Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 818
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 818
Název:Gravitační stavidlo
(Die Gravo-Schleuse)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:BARDIOC
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3583
V hrůzném kabinetu Baytuinu - dva mutanti zažijí peklo Bezgravitačních
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec má použít gravitační stavidlo

Shaadjamenth - Perry Rhodanova "průvodkyně"

Alaska Saedelaere, Bjo Breiskoll a Douc Langur - společníci Perryho Rhodana

Ras Čubaj a Balton Wyt - dva mutanti SOL v pekle Bezgravitačních

Zatímco prostřední část SOL s povolením Varbů přistane na Wassytoiru, aby naložila proviant, odlétá jako KYHBER pojmenovaná korveta SZ-1-14-K 16. listopadu 3583 pod velením Senco Ahrata s Perry Rhodanem, Alaskou Saedelaerem, Rasem Čubajem, Baltonem Wytem, Bjo Breiskollem, Doucem Langurem a Icho Tolotem do systému Kmenové hnízdo, kde jsou křehce působící osmiúheníkovitou lodí Varbů doprovázeni ke třetí planetě, průmyslovému světu Baytuin. Zde se nachází Gravitační stavidlo, čtyři sta metrů dlouhá, kovová budova, která má formu obrovského Varbského těla a jako gravitační roura umožňuje něco jako transmiterové spojení do Dacommionu. Tři sta metrů daleko od něho ční ve vzduchu tři velké napodobeniny naplněných gravitačních váčků, nenahraditelné žlázy. Gravitačním stavidlem musí projít každý Varbe, který chce navštívit svět s jinou gravitací nebo se vrací zpět na Dacommion.

Mladá Varbenka Shaadjamenth dostane od Argomentha, kontrolora správce světa Waybuntha, rozkaz, aby návštěvníkům ukázala pamětihodnosti planety a tak je zdržovala. Ras Čubaj a Balton Wyt se ale rozhodnou prozkoumat Baytuin sami a dostanou se do »Domova Bezgravitačních«, ve kterém žijí Varbové, kteří se po průchodu Stavidlem duševně a částečně také tělesně změnili a ztratili jemný cit pro gravitaci. Varbilling, který je tvořen dvěma do sebe srostlými Varby, jim prozradí, že také určití cizinci jsou při průchodu Gravitačním stavidlem zmrzačeni, zatímco jiní to přečkají bez újmy. Mezi ne-Varby objeví oba mutanti, jejichž paraschopnosti začnou vypovídat službu, chobotnici podobné bytosti, které mluví Interkosmem, nemohou si ale vzpomenout na svůj původ.

Mezitím se 16. listopadu materializuje deset tisíc lodí Hulkooů a zastaví se na hranicích Varbských Hnízd. 19. listopadu proto Atlan nařídí, aby se tři části SOL opět spojili.

Ve stejný den zprostředkuje Shaadjamenth na Baytuinu výzvu jedenácti správců světa Dacommions, aby se Perry Rhodan a tři jeho průvodci (Alaska Saedelaere, Bjo Breiskoll a Douc Langur) odebrali přes Gravitační rouru k prapůvodnímu světu Varbů. Čubajovi a Wytovi se sice podaří 20. listopadu uniknout z vězení Bezgravitačních, nestihnou ale Rhodana a jeho průvodce, kteří již vstoupili do Gravitační roury, varovat před nebezpečím Gravitačního stavidla. Po návštěvě mutantů získal z Thohru pocházející kurýr Sroncholl, malý humanoid, který je už čtyři sta dnů uvězněn v Domově Bezgravitačních, novou naději1).