel Orbiterů Quiryleinen, že Sluneční soustavu a její obyvatele zničí, pokud během devíti dnů nezačne masová evakuace. Podporován galaktostratégem Vellet Trashamem, navrhuje nyní Homer G. Adams, zaměstnat Orbitery na deset dnů vojenskými akcemi a současně začít s evakuací. Julian Tifflor naproti tomu přednese společně s NATHANEM vypracovaný evakuační plán, podle kterého mají být lidé po čtyřech dnech příprav evakuováni na paluby dostupných lodí. Je ale jasné, že by tak na Teře zůstalo několik miliard Pozemšťanů. Daniel Coghan je nyní stále více připraven přidat se k Hernanu Heighovi.

Jen Salik se seznámí s Alfredem Trailcoatem, spolupracovníkem soukromé banky Matzak a Matzak, která se po spekulacích ohromně zadlužila. Několika chytrými tahy na burze se Salik postará o to, že Trailcoat je ještě stejný den bez dluhů. Starý muž proto požádá svého syna, aby Salika dostal do Impérium-Alfa. Dříve než se ale dostane k Tifflorovi, je Salik zatčen. Protože ale bez obtíží otevře pozitronický zámek své cely, považují ho bezpečností úředníci Ed Blue a Iran Copp za špióna Orbiterů. Je znovu zatčen a po parlamentním zasedání, ve kterém je Tifflor energicky napadán Mertenem Tabrizianjou2), je předveden před Prvního Pozemšťana. Tam může Jen Salik konečně prezentovat svůj plán. Chce uvrhnout počítačovou centrálu Orbiterů v dilema, zatím co se jí vsugeruje, že Garbešané usídlení v Mléčné dráze se zřekli příslušnosti k Hordám a jsou připraveni podřít se ultimátům. Současně se má objevit druhá skupina negativních Garbešanů. Pro prezentaci této druhé skupiny navrhuje Salik přeprogramovat člověkupodobné bojové roboty na strážní stanici F-3489 SKAREBEUS umístěné mezi Saturnem a Jupiterem tak, aby bojovali proti lidem. S pomocí robotských lodí má být zinscenován boj.

Julian Tifflor akceptuje Salikův plán a prezentuje ho Hernanu Heighovi jakož i Georgu McCannovi, zastupujícímu předsedovi Absolutních demokratů, Hassanu al Alhanatovi, předsedovi Vesmírné strany, a Helenovi Reijsbergenovi, předsedovi Galaktické unie, jakož i jeho zástupci Edmundu Breakstovi. Politici s plánem souhlasí. Heigh ale přesto trvá na návrhu vyslovení nedůvěry.

Aniž by byl zasvěcen do Salikova plánu, dostane dvacet osm let starý astronaut, hyperfyzik a kosmopsycholog Hargus Clarnd, který velí strážní pevnosti SKARABEUS, rozkaz přeprogramovat osm tisíc bojových robotů ležících ve zdejších skladech. Poté co programovací specialistka Sue Annelois vloží příslušné instrukce do staniční pozitroniky a roboti budou aktivováni, chce Clarnd a ostatních dvacet pět žen a mužů opustit pevnost na korvetě. Transformační děla stanice se ale namíří na korvetu a znemožní jí start. Posádka uteče do skladiště 12.

Aktuální data:
3.7.2022
1565 před NGL
27. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459763.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál