Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1948
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1948
Název:Na hranicích moci
(An den Grenzen der Macht)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:22. prosince 1998
Vydáno v češtině:2023, přeloženo (Tyric)
Čas děje: srpen 1290 NGL
Rozhodnutí na Teře - mutant pokouší osud
Hlavní postavy románu:

Cistolo Khan – Komisaři LSP připadá, že ho pronásledují volboti.

Sargor z Progeronu – Šéf arkonidanské tajné služby utrpí porážku.

Solder Brant – Kandidát Liberální jednoty přijde s důležitým prohlášením.

Paola Dašmaganová – První Pozemšťanka stojí před rozhodujícím volebním dnem.

Vincent Garron – Smrtící mutant se zaplétá do vlastních potíží.

Tuyula Azyk – Bluesanská dívka dospívá.

V červenci roku 1290 nového galaktického letopočtu vyrůstá v Mléčné dráze nové nebezpečí – a to jen pár měsíců poté, co se museli Terranci a jejich spojenci vypořádat s invazí Tolkandů a zvládnout potíže se Džerry. Navíc už se začala mírně zlepšovat celogalaktická situace. Díky dobromyslným Solmothům, vodním tvorům z planet Zyan, opět zasedlo Galaktikum – i když se schůze konají v Mirkandolu na Arkonu, v srdci Krystalického impéria.

Na scéně se však objevil Vincent Garron, takzvaný smrtící mutant, který uprchl z parabunkru. Garron je nebezpečný vrah, jehož mutantské schopnosti zesiluje bluesanská dívka. Zločinec má na svědomí celou řadu životů. Na palubě kosmické lodi se mu dokonce podařilo proniknout až na Arkon.

Tam se jeho brutální atentát, při němž zahynulo mnoho galaktických diplomatů, postaral o naprostý chaos. Mutant nakonec utekl a unesl přitom Mhogenu, Pátého posla Thoregonu. Mhogena patří k národu Gharrů, žijícího v galaxii Chearth, a v Mléčné dráze hledá pomoc proti nepříteli, který ohrožuje jeho domovinu. Sami Gharrové jsou přitom vzdálenými potomky Maahků. Kam Garron uprchl, nikdo neví.

Navíc se komplikuje situace na Teře a ostatních planetách, které se semkly do Ligy svobodných Pozemšťanů. Za dveřmi jsou volby nového Prvního Pozemšťana a zdá se pravděpodobné, že Paolu Dašmaganovou, dosavadní držitelku úřadu, vytlačí populistický Solder Brant. Nejen úřadující První Pozemšťanka stojí v těchto dnech NA HRANICÍCH MOCI...


Protože výslech Soldera Branta arkonskými úřady nic nedokáže, předá Sargon z Progeronu atapického a evidentně zmateného kandidáta Liberální jednoty 12. srpna 1290 NGL Cistolu Khanovi. Ten odstaruje s PAPERMOONEM a nejdříve se marně pokusí nalézt stopu ST. AMARINY. Mezitím 13. srpna naváže Atlan spojení s Khanem a nechá se informovat o událostech v Mirkandolu. Atlan komisaři sdělí, že prožil neuvěřitelné dobrodružství a že je zodpovědný za strašlivou kapitolu arkonidanských dějin1). Další detaily ale není ochoten prozradit.

PAPERMOON poté letí na Terru. Protože Georg Zima dovedně ukrývá Soldera Branta před veřejností, zůstává popularita kandidáta nejdříve nedotčena. Na Teře jsou v závěru vysílány volební šoty, které pochází z volebního konceptu Joskara Jankinnena. V nich je představen budoucí scénář, podle kterého Paola Dašmaganová jako předsedkyně pozemské vlády do roku 1303 NGL tak zamotá situaci, že bude hrozit hladomor, Pozemšťané upadnou v závislost na Herreachcích, Vincent Garron zavraždí desetitisíce lidí a nakonec Bluesané z pověření Galaktika obsadí Trokan, aby pohrůžkou zničení Hřibu drželi v šachu intervenční flotilu Thoregonu.

15. srpna je s pomocí volbota spáchán atentát na Cistola Khana. Komisař LSP je ale zachráněn, protože ho Noviel Residor vzhledem k napjaté situaci nechal tajně střežit bojovými roboty. Ve stejný den stáhnou Elias Jakub Bangon2) a Lydia Marcová2) svou kandidaturu. Zatímco Marcová doporučí svým příznivcům volit Paolu Dašmaganovou, Bangon agituje za Soldera Branta, ačkoli mu doposud vyčítal příliš měkký postoj. Neočekávaně Brant 16. srpna ve veřejném proslovu prohlásí, že byl dočasně ovlivněn Vincentem Garronem a že Joskar Jankinnen, kterému neprávem důvěřoval, vysvobodil Smrtícího mutanta z parabunkru a propašoval ho na Arkon I. Brant, který sám 26. února vyvolal v parlamentu hlasování o nedůvěře a tak inicioval nové volby, stáhne svou kandidaturu a představí Georga Zimu jako svého nástupce. Propagace pomocí Jankinnova pesimistického budoucího scénáře je ihned zastavena. Ačkoliv je Zima pro veřejné vystoupení velice nešťastná postava, zdá se, že volební vítězství Liberální jednoty je přesto stále jisté. 18. září vyjde najevo, že Elias Jakub Bangon je zodpovědný za atentát na Cistolo Khana. Radikální bývalý admirál flotily vysloví názor, že Jankinnenův scénář je realistický. Ačkoliv Bangonovo zatčení není zveřejněno před volbami, zvítězí překvapivě Paola Dašmaganová s náskokem 2.7 procenta.

Mezitím nechá Vincent Garron jachtu Joskara Jankinnena, jejíž posádku ovládá sugestivními schopnostmi, bezúčelně poletovat galaxií. Kvůli ochabnutí svých paraschopností je mutant nejistý a nevypočitatelný. Garronova slabost nevyplývá pouze z toho, že je na palubě ST. AMARINY v osobě Mhogeny psionický reflektor. Tuyula Azyk navíc dospívá a prochází hormonálními změnami, které oslabují parapsychické nadání mladé Bluesanky, takže již Smrtícího mutantu není schopna posílit. Tuyule Azyk se Garron hnusí, ale zároveň je na něm závislá. Když se Garron 13. srpna dozví o jejím stavu, málem Bluesanku umlátí k smrti. Joskara Jankinnena, který mu v tom zabrání a kritizuje mutantovo počínání, zabije pomocí genburstingu. Zatímco se mutant stáhne do hyperprostorového propadu, je zraněná Bluesanka uvedena do léčivého spánku.

Když ona 18. srpna procitne, navštíví Mhogenu a dozví se, že dýchací směs Pátého posla vydrží sotva na tři dny. Garron se celý naškrobený vrátí ze svého hyperprostorového propadu a vysvětlí, že konečně znovu hovořil s Quotorem, a nechá nastavit kurz k Zemi...