Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Roost
hledat
Astronomická data:
Soustava:Simban
Další jména:Heeltro II, Flywatyit
Pořadí od hvězdy:2
Měsíce:žádné
Doba rotace:34 h 54 min
Průměr:12580 km
Průměrná teplota:39°C
Gravitace:1.03 g
Atmosféra:kyslíko-dusíková
Obyvatelé planety:
Černí z Roostu, Skokani, Tentrové

Roost (lemursky Heeltro II, bluesansky Flywatyit) je druhou ze tří planet slunce Simban. Mladá a pravěká planeta s kyslíkovou atmosférou a průměrnou teplotou 39°C se nachází 80700 světelných let od Země v eastside Mléčné dráhy.

Na povrchu se nacházejí extrémně vysoká a holá pohoří, zbytek kontinentů je pokryt hustou džunglí. Navzdory obrovské vegetaci je vzduch ve vyšších polohách suchý a vanou zde horké a silné větry.

Kolem mořského ramene, které zasahuje hluboko do hlavního kontinentu a je široké přes 200 kilometrů, jsou umístěna dvě velká a silně opevněná města.

Tři pyramidy justážní stanice slunečního transmiteru Misaam-Duo byly situovány na kilometr vysoké náhorní plošině, která byla zcela zbavená vegetace. Plošina má téměř kvadratickou základnu s délkou hrany 50 až 60 kilometrů. Na severu a na východě zasahuje náhorní plošina do vysokého pohoří. Pyramidy jsou, stejně jako ty na Kahalu, ohraničeny "kruhem smrti" ve kterém se vyskytuje silné gama záření. Jižně od pyramid stojí černá věž s průměrem 30 metrů a výšce 50 m. Normálně je skrytá v zemi, ale v případě potřeby se hydraulicky vysouvá. Věž je podzemními chodbami spojena s pyramidami. V této věži žijí Černí z Roostu.

Historie

Na Roostu se nacházela justační stanice slunečního transmiteru Misaam-Dou, centrálního transmiteru 110. Tamania Lemurů. Skládala ze tří pyramid z narudlého lemurského kovu.

Strážci justační stanice byli později na základě svých černých zbrojí nazvání Černí z Roostu. Kdysi dávno zde došlo k havárii reaktoru, který ozářil posádku stanice. Degenerovali a nakonec radioaktivitu potřebovali k přežití. Jejich zbroj proto vyzařovala radioaktivní záření. Není známo, zda se jednalo o cizí bytosti nebo o degenerované a mutované Lemury, kteří na základě kontaminace radioaktivitou získali extrémně dlouhý život.

kolem 2100

Kolem roku 2100 ztroskotali na Roostu Skokani, kteří byli Černými z Roostu sugestivně donuceni k věčné válce mezi sebou. Skokani si během let vytvořili dva městské státy (Travera a Gognul), které byli od sebe odděleni 210 kilometrů širokou řekou. Kromě toho museli odevzdávat tribut ve formě potravin. Odpor byl tvrdě trestán. Skokani postupně degenerovali a zapomněli na svůj původ.

2329

V roce 2329 se předtím Plophosany unesení Perry Rhodan, Atlan, Mory Abro, André Noir a Melbar Kasom dostali na Kahalské robotské lodi z Kahala na Roost. Loď, kterou prakticky nemohli ovládat, zřejmě zachytila naváděcí impulz justační stanice tehdy ještě neznámého slunečního transmiteru.

Následně se setkali se Skokany. Podařilo se je přimět k dohodě a vniknout do justační stanice. Přitom byli zabiti poslední Černí z Roostu a Atlanovi se prostřednictvím přístrojů stanice podařilo vyvolat strukturální otřesy, které zaměřili zachránci na TRAMPU pod vedením admirála Gecka.

Bluesané si toho ale také všimli, a během záchranných pracích byla justační stanice 2. 2. 2329 zničena bombardováním.

2422

Z Roostu řízený sluneční transmiter Misaam-Duo byl začátkem února 2422 při střetnutí Terranců se Zlatým Talossou znovu aktivován kvůli explozi lemurské zbraně (útočná bomba Shimada) ve vzdálenosti 15 světelných let. Sluneční transmiter následně začal pohlcovat sám sebe a 8. 2. 2422 se z něj stala černá díra.

Nová doba

Během staletí byl Roost nově kolonizován Bluesany. O osudu tamních skokanů není nic známého. Od 12. století NGL je Roost hlavním světem impéria Tentrů.