Betšidové

z Databáze Multiversa
Další informace o národu:
Domovská galaxie:Vayquost
Domovská planeta:Chircool
Známé obydlené planety:
Chircool

Betšidové jsou obyvatelé planety Chircool v galaxii Vayquost pocházející ze Solánců. Existuje jich jenom několik set.

Betšidové jsou lidští, mají ale všichni více či méně velkou Buhrlskou jizvu.

Historie

Betšidové se vyvinuli ze skupiny rebelů, kteří byli v dubnu roku 63 NGL vyhoštěni ze SOL. Skupinu dobrovolně doprovázel Douc Langur, bývalý výzkumník Císařovny z Thermu. Ten se ale stáhne do ústraní a díky občasným zásahům se z něj stane bájeslovná bytost známá jako "Stařec z hory".

Protože jejich předkové strávili celý svůj život na palubě SOL, označují si Betšidé mnoho každodenních věcí pojmy z terminologie kosmických letů. Obytné domy proto nazývají "kajuty" a dveře "propusti".

Pod vedením »kapitána« Claude St. Vaina žijí Betšidové v roce 424 NGL ve své "lodi" (= vesnice) hlavně jako lovci a sběrači. Všechny vzpomínky na SOL jsou pořád naprosto živé a pořád všichni čekají, že se loď opět vrátí.

Když se nad planetou objeví kosmická loď Vévodství z Krandhoru, považují jí za SOL.

Kranové rychle Betšidům nasadí spoodie - zpočátku proti jejich vůli. Tři členové malého společenství jsou přijati do kranské flotily: Scoutie, Brether Faddon a Surfo Mallagan. Douc Langur je následuje. Když se SOL v roce 425 NGL nakonec vydá na zpáteční let z Vayquostu do Mléčné dráhy, rozhodne se Atlan udělat na Chircoolu zastávku. Na jejich žádost vezme na palubu všechny Betšidy.