Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 499
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 499
Název:Rozhodnutí u Pluta
(Entscheidung in der Plutobahn)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Cappinové
Vydáno poprvé:1971
Vydáno v češtině:2020, přeloženo (Tower)
Čas děje: 3438
Robot se rozhodne – a začíná zánik dvou planet
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Trojice přátelé se rozloučí.

Atlan – Trojice přátelé se rozloučí.

Ovaron – Trojice přátelé se rozloučí.

Vascalo – Velitel invazorů z Gruelfinu.

Reginald Bull – Obránce Sluneční soustavy.

Julian Tifflor – Obránce Sluneční soustavy.

Galbraith Deighton – Obránce Sluneční soustavy.

Hachin Tscho Nashooshi – Velitel zpravodajské lodi.

Major Lefton Rapyrosa – Pozitronik Solární rozvědky.

Pramáti – Obří robot následuje své základní naprogramování.

Krátce po přerušení dakkarrádiového spojení s Ovaronovým tajným zařízením na Titanu vyhlásí Pramáti na Sikohatu takzvaný „Velký nářek Moršaztasu“. Obrovský mozek, jehož zárodečná buňka je včleněna v Ovaraši, vysvětluje, že Sikohat musí být během deseti hodin evakuován, neboť v rámci svého fundamentálního naprogramování je Pramáti nucena oddělit tři sta čtyřicet tisíc součástí, z nichž je tvořena. Po udané lhůtě se prudce roztrhne povrch planety, a tři sta čtyřicet tisíc Sběračů, které tvořily vnitřek Sikohatu, odstartuje k Mléčné dráze.

Dne 24. července 3438 se na oběžné dráze Pluta strhne děsivá vesmírná bitva, v níž se loďstvo Reginalda Bulla pokusí odrazit útočící Sběrače a Vazaly. Loďstva Akonanů a Středogalaktické unie uprchnou. Skrze dakkarrádiové spojení podá Pramáti informace o dění v Gruelfinu, a vysvětlí, že musí následovat svůj primární program. Následně odejme zneužité Sběrače kontrole Takerů. Zároveň umožní, aby sto Pozemšťanů transmiterem na čtyři hodiny vniklo do nitra Ovaraše. Tito muži, vedení pozitronikem majorem Leftonem Rapyrosou, se dozví o historii Moršaztasu. Pramáti vypráví, jak bylo jejích dvě stě devadesát devět Sběračů v průběhu tisíciletí zdokonalováno a jak byly stavěny další jednotky, až téměř vyplnily nitro planety Sikohat. Komudakové přístroje, později zneužité, zkonstruovala Pramáti, aby poskytla technickou pomoc důvěryhodným jedincům. Padesát tisíc let po vytvoření byla Pramáti odhalena Taškarem a právě v tu dobu vytvořil obří počítač nouzový program. Když je náhle přerušeno energetické zásobování Ovaraše, musí Rapyrosa a jeho devadesát devět průvodců v poslední sekundě uniknout z obelisku do volného vesmíru, kde je vyzvedne Hachin Tscho Nashooshi se svým výzvědným křižníkem THESEEM.

Všech čtyři sta sedmdesát tisíc sběračů se spojí do skoro čtyřicet devět tisíc kilometrů měřícího útvaru, v jehož gravitačním poli se jenom dvě stě tisíc kilometrů vzdálená planeta Pluto rozlomí na několik částí. Na sklonku 26. červenec vysvětluje Pramáti, se stala příliš mocným a nebezpečným nástrojem, málo odolným proti zločinným manipulacím. Následujíce Ovaronovo fundamentální programování, zničí se proto autodestrukcí. Jelikož jsou téměř všichni obyvatelé Sluneční soustavy chráněni dakkarbruskou, nemají takerští pedotransferovaní žádnou možnost útěku. Vascalo a jeden milion čtyři sta tisíc Takerů najde v dohasínající kulovité výhni smrt.

Na Caudoru II se plukovník Edmond Pontonac a ostatní rukojmí dne 27. červenec dozví o záchraně Solárního systému a rozhodnou se uprchnout na obchodní lodi GIORDANO BRUNO JUNIOR.

V Gruelfinu zuří boje mezi Dětskými klany a ostatními národy, které odepírají poslušnost sice inteligentnějším, ale amorálním Děklům. 27. červenec se Perry Rhodan a členové pozemské expedice rozloučí s Ovaronem, a MARCO POLO odstartuje ke zpáteční cestě do Mléčné dráhy.