Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1930
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1930
Název:Tajemství Na'Callů
(Das Geheimnis der Na'Call)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:18.8.1998
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1290 NGL = 4877
Nazývají je mudrci - střeží prastaré bohatství
Hlavní postavy románu:

Michael Rhodan – Šabazzina zástupce v Puydoru zajímají místní tajemství.

Jii'Nevever – Snílka z Puydoru chce mít ve své galaxii ještě větší moc.

Gucky – Myšob zůstává na stopě sekty.

Acca-Kohar – Korawský kosmonaut se zálibou v pochybných knajpách.

Icho Tolot – Haluťan se snaží shromáždit puydorskou flotilu.

Julian Tifflor – Terranec riskuje konfrontaci se starým přítelem.

Zatímco Perry Rhodan ve vzdálené galaxii DaGlauš narazil na lidi, kteří se tam zatoulali s terranijskou městskou čtvrtí Alašan, schází čtyřem dalším nositelům buňkových aktivátorů jakékoli spojení s rodnou Mléčnou dráhou. Myšob Gucky, Haluťan Icho Tolot, jakož i Terranci Julian Tifflor a Michael Rhodan se angažují v galaxii Puydor, kam byli dopraveni ne zcela jasným způsobem.

V klatbě cizí mocnosti, která se skrývá za jménem Šabazza, osvobodili na planetě Curayo z časového vězení Snílku z Puydoru, tajemnou Jii'Nevever.

Během událostí na Curayu získali Icho Tolot, Gucky a Julian Tifflor zpět svou duševní svobodu a pochopili, že jim Šabazza vnutila svou vůli a Jii'Neveveřinou pomocí plánuje invazi do galaxie lidstva. Nesmrtelní musí napnout všechny síly, aby invazi změřili hned v zárodku.

Docela jinak se to má s Michaelem Rhodanem. Syn Perryho Rhodana byl po dvě staletí uvězněn v časovém poli na Curayu a během této doby se podle všeho plně postavil na stranu zla. V roli generála Jii'Nevever popohání dobytí galaxie Puydor. Michael Rhodan přitom hledá rozhodující konfrontaci se starými druhy.

Snílčin generál se – stejně jako jeho tři přátelé – zabývá TAJEMSTVÍM NA'CALLŮ...


Jii'Nevever nechá opravit svůj palác na Curayu. Když na ní Michael Rhodan jménem Šabazzy naléhá, aby si pospíšila s dobytím Puydoru a co nejrychleji zaútočila na Mléčnou dráhu, Snílka mu zřetelně objasní, že se sice Šabazze podrobí, ale nehodlá kvůli ní podstupovat riziko a není připravena vzdát se své puydorské mocenské základny. Pošle syna Perryho Rhodana s jeho novou vlajkovou lodí GAAFENOO a šesti dalšími varmirskými křížovými plavidly do systému Ra'Call k světu Na'Call. Když se malá flotila přiblíží k planetě na čtyři milióny kilometrů, pokusí se Na'Callové návštevníky formou psionických zjevení přimět k návratu. Michael Rhodan se ale Na'Cally nenechá odradit a hrozí kompletním zničením planety. Nato mohou jeho lodě přistát na ostrově Ace'Kyper, který je na skoro sto kilometrech čtverečných pokryt prastarým komplexem budov. Zde se zdržují Na'Callové. Skládají se z čisté psionické materie, mohou se ale materializovat. Ve svém planetárním tvaru mají metr velké, drobounké tělo, pokryté nazelenalou, skoro průsvitnou kůží. Jen hlava je pokrytá hustými, dlouhými, zašmodrchanými vlasy. Obličej tvoří dvě velké oči, malý bezpyskovitý ústní otvor a svislá nosní trhlina. Na'Callové si nemohou vzpomenout, proč se kdysi přestěhovali do systému Ra'Call, ví ale, že bývali obávaní pro své nadání, poštvat své nepřátele proti sobě a tímto je zničit. Mezitím se ale pozměnili a místo toho, aby národům působili utrpení, zkoumají budoucnost a pomáhají ostatním. Protože vyjde najevo, že se na planetě nalézá doposud nezjistitelná obrovská masa howalgonia, domnívá se Michael Rhodan, že Na'Callové dříve sloužili Jii'Nevever a postarali se o to, aby byl tronium-azint až do této chvíle psionicky skryt a chráněn před cizím zásahem.

Mezitím se Gucky, Icho Tolot a Julian Tifflor, kteří následují Hotch-Kottaovo upozornění, dopracují s OKKUROU do systému Makkal. Jeho čtvrtá planeta, Farrangu, na které se těží drahé kovy a drahokamy, je shromaždištěm galaktických rytířů štěstěny. V současné době je na planetě, která své slunce obíhá po excentrické dráze, zima podobná době ledové. Při vletu do soustavy Makkal se OKKURA setkává s INTURA-TAR. Rawwská generační loď měří jen šetset padesát metrů a zdá se, že kdysi ztratila celou záď. Neodpovídá na radiogramy OKKURY a zahalí se do HD štítu. Gucky, Tolot a Tifflor proto s pomocným člunem přistanou u farrangského hlavního města Paniku-Sele. Aby získal přístup na INTURA-TAR, vydá se Gucky po stopách orrské sekty, která uctívá boha Yammamihu, v centru vesmíru sídlícího tvůrce všeho živého. Myšob narazí na misionáře Fanuli-Orra, který je naplněn upřímnou vírou v Yammamihua. Hlášení, že sedm lodí Jii'Nevever vstoupilo do soustavy Na'Callů, donutí Tifflora, Icho Tolota a Guckyho ihned opustit soustavu Makkal.

Společně s osmdesáti kyjovitými lodi Ginků a dvěma tucty člunů Rawwů, přilétne OKKURA na Na'Call. Protože se Michael Rhodan nenechá zastrašit, odstřeluje Tifflor GORONNUM, aby posádky křížových lodí donutil ke kapitulaci. Zrovna v tomto okamžiku se ale howalgoniové bloky začnou na Ace'Kyper měnit na tělo Jii'Nevever, a Snílka vysvětlí, že se nyní díky tronium-azintovému mostu může z Curaya přesunout v nulovém čase na Na'Call. Tam kdysi uskladnila tronium-azint a Na'Cally používala jako strážce. Jakmile by si v Mléčné dráze vytvořila potřebnou tronium-azintovou bázi, mohla by mezi touto galaxií a Puydorem libovolně skákat sem a tam. Flotila, kterou do soustavy přivedla OKKURA, padne ihned za oběť zběsilému snovému útoku Jii'Nevever. Třem Galaktikům je okamžitě jasné, že aliance národů Puydoru nemá po tomto debaklu žádnou šanci. Jen plánovacímu mozku Icho Tolota nakonec tři NEsmrtelní vděčí za to, že může OKKURA v posledním momentu uniknout do lineárního prostoru.