Farrangu

Astronomická data:
Soustava:Makkal
Vzdálenost od Lamboru:27 000 ly
Průměr:13 000 km
Typ:ledový svět
Gravitace:1,2 g
Průměrná teplota:pod bodem mrazu
Pořadí od hvězdy:4
Obyvatelé planety:
Korawové, Arrorové, Šuukové a další

Farrangu je čtvrtou planetou soustavy Makkal. Ta se nachází v northside galaxie Puydor, asi 35 000 světelných let od jejího středu.

Přehled

Oběžná dráha planety je velmi excentrická. Pouze v místě nejblíže ke slunci má mírné podnebí. Jinak panuje na Farrangu krutý mráz. Na pólech je ledový krunýř silný téměř deset kilometrů. Na ledovém povrchu zuří sněhové bouře, kde vítr dosahuje rychlosti až 500 kilometrů za hodinu, přičemž zdejší teplota je minus devadesát stupňů.

O něco snesitelnější klima vládne v oblasti rovníku, kde též stojí hlavní město planety – skutečně nevzhledná osada jménem Paniku-Sele. Zdejší obdoba pěkného počasí znamená povrchovou teplotu mírných patnáct stupňů pod nulou a relativně slabý vítr s rychlostí jen něco málo přes sto kilometrů za hodinu. Pokud náhodou nemrzne, ustavičně prší, proto je hlavním heslem obyvatel města „Pokud je to možné, nikdy nezůstávej venku!“ (PR 1930).

Pod povrchem Farrangu se nachází mnoho různých nerostných zdrojů. Půda je protkána drobnými rudnými žílami. Místy se vyskytují i cenné krystaly (PR 1930).

Zdroje surovin jsou příliš rozptýlené a malé na to, aby umožňovaly plošnou těžbu. Proto se Farrangu stalo rájem pro prospektory a lovce štěstěny. Jen některým vyvoleným se podaří zbohatnout. Proto se planeta hemží neúspěšnými existencemi, které pracují jen pro své každodenní přežití. Za tuto situaci jsou zodpovědné i těžební korporace, které nemilosrdně zneužívají práce dělníků a dělají z nich v podstatě otroky. Jejich metody jsou jednoduché a brutální. Samotné doly jsou velice primitivní a jsou zároveň pracovištěm i domovem horníků (PR 1930).

Zdejší předáci nesou jen s nelibostí působení kněží sekty Orr, kteří se na planetě snaží získat ovečky pro své náboženství. Není výjimkou, když verbíři dostanou co proto za to, že se pokoušejí ukrást pracovité dělníky (PR 1931).

Dějiny

V květnu 1290 NGL přišli na Farrangu Julian Tifflor, Icho Tolot a Gucky, pátrající po INTURA-TAR. Loď objevili hned po příletu na oběžné dráze planety, byla však zahalena do ochranného štítu, proto se tři Nesmrtelní vypravili na povrch ledového světa. Na Farrangu se v tu chvíli vyhrnuli kazatelé sekty Orr, hledající nové učedníky. Gucky telepaticky odposlouchával jednoho z verbířů, Fanuli-Orra, ale knězově mysli dominovala pouze jeho víra. Gucky si s ním smluvil schůzku na kosmodromu, k té už ovšem nedošlo (PR 1930).

Po krátkém intermezzu na Na’Call se tři Galaktici vrátili na Farrangu právě včas, aby se teleportovali na INTURA-TAR, která právě před zahájením nadsvětelného letu odpojila štíty (PR 1931).

Zdroje

PR 1930, PR 1931

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Farrangu« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
28.1.2022
1565 před NGL
3. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459607.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál