Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Národy > Asporcové
hledat
Další informace o národu:
Domovská galaxie:Mléčná dráha
Domovská planeta:Asporc
Známé obydlené planety:
Asporc

Asporcové jsou národ, který sídlí na Asporcu, čtrnácté planetě systému Rattley.

Vzhled

Asporcové jsou asi 1.70 metru vysocí a hrubě humanoidní. Zavalité bytosti působí silně a mají nápadné klouby. Na dvou krátkých, velice svalnatých rukách mají šest prstů, přičemž druhý palec je zakrnělý. Na ramenou jsou vidět evoluční zbytky létajících blan. Tyto zbytky se táhnout po vnitřní straně rukou až k nohám. Někteří Asporcové s nimi ještě mohou trochu létat respektive klouzat.

Jejich nohy zaujímají asi polovinu tělesné výšky a jsou rovněž svalnaté. Nohy mají jako ruce šest prstů, přičemž také zde je šestý článek zakrnělý.

Hlava má hruškovitý tvar, je vysoká 26 cm. Plochá zaoblenina je nahoře široká 24 cm, u brady 11 cm. Ústa vypadají jako u terranských boxerů a mají dvě řady zubů. Nad ústy se nachází dva velké, nápadné nosní otvory. Hlava sedí jen na asi pět centimetrů dlouhém, svalnatém krku.

Nápadné jsou dva hřebínky na hlavě. Normálně mají silně červenou barvu a stojí vzpřímeně. Jsou vysoké 16 cm a tlusté 1.6 až 2 cm. Při silném vyčerpání nebo při smrti slábnou a nabírají zelený odstín. Přitom začnou viset na obě strany. Hřebeny slouží také jako vysílače a přijímače zvukových vln jakýchkoliv frekvencí a infračerveného záření.

Na hlavě se nacházejí dvě nepohyblivé, dvojklané oči s velmi dobrým nočním viděním. Oba oční segmenty jsou klínovité. Černočerné, lehce vyklenuté oči se podobají fazetovým očím. Dávají Asporcům veliký zorný úhel.

Bezvlasá kůže má zásadně zelenou barvu, může se ale podle tělesného stavu respektive podle stavu mysli extrémně měnit. Při maximálním rozčilení nabývá světlešedého odstínu.

Jazyk

Řeč Asporců je částečně tak pronikavá, že se nachází v oblasti nejvyššího prahu slyšení Pozemšťanů.

Státní zřízení

Asporcové žijí v teokracii. V době krize s Rojem odpovídal vývojový stupeň jejich civilizace Terranskému lidstvu 20. století.

Známí Asporcové

Historie

Už asi 50‘000 let se na jejich domovské planetě nachází obrovské množství PEZ-kovu ze spadlého obřího meteoritu. Meteorit se později ukázal být kosmickou lodí, respektive na kosmickou loď přebudovaným fragmentem domovské planety Paramagů. Působení PEZ-kovu mělo velký vliv na vývoj Asporců. Z náboženských důvodů dostávali v mládi tyrkysové sponky PEZ-kovu, které se implantovaly mezi části lebky. K tomu účelu se v ní vytvářely malé zářezy, do kterých se následně sponka zasadila. Čtveřice náboženských vůdců nosila dokonce dvě takovéto sponky.

Během krize s Rojem nepodlehli Asporcové všeobecnému ohloupení. Jejich sponky je chránili nejen před ohlupováním, způsobovali u nich dokonce i podstatný inteligenční růst. Asporcové byli náhle schopni pochopit souvislosti a vyvíjet nové ideje, které jim dříve byly nesrozumitelné. Neprobíhalo to ale bezproblémově, protože Asporcové přes samou kreativitu zanedbávali své existenční základy; týkalo se to dokonce i přijímání potravy.

V letech 34363444 byli Asporcové ovlivňováni parapsychickými impulzy Staromutantů. Tyto Hlasy trýzně vydávaly v nepravidelných cyklech impulzy, což vedlo často k chaotickým činům. Naučili se žít s periodami vlivu a koncentrovali své aktivity na klidové fáze. Se zmizením meteoritu s PEZ-kovem zhoršila nastanuvší přírodní katastrofa situaci ještě hůře. Mluvilo se o krizi.

Krátce po krizi s Rojem spustilo Solární impérium pod vedením Perryho Rhodana obrovskou záchrannou akci, která ale Rhodanovi způsobila vnitropolitické problémy. Miliony Asporců tím ale byli zachráněni před smrtí hladem.