Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2211
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2211
Název:Loď PRAETORIA
(Praetoria)
Autor:Rainer Castor
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:6. ledna 2004
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1331 NGL
Vylodění v hyperbouři – má vzniknout předmostí
Hlavní postavy románu:

Forrest Pasteur – Podplukovník zamíří k místu vojenského střetnutí.

Reginald Bull – Rezidenční ministr obrany vyšle pozemské loďstvo.

Trebron Snetrem – Mezi šéfinženýrovy specializace patří mimo jiné testování materiálů a stavba kosmických lodí.

Tocco Savalle – Specialistka na zpracování dat je na palubě PRAETORIE šéfem oddělení pozitroniky.

Aby se postavil hrozivě nakupené vojenské moci Arkonidanů v sektoru Hayok a v případě krize přerušil zásobovací trasy Křišťálového impéria, vydává Reginald Bull rozkaz ke zřízení předmostí LSP v hvězdokupě Hayok. Dne 08.09.1331 NGL je základna po pečlivém naplánování doslova vydupána ze země. Na osamělém asteroidu pocházejícím z Jamondi, takzvaném Úlomku 44, který je 9 222 světelných let od Sluneční soustavy, ale jenom 9,27 SL od Hayoku, teda vznikne silná pozemská vojenská základna, který je chráněna smíšeným loďstvem LSP a Posbiů.

Arkonidané proti ní okamžitě zasáhnout. Ascari da Vivo se přiblíží s flotilou tisíce křižníků a dlouho neváhá. Bully odmítne kapitulaci nové základny a padnou první výstřely v bitvě, která možná zahájí skutečnou válku mezi Ligou svobodných Pozemšťanů a Křišťálovým impériem Arkonidanů. Obě flotily omezuje zvýšená hyperimpedance a probíhající bouře, takže selhávají i transformační děla. Přesto si střet vyžádá krvavou daň, navíc Arkonidané pozvolna získávají převahu. Avšak potom se u Úlomku 44 vynoří nová zbraň LSP: PRAETORIA.

PRAETORIA je pod přísným utajením vyvinutý, na bázi modulů založený lodní gigant, při jehož stavbě se nepoužívala prakticky žádná hypertechnika. Má tvar prostorového kříže s 21 kilometrů dlouhou osou. Skládá se z 116 přebudovaných posbiovských krychlí s délkou hrany 3 km (nová třída KVAZAR, zvaná také LSP-BOX) a centrální koule o průměru 2 500 metrů. Všechny jednotky jsou zcela samostatné, avšak mohou jednat i koordinovaně. PRAETORII lze kompletně rozložit (fragmentovat) a spolu se všemi pomocnými čluny tak vytvořit silnou a údernou flotilu, kterou neovlivňuje zvýšená hyperimpedance. V kombinovaném (defragmentovaném) stavu je PRAETORIA nepřemožitelná letuschopná vesmírná stanice, obsahující 960 transformačních kanónů, synchronizovatelných tak, jak to nelze napodobit u žádné jiné flotily. Kostky jsou řazeny takovým způsobem, že v místech křížení vznikají vynikající opravárenské loděnice a servisní šachty. Standardní posádka se skládá z 43 000 osob, která jsou podrobeny hierarchické velitelské struktuře, jaká se používala u Solární flotily (nevládnou tak poněkud bližší a uvolněnější vztahy, které jsou běžné u jiných lodí LSP). Navíc je na palubě dalších 2 190 000 Posbiů. Velitelem PRAETORIE je plukovník Vaccon, Vincran, který je neustále doprovázen svým němým dvojčetem Siamoghem. Oba jsou mutanti a mají schopnost vycítit v předstihu zlomků sekundy hyperfyzikální procesy. Zásobování energií je u PRAETORIE řešeno nugasovým (nuklear gas) reaktorem a fúzními elektrárnami. Centrální koule a všechny LSP - BOXY mají biopozitronickou počítačovou síť, která v defragmentovaném stavu vytváří obrovský počítač jménem PRAETOR. Lodě mají protonové impulzní trysky a vylepšené lineární pohony, vycházející z modifikovaného Kalupova konvertoru. Hawkovy konvertory pracují spolehlivě i při velkém hyperodporu.

Díky téměř bezporuchové low - level technice a palebné síle přinese PRAETORIE obrat do bitvy o Úlomek 44. Arkonidané jsou přinuceni k ústupu k Hayoku. Dne 11.09.1331 NGL dosáhne hyperimpedance prozatímního maxima a další nárůst už nelze změřit. Přesto je epocha hypertechniky u konce...