Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2203
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2203
Název:Nová slunce
(Die neuen Sonnen)
Autor:Michael Nagula
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1331 NGL
Došlo k tomu v sektoru Hayok – a změnila se tvář Mléčné dráhy
Hlavní postavy románu:

Kantiran – Dítě dvou světů cestuje na palubě pozemské vlajkové lodi.

Perry Rhodan – Pozemšťan se musí vyrovnat s objevením ‚nového‘ syna.

Lotho Keraete – Posel superinteligence ID cestuje do krizové oblasti.

Atlan – Arkonidan se účastní průzkumu planety Tantalus.

Mondra Diamondová – Bývalá agentka SPL se musí postavit svým citům.

220.000 z nicoty se vynořivších sluncí vyplní dříve prázdný prostor v sektoru Hayok. Zda se i v jedenácti dalších oblastech, v nichž se objevily tajemné otřesy prostoru, rovněž materializují celé nové hvězdokupy, není doposud známo. LSP nasadí v sektoru Hayok na 10 000 svých kosmických lodí, Arkonidané nechají z rozkazu Mascanta Kraschyna nastoupit křižníků dokonce 15 000. Lidé uzavírají tichou dohodu, aby mohli novou hvězdokupu zkoumat bez neustálých střetů. Myles Kantor se domnívá, že objevení hvězdokupy, které Rhodan říká Kamufláž, musí souviset se zvýšením hyperprostorového odporu. Jelikož mají nově objevená slunce stejné stáří, jako slunce hvězdokupy Hayok, dá se předpokládat, že tu byla stále, avšak byla jakýmsi neznámým způsobem vytržena z normálního prostoru. Tedy: Nová slunce patří do sektoru Hayok a nyní se pouze vrací na svá původní místa. Je dokonce možná, že i v dalších seizmických oblastech se ukrývají další hvězdokupy, neboť hvězdy v těchto okrscích jsou ‚příbuzné‘ s těmi v sektoru Hayok. Nová slunce lze prozatím vidět pouze pomocí hyperzaměřovačů, optický být pozorovány nemohou. Celá hvězdokupa je uzavřena v jistém hyperfyzikálním kokonu, který se jen postupně vyrovnává s normálním prostorem. Jakmile se úplně rozpustí, budou planety i hvězdy v nové hvězdokupě znovu normálně dostupné.

Ve známost vejdou další důsledky navýšené hyperimpedance: Gravitrafové zásobníky rapidně ztrácejí kapacitu a v budoucnu nebudou moci být plněny, aniž by tím nehrozila ničivá exploze. Nejvyšší rychlost v hyperprostoru činí zhruba deset procent normální hodnoty. NATHAN na dvě minuty zcela vypadne. Rhodanův Galornský oblek je k nepotřebě – Moo se ani nehne a kdysi ohebný materiál obleku ztuhnul. Rhodan oznámí význačným osobám ve svém okolí, kdo je ve skutečnosti mladý Kantiran. Spolu s ním a s Atlanem se rozhodne prozkoumat nově objevenou planetu se značnou vulkanickou aktivitou. Kantiran tento nehostinný svět s nedýchatelnou atmosférou nazve Tantalus a tento název bude používán i nadále. Když se trojice přiblíží k Tantalu, přeruší se kontakt s křižníkem, který je k planetě dopravil. Atlan se propadne do lávy a zachránit ho musí Kantiran. Když je Rhodan zvláštním 5D transportním zařízením dopraven do nitra planety, Atlan a Kantiran ho následují. V kulovité dutině objeví ti tři gigantické podzemní město, obydlené národem humanoidních androidů. Androidi sami sebe označí jako Samadhi, telepaticky se spojí s Galaktiky a oznámí jim, že se musí permanentně co nejvíce koncentrovat, aby se jistým myšlenkovým postupem zásobili potřebnou energií. Od Galaktiků očekávají pomoc, když ale poznají, že jim Rhodan a jeho společníci pomoci nemohou, vrátí je na povrch planety. O vynoření nových sluncí v sektoru Hayok ví stejně málo, jako sami Galaktici.

Přichází nečekaná návštěva: Lotho Keraete, posel superinteligence ID, který se objeví na palubě LEIF ERIKSSONA. Protože od ID neobdrží žádné další informace, odhodlá se z vlastní vůle proniknout do Hvězdného oceánu Jamondi – tak se nová hvězdokupa oficiálně jmenuje. Ačkoli je zcela jasné, že ví mnohem víc, než Galaktici, nechá si vše pro sebe, jak je to u vyšších mocností vlastně zcela typické. Keraete má errantijskou Stříbrnou kouli a vyzve Rhodana a Atlana, aby ho tímto dopravním prostředkem doprovázeli do hvězdného oceánu, kde se může probudit opravdu hrozivé nebezpečí. Kantiran je Rhodanovým rozhodnutím rozhořčen – Kantiran chtěl jít s Rhodanem namísto Atlana a teď se cítí podveden. Chová se jako malé dítě a ve svém jetu DIRICI opouští LEIFA (tato reakce je vzhledem k mladíkovu popisu v minulých dílech docela nepravděpodobná – zdálo se, že díky posledním událostem dospěl, nyní je to zcela popřeno; navíc o osádce nerozhodoval Rhodan, byla to volba posla ID). Navíc se ukáže, že účast na misi nebyla žádná výhra, neboť těsně poté, co Keraete, Rhodan a Atlan proniknout do hvězdokupy, se jejich SERUNY rozpálí a nakonec se promění v hromádky strusky – i Keraete se rozžhaví jako železo v kovářské výhni. Než ztratí schopnost rozhodovat, zamířit kovový muž kouli k jedné z planet a blábolí cosi o Baště Parrakhu. Potom se Stříbrokoule zřítí na planetu, kde Rhodan a Atlan sotva vyváznou. Následně tento speciální dopravní prostředek exploduje – a Keraete pravděpodobně s ním.