Perry Rhodan 1922 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1922
Název:Solmothové
(Die Solmothen)
Autor:Uwe Anton
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:23.6.1998
Vydáno v češtině:probíhá překlad (Tyric) - 70%
Čas děje: 11541157 NGL = 47414744 / 1163 NGL = 4750 / 1187 NGL = 4774 / 1290 NGL = 4877
Žijí na vodním světě – a chtějí mír pro Galaxii
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Battanboo – Solmoth pozná dobré i špatné stránky Galaktiků.

Michunda Nicholls – Pozemšťan objeví tajemství perlamarinu.

Perk Zaidan – Student exobiologie chce bádat na Cyanu.

Marga Rejka – Mořská bioložka řídí plovoucí město.

Sergo Vormaster – Šéf bezpečnosti výzkumné stanice na vodním světě.

Když imperátor Bostich, vládce Arkonidanů, oznámil projekt Mirkandol, napjatá situace v Mléčné dráze doznala prudkých změn. Národy Galaxie obdržely pozvání, aby se dostavily na Arkon a tam založily nové Galaktikum. Toto pozvání bylo díky vývoji posledních let a desetiletí přijato krajně rezervovaně a není se čemu divit.

V roce 1290 NGL stále ještě existují tři hlavní galaktické velmoci: Křišťálové impérium Arkonidanů, Liga svobodných Pozemšťanů a Fórum Raglund, v němž se spojily různorodé, převážně nehumanoidní národy. Před nedlouhou dobou přitom Galaktici zažili invazi Tolkandů a jejich matky Goeddy. Toto nebezpečí bylo sice zažehnáno, ale ještě předtím bylo naprosto vyhlazeno 52 obydlených světů. Útoku Tolkandů padly za oběť miliardy inteligentních bytostí.

Také na Zemi došlo k četným obětem na životech a to vinou barbarských Džerrů, kteří přepadli hlavní město planety a velkou část Terranie změnili v sutiny a popel. I Džerrové byli nakonec zneškodněni – za nimi však zůstalo zničené město a mnoho mrtvých a raněných.

V pozadí vpádu Tolkandů a Džerrů stojí mocnost, kterou několik zasvěcených osob zná jako Šabazzu. Jelikož Galaxie lidstva náleží k zájmovému okruhu tajemné koalice Thoregon, proti níž Šabazza bojuje všemi prostředky, staly se ze všech planet Mléčné dráhy potenciální cíle dalšího úderu.

Plány Arkonidanů celou situaci už jen dále vyostřují. Do hry však vstoupí nový národ – a tím jsou SOLMOTHOVÉ...


Zatímco se Mléčná dráha zotavovala z Monosovy dikatury1), objeví Pozemšťané na vodním světě Cyanu, druhé planetě v centru Mléčné dráhy ležícího žlutého slunce Gorkan, Solmothy. Specialista na první kontakty Michunda Nicholls byl prvním člověkem, který v roce 1157 NGL navázal kontankt se solmothským párem Bottanbem a Gaahou. Se svým skoro pěti metrovým, mohutným, červenohnědým tělem připomínají vysoce inteligentní obyvatelé vody pozemské jezerní slony. Pohybují se pomocí ocasní ploutve jako delfíni. Mají dvě hbité ruce s citlívými prsty. Na zakulacené hlavě jsou nápadné velké černé oči. Rypáku podobný nos je u ženských Solmothů táhlý, u mužů je výraznější. Svůj silný chrup používají mimo jiné k tomu, aby si v korálových útesech svého světa zařídili obytné jeskyně. Pro lidi nebezpečná přírodní radioaktivita Cyanu není pro Solmothy nikterak nebezpečná. Aby mohli označkovat své území, přetvářejí vodní tvorové korály speciální žlázou na perlamarin. Obzvláště intenzivně modře svítící kameny nechají solmothské ženy vzniknout, když chtějí dokázat lásku svému mužskému protějšku.

Pohled na skvostné mořské perly probouzí v terranských návštěvnících nezřízenou lačnost. Pozemšťané začnou horečně takovéto kameny hledat a ohrožují a vydírají mírumilovné Solmothy, aby je přinutili vydat další perly. Nakonec to dojde až tak daleko, že v roce 1163 NGL Nichollsová zbije solmothskou matku Maahu a její nenarozené dítě, aby z jejich sekretu mohla vyrobit tmavomodrou mořskou perlu. Když Terranci zničí také jeden solmothský korálový hrad, přijde o život i Gaaha. Tehdy se Galaktičtí strážci2) pokusí získat obchod s perlami pod svou kontrolu a je nasazen Ronald Tekener, který se vetřel do zločinecké organizace, aby pozoroval procesy na Cyanu. S robotský komandem přistane Pozemšťan Samuel Artinagho na vodním světě a ukončí vyvražďování Solmothů. LSP přijme patronát na Cyanem, ale trvá rok, než je automatická obranná stanice nainstalována nad planetou a Artinagho v roce 1187 NGL nastupuje do úřadu bezpečnostního komisaře Cyanu. Ve stejných dnech obdrží Solmothové pro své potřeby přebudovaný dvou set metrový křižník, který Battanboo pojmenuje PERLAMARIN I. I přes ochranné zákony, které zakazují Terrancům přebírat na Cyanu perly, darují Solmothové Artinaghovi z vděku za jeho činy dva centimetry velký kamínek.

15. dubna 1290 NGL dosáhne mladý student exobiologie Park Zaidan, který napřed navštívil planetu Eaudewuer, stanice Neptun čtyři v oceánu Zyanu, vedenou Margou Rejkou. Již 23. dubna zachrání skrze srdnaté, ale lehovážné nasazení dva Solmothy před rabbastuhrem, velice nebezpečnou šelmou. Od Solmotha Leposi dostane poté perlamarin. Když ho chce podle zákona vrátit, zažije Zaidan na vlastní kůži, jak důrazně mohou Solmothové ostatním vnucovat svou vůli.

Jednohlasné odmítnutí obyvatel Mléčné dráhy reagující Bostichovu nabídku, zřídit na Arkonu I sídlo Galaktika, velice znepokojí Solmothy, pro které je harmonické soužití nejvyšší hodnotou. Stále víc se jich účastní společného tance, kterým Solmothové přenášejí svou náladu na své druhy. Přibývající hektičností jsou pohnuti vodní obyvatelé Zaidanu a Leyšenskou mozkovou horečnou trpící Aquaové ze čtvrté planety slunce Beteigeuze3). 30. dubna se odebírá padesát Solmothů na palubu pěti kosmických lodí, kterými jejich národ disponuje. Battanboo, který přebírá velení PERLAMARIN I, oznámí pozemšťanům, že Solmothové budou usilovat o mírové sjednocení galaktických národů. Společně se třemi dvouset metrovými kulovitými křižníky, startuje ještě stopadesát metrů velká diskovitá loď bluesanské konstrukce a dvouset metrový skokanský válec, které nesou označení PERLAMARIN I až V.