Perry Rhodan 1956 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1956
Název:Dům Nisaaru
(Haus Nisaaru)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:16.2.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1290 NGL = 4877
Na cestě s ANUBISEM – hledají superinteligenci

Už nějakou dobu je lidstvo zapletené do konfliktu kosmických rozměrů – a to bez toho, aby Pozemšťané věděli, kudy vede fronta. Na jedné straně stojí koalice Thoregon, mírumilovné spojení národů ze šesti různých galaxií. K této koalici patří i lidstvo. Perry Rhodan byl jmenován Šestým poslem Thoregonu.

Na druhé straně stojí Šabazza, která jedná z pověření cizí mocnosti a zřejmě disponuje netušenými mocenskými prostředky. Šabazziny manipulace přinesly zkázu obyvatelům různých galaxií: mimo jiné bylo v Mléčné dráze kompletně vylidněno 52 planet.

V Chearthu, domově Gharrů, pátého thoregonského národa, rovněž nastal nebezpečný vývoj: Algiotičtí poutníci napadli galaxii s obrovskou flotilou 200 000 lodí. Mhogena, Pátý posel Thoregonu, přišel do Mléčné dráhy, aby lidstvo a jeho spojence požádal o pomoc.

Pomoc se vydala na pochod – ale je to jen malá flotila. Zatímco se národy Mléčné dráhy – dokonce i Pozemšťané – neodhodlaly Gharry podpořit, přidalo se k expedici deset bojových lodí Maahků z Andromedy. Nejsilnějším plavidlem je však GILGAMEŠ, oficiální vlajková loď nositelů aktivátorů.

Jedenáct lodí má zachránit celou galaxii. To zní marně. Ale Atlan, nesmrtelný Arkonidan, vede flotilu do bitvy a s planetou Thagarum ovládne důležitou baštu protivníka. Teď je třeba učinit další krok a získlat kosmické spojence. To může jen Mhogena, a proto cestuje k DOMU NISAARU...


Na GILGAMEŠI Mhogena 1. prosince 1290 NGL oznámí, že chce najít »Dům Nisaaru«, aby mohl navázat kontakt se superinteligencí. Pátý posel Thoregonu doufá, že ho Nisaaru přijme, protože je Mistrem písku. Gharrer vysvětlí Atlanovi, že Nisaaru je asi v Chearthu všudypřítomný a jeho »Dům« proto mepředstavuje žádné pevné místo. Nopak musí nejdříve odvisílat určitý hyperkód, který Accolen, posel Nisaaru, přijme. Accolen je neviditelný, éterický obyvatel librační zóny, která by se dala označit za poloprostor. Toto volání je postoupeno Saarerovi, sluhovi Nisaaru, který sám Nisaaru informuje. Protože Mhogenovu QUANTHUZ nechce stáhnout z bojů, dá mu Atlan pro jeho misi ANUBIS, křižník třidy Vesta z RICA, kterému velí Hermon z Arigy. Jako protislužbu je Pátý posel připraven odvézt z oblasti hyperfyzikálního vlivu Slunečního trezoru Vincenta Garrona, který se změnil děsivým způsobem a je rizikem pro GILGAMEŠ. Garron je ošetřován mladou medičkou Darla Markus, která ze začátku sotva krotí svou neochotu pomáhat vražednému mutantovi, ale později ho bere jako objekt vědecké studie. Také Tuyula Azyk, jejíž psionické schopnosti se po jejím dospění v plném rozsahu vrátily, pomáhá Garronovi.

Půl hodiny potom, co ANUBIS odvysílá Mhogenův hyperkód ze vzdálenosti skoro tisíc světlených let od Slunečního trezoru, ohlásí se Accole, 348.965tý posel v prvním Rádiusu třetího Kruhu, 689té Hladiny, a sděluje Gharrerovi, že hovor s Nisaaru není možný. Když ale Mhogena na svém požadavku trvá, sdělí mu nové souřadnice. Tam je mu ještě jednou odepřen kontakt se superinteligenci a dostává zase nové souřadnice. Tímto způsobem se ANUBIS po etapách přibližuje ke galaktickému centru a musí přitom odrážet útoky uzlových a šípových lodí Algiotiských poutníků a jednoho válcovitého křižníku Heivů. Mezitím opět procitne Vincent Garron ze svého bezvědomí a naléhavě požádá, aby byl přivezen zpět ke Slunečnímu trezoru, který označuje za jakýsi fenomenální, na domov odkazující refernční bod, něco jeko Elysium.

Když ANUBIS dosáhne planetární mlhoviny, která obklopuje bílého trpaslíka, pocítí Arkonidan a Gharrer, jak se jejich pohyby na deset minut zpomalují a nezvyklá zima obklopuje jejich tělo. Zároveň pozorují více než kilometr dlouhý a kilometr široký, obrovský stín okolo své lodi.

Nakonec se křižník dostane do místa vzdáleného čtyři sta světelných let od galaktického centra, kde posádka vidí zběsile rychle se vyvíjející mlhovinu, ačkoliv zaměřovače nic neukazují. Arkonidan se domnívá, že temný metanový svět, který ANUBIS bezprostředně poté najde, se právě vytvořil z protomatérie. Mhogena opustí loď sám, přiblíží se k Nisaarově Domu, velké, několikanásobnému zamotanému uzlu podobné stavbě, a je přijat Saarernem, který vypadá jako velice štíhlý, éterický Gharrern. Mezitím přiměje Vincent Garron Tuyulu Azyk, aby vyřadila paratron a anti-esper štít, který ho obklopuje. Hned potom se s Bluesankou teleportuje do Nisaarova Domu. Proti čtyřem lidským a čtyřem bluesanským Saarerům, které ho vyzvou, aby Dům ihned opustil, nasadí mutant, který nad sebou ztratil kontrolu, své smrtelné paraschopnosti. Poté uprchne do hyperúdolí. Tuyula Azyk znovu vyhledá Saarera a požádá ho o odpuštění. Je jí ale sděleno, že Garronem napadení Saarerové nejsou skutečně mrtví, neboť všichni jsou Nisaaru. V jednom z nespočetných uzlů Domu prožije mladá Bluesanka, jak Nisaaru ve formě fantastické hvězdné oblohy oznamuje Mhogenovi, že mu a jeho národu nemůže proti Algiotiským poutníkům pomoci, protože musí plnit důležitý kosmický úkol1). Obyvatelé Chearthu budou muset v budoucnosti spoléhat sami na sebe.

Společně s Mhogenou se Tuyula Azyk přemístí na ANUBIS, Vincent Garron se vrátí, a protomatérie zmizí. 10. prosince zahájí ANUBIS svůj zpátěční let na Thagarum.

Aktuální data:
20.1.2022
1565 před NGL
1. Katany Capitu 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459599.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál