Perry Rhodan 1980 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1980
Název:Šabazzina cesta smrti
(Shabazzas Todesspur)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:3.8.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1291 NGL = 4878

Na palubě soukromé jachty CREATION převezme Šabazza nejdříve Eigner Sean Gearley a postrá se o to, aby malá kosmická loď neletěla do svého původního cíle, na planetu Ajjassy v systému Hankgor, světa dovolených pro bohaté, ale nejdříve se pomocí klamných manévrů zbavý případných pronásledovatelů. Když se hned nato vrátí do těla Perry Rhodana, je vědomím Šestého posla Thoregonu prudce přepaden. Shabazza porazí Rhodana jen pomocí obrazů zvěrstev, kterých se dopustil prostřednictvím jeho těla. I přes permanentní hrozbu nového útoku nemůže Shabazza Rhodanovo tělo natrvale opustit, protože je odkázaný na zvlášť intenzivní životní energii nositele aktivátoru buněk. Naláká Garley a celou posádku až na šéfinženýra Harrana F'Dobberhuze a tiskovou referentku pro Fancy Lynku Avaris do výpusti a vrhne je do vesmíru. Na upozornění Avaris, pro kterou Fancynina smrt nabízí možnost pro lukrativní tiskovou kampaň, letí Rhodan/Shabazza na planetu Cross v systému Cokk, důležitého překladiště pro obchod s galaktickou Eastside. Zabije F'Dobberhuz a nasadí Lynka Avaris hypnoblok. Zatímco se CREATION na základě jeho naprogramování zřítí nad hlavním městěm Crossu a zaviní smrt osmi tisíc osob, přesune se Shabazza transmiterem na Skokanskou loď BAYOON, se kterou doufá, že dosáhne Karakhoumu. Zjistí ale, že BAYOON není vhodná pro intergalaktické lety. Kromě toho se mu nepodaří převzít patriarchu Bayama a je odevzdán úřadům planety.

Tam poznají, že Rhodan/Shabazza nosí masku, věří ale, že jedná o Rhodanova dvojíka. Shabazza zabije skupinu policistů, kteří začínají odstraňovat jeho biomasku, a unikne. Pronásledovatelé ho zaženou do úzkých, odpadlík Tvůrců se proto rozhodne, poté co se musí znovu bránit Perry Rhodanovi, vyvolat pomocí manipulace s jednou fúzní elektrárnou atomový požár a s ostatními uprchlíky se zachrání na palubě obchodní lodi BIRDIE-BIRDIE, která nabírá kurs na planetu Lepso v soustavě Firing1). Shabazza zjistí, že se tam nachází PURITAN I, loď vhodná pro intergalaktické lety. Po Monosově diktatuře a rozpadu Galaktika, se Lepso kvůli vzrůstajícímu napětí mezi Křišťálovým impériem, LSP a Fórem Raglund stane opět neutrálním a rájem pro zbraně, agenty a zločince.

Bré Tsinga, Lotho Keraete a Blo Rakane, kteří stopu Perry Rhodana ztratili, se vrací do Starguhru. Po zprávě o Fancyně smrti, kterou Lynka Avaris bezprostředně před pádem CREATIONU vysílala, se soustředí na systém Cokk. Tam se dozvědí o přítomnosti Rhodanova dvoujníka a snaží se zrekonstruovat jeho další cestu.

Po dobu letu na Lepso narazí Shabazza na informace o Lepso-Suma, pralesním území, které se vykazuje mimořádnou životní energií. V Lepsoské metropoli Orbana proto naváže kontakt s Carment Glaugenthornem, který už roky Lepso-Suma zkoumá a s pomocí vědců před několika dny vrátil ze zoo Saurotenlamm Peeka do pralesa. V těle mladého Saurierse vnikne do nevlídného pralesa, kde zvířectvo a rostlinstvo tvoří dokonalou jednotu. Shabazza přemůže ducha této společnosti a naplní se jejich životní energií. Mezitím získá Perry Rhodan, který už není ovládán Shabazzovým posthypnotickým příkazem, od obchodníků Hennaer Bark a Gosman Ihlik bojový kluzák a následuje Shabazzu do Lepso-Suma. Vydává se tam nejdříve s Glaugenthorenem na palubě. Bark a Ihlik, kteří Rhodana považují za silného zločince, sabotují kluzák, a proto musí nositel aktivátoru a vědec stroj brzy opustit. Přes všechny útoky živoní společnosti mohou ale zapálit její nervové centrum, šest obrovitých kapradin. Shabazza umírá. Z houští se zvedne jasně zářící obraz asteroidního těla, a s posledními silami projektuje odpadlík Tvůrci do Glaugenthornova a Rhodanova mozku svou životní cestu. Když s vědcem opustí let, je Rhodan chycen zločinci a napaden uprchlíky z Crossu, kteří ho chctějí lynčovat, protože ho činí odpovědným za katastrofu na jejich domovském světě. Na poslední chvíli se ale objeví ZHAURITTER, a Blo Rakane vyjasní situaci2).

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál