Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Typy kosmických lodí > Lehký křižník
hledat

Lehký křižník je - kromě ultralehkých křižníků - nejmenším typem křižníku v terranské flotile. Jedná se o kulovitou vesmírnou loď o průměru většinou 100 metrů (bez prstencové výduti). Ačkoli křižník existuje také jako označení pro elegantní civilní vesmírnou loď, lehký křižník se běžně používá k označení ozbrojeného bojového plavidla.

Následující větší třídou je těžký křižník.

Neterranské lodě o maximální délce mezi 80 a 150 metry se také nazývají lehké křižníky, i když jejich objem - a tedy i technické možnosti - jsou podstatně menší než u stometrové kulové buňky.

Velitel

Velitelem lehkého křižníku v terranských flotilách je obvykle major, prvním důstojníkem je zpravidla kapitán.

Nasazení

Lehký křižník je nejmenší kosmická loď, která může operovat samostatně bez mateřské nebo nosné lodi. Tento typ je považován za tahouna a lze jej nalézt téměř v každém ohnisku. Kosmické lodě tohoto typu se také s výhodou používají jako kurýrní nebo průzkumné lodě.

Spolu s těžkými křižníky tvořily po dlouhou dobu páteř Solární flotily.

Se zavedením ultrabitevní lodi třídy NOSIČ MARCO POLO do služby v roce 3437 byly lehké křižníky poprvé použity jako velké pomocné čluny. V případě MARCA POLA se jednalo o lehké křižníky nově vyvinuté planetární třídy (PR 450).

Verze

Modifikovanou verzí lehkého křižníku je rychlý křižník, který byl - až do zvýšení hyperimpedance - vybaven výkonnějším pohonem, díky čemuž disponoval výrazně větší schopností akcelerace. Tato výhoda od té doby zmizela.

Místo toho se po roce 1331 NGL v LSP z rychlého křižníku vyvinul stíhací křižník.

Lehký křižník vybavený obzvláště výkonnými pohonnými systémy a hyperprostorovými stopaři se stal stopovacím křižníkem. Po zvýšení hyperimpedance však drasticky poklesly i jeho výkonnostní parametry.

Třídy lehkých křižíků

Před zvýšením hyperimpedance

Solární flotila

Flotila LSP

Po zvýšení hyperimpedance

LSP/LSG

Nové Tamanium

Stardustské lidstvo

Trójské impérium

Zdroje

PR 92, PR 450, PR 906, PR 2195, PR 2513, PR 2529, PR 2809, PR 2918, PR 3106, PR 3175, PR 3068 - glosář, Stardust 10, Arkon 9, Olymp 4

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Leichter Kreuzer« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)