Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Mikroorganismy > Spoodiové
hledat

Spoodiové

Spoodiové jsou pozůstatky Viroimpéria. Každý Spoodie je tvořen 8192 virokomplexy, které jsou zase tvořeny biliony jednotlivých virů. Na první pohled vypadají jako 2 cm dlouhý a 5 mm tlustý hmyz připomínající včely. Jejich tělo má kuželovitý tvar a má stříbrnou barvu. Na zúženém konci kužele je hlavička. Nachází se na ní dvojitý sosák a kruh očí, jakož i užší věnec jemných chloupků. Spoodiové se pohybují pomocí čtyř párů nohou.

Při bližším pozorování působí Spoodiové jako umělé bytosti, dají se považovat za mikroroboty. Ve skutečnosti nejsou ani roboti ani živí tvorové. Když se rozbijí, rozpadnou se na mnoho maličkých, velmi tvrdých třísek.

Původ

Spoodiové jsou fragmenty gigantického, poloorganického superpočítače, který byl před neznámou dobou stvořen kosmokraty. Viroimpérium, jak se počítač jmenoval, explodovala, když se odpadlická kosmokratka Višna ho pokusila ovládnout. Při explozi byli nepatrné součástky počítače jako viry roztroušeny po celém vesmíru. Z některých částí se vyvinuli Spoodiové.

Spoodiové se shlukovali v takzvaném Spoodijském poli v sektoru Varnhagher-Ghynnst v galaxii Vayquost. Kosmokratičtí zmocněnci ho řídili z malého planetoidu jménem Spoodijská struska. V tomto sektoru později Spoodie začala sklízet SOL.

Použití

Spoodiové jsou symbionti, kteří se s pomocí dvojitého sosáku zaryjí pod kůži na hlavách svých nositelů. Přitom instinktivně vycítí, kde se nacházejí oblasti mozku, které jsou pro ně důležití. Živí se nepatrným množstvím tělesných tekutin hostitele a vyměšují do krve hostitele sekret, který mu zvyšuje inteligenci jakož i jeho speciální vlohy. Vliv tohoto sekretu je závislý na kvalitě tělesných tekutin, který Spoodie přijímá. U mnohých hostitelů ale nemá sekret žádné účinky.

Spoodiové se většinou nositeli aplikují pomocí cílené operace. Zatímco většina bytostí snese jen jednoho nebo maximálně dva Spoodie, protože jinak přijdou o rozum, snesou zvlášť silné osobnosti dva nebo i více a získají tak zvlášť vysokou inteligenci. Betšide Surfo Mallagan měl čtyři Spoodie (jakož později i Brether Faddon a Scoutie), než vstoupil do kontaktu s celým peletonem Spoodiů, aby Atlana nahradil ve funkci Věštce z Krandhoru.

Bezprostřední komunikace mezi Spoodiem a jeho hostitelem neprobíhá. Po sedmi až osmi letech aplikovaný Spoodie odumře a musí být nahrazen.

Počítačové spojení

Jako bývalé Viroimpérium mohou se Spoodiové v určitém množství mohou sesíťovat v superpočítač. Je k tomu ale potřeba organický mozek, respektive inteligentní živý tvor, aby počítač fungoval – jako u Věštce z Krandhoru.

Krandhorské vévodství

V Krandhorském vévodství se Spoodiové od roku 224 NGL používali jako symbionti. SOL tam z pověření kosmokratů dovážela Spoodie. Atlan se stal Větcem z Krandhoru a radil vévodům 200 let ve smyslu kosmokratických zájmů.

S pomocí Spoodiů nabral vývoj Kranů a jejich pomocných národů razantní vzestup. U Kranů působili Spoodiové vzrůst inteligence, mysli a odhodlanosti. Vzniklo vévodství Krandhor a rozšiřovalo se po celé galaxii Vayquost. Plán kosmokratů stanovoval, že Kranové se jako silná, nezávislá moc v zemi nikoho mezi mocenskými oblastmi superinteligence ID a Seth-Apophis postarají o bezpečí.

Kranům bylo zakázáno nosit více než jednoho Spoodie. Nositelé dvou Spoodiů, takzvaní dvojnosiči, byli pronásledováni.

Spoodijská nákaza

Nošení Spoodiů nezůstalo v mnoha případech bez vedlejších vlivů. Mnoho nositelů pociťovalo neodolatelnou touhu se s jinými nosiči Spoodiů vtěsnat do úzkého prostoru. Docházelo k tomu, že se takovíto nositelé sdružovalo do velkých společenství, ztráceli jakýkoliv vztah k realitě. Tento stav vedl ke smrti, pokud nebyl násilně oddělen.

Tato Spoodijská nákaza je výrazem kolektivní vzpomínky Spoodiů na Viroimpérium: Spoodiové se pokoušeli znovu se shluknout v původní velkopočítač.