Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1193
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1193
Název:Včera je dnes
(Gestern ist heute)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Nekonečná Armada
Vydáno poprvé:1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 427 NGL = 4014
Minulost se probouzí - centrální plazma je zmanipulována
Hlavní postavy románu:

Kazzenkatt - Element vedení probudí minulost

Morkenschrot, Stalion Dove a G'irp - trojice vězňů

Russelwussel - Wylly jako tajný pomocník

1-1-Helm - velitel základnového světa LÍHEŇ

Prabuňka - plazmatická bytost v psychoduelu

S pomocí »Elementu času« přenese Kazzenkatt Rando I z času, bezprostředně před tím, než bomba »Mistrů ostrovů« planetu po jejím objevení CRESTEM II v roce 2402 zničila1), do přítomnosti. Sarlengor nabídne Prabuňce záchranu a požaduje po ní sto tisíc tun geneticky změněné plazmy. Navzdory své nedůvěře dodá Prabuňka plazmu, kterou Kazzenkatt potřebuje, aby stabilizoval nenávistný efekt, dříve než si buněčná plazma na Světě sta sluncí vyvine přirozenou imunitu proti sextadimovému záření Sakoderu. Když Prabuňka Kazzenkattův podfuk pozná a svými sugestivními silami se snaží ovlivnit Chronimaly, zasáhne »Element vedení« se svými duševními silami, na které plazma nestačí. Poté co Anim Anové v obrovském, vejčitém STROJI TŘI modifikovanou plazmu sklidí, nechá Kazzenkatt Rando I spadnou zpět do minulosti, kde je planeta roztrhaná bombami.

Mezitím se osvobodí Stalion Dove, G'irp a Supertěžký Morkenschrot z vazby Posbiů a pozorují s několika Willíky, jak Anim Anové plazmatické komponenty pozitronicko-biologických robotů a centrální plazmu vyměňují za geneticky změněný materiál Prabuňky. Zároveň je na Světě sta sluncí nainstalován generátor uzavíracího pole, křišťálovou modří zářící, jako kolo vypadající konstrukce o průměru 1500 metrů s osmi paprsky tlustými 80 metrů. Její úlohou je v širokém okolí znemožňovat nadsvětelné lety. Mnoho Gruuthů a převzaté fragmentální lodě se připraví na útok GAVÖKu.

Kulovitý, všemi barvami spektra zářící pedotransmiter transportuje originální plazmu ze Světa sta sluncí do kaverny LÍHNĚ vytvořené z protohmoty2). Jako ostatní základy »Dekalogu Elementů« je tato bývalá planeta, která tvoří geno-technické centrum Dekalogu3), uložena v NASEF-konstantě monstrózní bytosti4). Kazzenkatt přenechá tunu modifikované plazmy Prabuňky 1-1-Helmovi, pánovi LÍHNĚ. S miliony tunami nenávistné plazmy, které Anin An z toho vypěstuje, obklopí »Element vedení« planetu, kterou STROJ TŘI v Andro-Betě z úlomků zničeného domova prabuňky obnovil, a stvořil tak chronodegeneraci Rando I, jako past pro Perryho Rhodana a Nekonečnou Armadu.