Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2489
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2489
Název:Šach Chaosu
(Schach dem Chaos)
Autor:Michael Marcus Thurner
Cyklus:Mírojezdci / Negasféra
Vydáno poprvé:30. dubna 2009
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1347 NGL
Smělý plán Perryho Rhodana – superinteligence v miřidlech
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Pozemšťan má v sauně návštěvu.

Dao-Lin-H'ay – Kartaninka se musí postarat o Mírojezdce a pomoc z Hangaye.

Log-Aer-M'in – Hangayská Kartaninka oceňuje práci vykonanou za války, ale nikoli válku samotnou.

Ejdu Melia – Mírojezdkyně podlehne osudné metamorfóze.

Situace Perryho Rhodana a lidstva je zoufalá: Gigantická vesmírná flotila, Terminační kolona TRAITOR, obsadila planety Mléčné dráhy. TRAITOR jedná z pověření chaotarchů, Mocností Chaosu. Cílem je nekompromisní vykořisťování. Mléčná dráha má být využita jako zdroj surovin k zabezpečení existence negasféry. Tento kosmický útvar vzniká v blízké galaxii Hangay – jde o místo, které je neobyvatelné pro běžný život a kde neplatí přírodní zákony.

Lidé na Zemi a ostatních planetách Sluneční soustavy stále odolávají úderům Terminační kolony, zabarikádováni za štítem TERRANOVA.

Aby byla zachráněna ohrožená Mléčná dráha, musí být provedena retroverze negasféry v Hangayi. Perry Rhodan tedy vyráží, stejně jako předtím Atlan, do sousední galaxie. Po průlomu skrze centrální val se spojenci shromáždí, aby dali ŠACH CHAOSU...


Krátce po úprku Elementu temnoty vyzve Jádro Perryho Rhodana k rozhovoru. Kolektivní bytost vysvětlí, že čas her na schovávanou je definitivně pryč; překvapivý úder proti GLOIN TRAITORu je beztak poté, co Galaktiky objevili Zřetězenci, zcela nemožný. Nyní je třeba využít faktu, že KOLTOROC ještě nebyl zpraven o přítomnosti Jádra. Rhodan má najít způsob, jak chaopresora přivábit do ZÁKONOdárce. Zde by Jádro na superinteligenci zaútočilo prudkým uvolněním uložené psionické energie. Všebytost se prozatím musí ukrýt, přivolat ji má Rhodan, který k tomuto účelu obdrží od Fawn Suzuke speciální vysílač. Rhodan plánuje využít jako návnadu pro KOLTOROC Nuskogina a ostatní Mocné, i s jejich v Ruumaytronu uskladněnou biofórou.

Mezitím se buňky SOL vydávají na průzkum. Cílem je lokalizace Ostnu Chaosu a nezvěstné centrální části činkovité lodi. Na Rhodanovo přání se velení nad SB–1 ujme Dao-Lin-H'ay. Jako pozorovatelka je na palubě nekontrolovatelnými metamorfózami trpící Mírojezdkyně Ejdu Melia. Ta vyhledává blízkost charismatické Kartaninky, aby se mohla oprostit od vlivu Mírojezdce Sar–Soar, jemuž „vděčí“ za svou proměnu. SB–1 se později stane svědkem bitvy mezi traitanky a různorodým svazem Noquaa-Kansahariyya. Zasáhne, když začnou trimarany s ostatními plavidly prohrávat, a rychle nepřítele zlikviduje.

Od Log-Aer-M'in, velitelky svazu Ultima, se Galaktici dozvědí, že NK vyslala do centrální oblasti Hangaye svazek 16 000 jednotek, ačkoli je zcela jasné, že je to jen bezmocné gesto. Lodi jsou skrz chaos protonegasféry vedeny členy Vibra oddílu, a jsou vybaveny novými NKH děly, které jsou při soustředěné palbě schopny ohrozit i traitank. Loďstvo Ultima již při průchodu centrálním valem ztratilo téměř 2000 lodí a pod dalšími údery sil TRAITORu se ztenčilo na 10 800 jednotek.

Dao-Lin-H'ay se podaří soukmenovkyni přesvědčit, aby síly Ultimy podřídila Perrymu Rhodanovi. Rozhovor obou Kartaninek tajně vyslechnou Zřetězenci, kteří se již delší dobu zdržují v UMAKO, vlajkové lodi Log-Aer-M'in. Ejdu Melia sice vetřelce zaznamená, ale nestihne své společníky varovat, neboť vyslanci Kartaninky ovlivní natolik, že tvaroměničce nejsou vůbec ochotny naslouchat. Ejdu Melia alespoň varuje Rhodana ještě před jeho rozhovorem s Dao-Lin-H'ay.

Ultima se dne 7. listopadu 1347 NGL objeví u Rendezvous beta, shromaždiště Galaktiků. Lodivodi z oddílu Vibra přestoupí na OREONské kapsle, protože ty nejsou schopny v centrální oblasti galaxie navigovat. Rhodan samozřejmě ví, že ukrytí Zřetězenci okamžitě informují KOLTOROC, ale nikoho nevaruje, neboť jen tak může realizovat své plány. Odebere se do hangáru CHEOS–TAI, v němž parkuje zdrojoklipr. Následně se manifestuje samotná superinteligence KOLTOROC a extrémním mentálním úderem zneschopní všechny přítomné. Současně se objeví další Vyslanci Stringu. Rhodan z posledních sil aktivuje vysílač. Objeví se Jádro a napadne zaskočeného chaopresora psionickou rázovou vlnou. KOLTOROC je zraněn, ale nikoli zničen.

Když KOLTOROC uprchne, vysvětlí Jádro Rhodanovi, že k dalším akcím zbývá jen málo času. Pozemšťan převelí všechny síly spojenců k novému místu srazu, ke slunci Rendezvous gamma. Pak musí splnit nepříjemný úkol – vysvětlit přátelům, proč jim neřekl o svých záměrech a plánech Jádra.

Ejdu Melia oznámí Kartanince, že díky událostem posledních dnů brzy nabere svou přirozenou podobu.