Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 318
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 318
Název:Základna guerillových bojovníků
(Die Zentrale der Freischärler)
Autor:Conrad Shepherd
Cyklus:M-87
Vydáno poprvé:1967
Vydáno v češtině:2001
Čas děje: 2435
Žijí uvnitř planety - pod terorem myšlenkových špiónů
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor Solárního impéria

Roi Danton - král Svobodných obchodníků a syn Perryho Rhodana

Atlan - Lordadmirál přeruší pátrání po unesených

Melbar Kasom a Oro Masut - ertrusanští strážci Perryho Rhodana

Trikort - kapitán lodi

Roumbaki, Heykh a Sibala - šéfové gurradské centrály

Oficiální český název tohoto dílu je nepřesně přeložen. Správný název by měl znít: Centrála povstalců.

U Trikorta, kapitána hruškovité lodi, ve které se zdržují pozemští členové pozemního komanda1), náhle zmizí odporů vůči vězňům. Aby Terrance šetřil, zredukuje počet transicí, se kterými má být kamuflována cesta k úkrytu, a oznámí Roi Dantonovi, že Gurradové kdysi mírumilovně žili mezi ostatními národy Velkého Magellanova mračna, než jejich říši asi před 300 lety dobyli Perliáni2). V následujících staletích se Gurradové, jejichž životní prostor Trojkondiční stále více omezovali, uchýlili ke gerile. Šípem provrtaný červený balon na symbolu gurradských rebelů znázorňuje jednu z kosmických lodí, se kterými Perliáni kdysi dorazili na jejich planety.

Hruškovité lodě 28. listopadu 2435 dorazí do systému Boul, který tvoří modrá obří hvězda a jeden bílý trpaslík. Třetí planeta, gurradský svět Boultat, vykazuje extrémní sezonní teplotní rozdíly, protože kolem obou sluncí obíhá v silně eliptické dráze. Pod planetárním povrchem mají Gurradové rozsáhlý systém kaveren s městy, loděnicemi, kulturními centry a školami. Jsou hlídáni kulovitými Quetky, létajícími, poloorganickými a instinktivně inteligentními živočichy Boultaty, které vyhodnocením individuálních vzorů osob zjišťují jejich spolehlivost.

Terranci jsou předvedeni před »Radu tří«, kterou tvoří Gurradové Roumbaki, generál Heykh a Shagant Sibala. Shaganti, menší a drobnější varianta Gurradů, fungují mezi gerilami jako myslitelé a vědci. Roi Dantonův pokus, vysvětlit roli Terranců v Magellanu, je přerušen příchodem Quetkyů, kteří vězně obviní, že vyslali zrádný rádiový signál. Ačkoliv dojde ke krátkému boji, může kapitán Art Huron1) dále chránit Urei Wingaů. Dříve než jsou Terranci přemoženi, informuje Danton vysílačkou Perryho Rhodana, Melbara Kasoma a Oro Masuta1), kterým se po přistání podaří loď Gurradů opustit a ukrýt se na povrchu Boultatu.

Roumbaki pohrozí vězňům smrtí, pokud nevydají rádiový přístroj, se kterým údajně vysílali.

Mezitím se Atlan s CREST IV marně snaží gurradské lodě sledovat.