Perry Rhodan 1902 (Česká obálka) Perry Rhodan 1902 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1902
Název:U Sečenů
(Bei den Setchenen)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:03. února 1998
Vydáno v češtině: -
Čas děje: leden 1290 NGL
Lidé v Salmenghestu – setkávají se s přátelskými obry
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan, Reginald Bull, Tautmo Aagenfelt, Ska Kijathe, Mondra Diamondová, Poulton Kreyn, Goriph, Treul a Norman naleznou sešlou, 120 metrů dlouhou, bezposádkovou důlní loď, která v jejich blízkosti opustí lineární prostor a přistane před nimi na Marsu podovné planetě. S ubývajícími zásobami kyslíku musí ztroskotanci počkat, dokud loď odstartuje. Převeze je na pouštní a stepní svět Quarantimo, dvanácté planetu sousedního systému Quar, kde Sečeni obydleli jedenáct z třiceti čtyř planet. Tebb Celestainová, jak se jmenuje majitelka důlní lodě, přivítá galaktiky na Quarantimo.

Sečeni jsou mírumilovní, plazům podobné bytosti, kteří se vyvinuli z nomádských obyvatelů pouště a silně jim kolísá tělesná teplota. Ženští členové tohoto národa nemají jasně vyhraněnou inteligenci než muži, tvoří jen deset procent celkového obyvatelstva, a jsou se svými 2.50 metry skoro dvakrát tak velké než oni. Tělo je pokryté modrou a zelenou šupinatou kůží. Až do svlékání kůže na počátku dospělého stádia není rozeznatelné pohlaví, z vajíček se rodících, mladých Sečenů. Pak u ženských exemplářů vzniká ještěrčí ocas. Vedle silných nohou, které mají polovinu délky těla, disponují ženy dvěma velkýma rukama s třemi prsty a párem dvacet centimetrů dlouhých, senzibilních prsních ručiček se šesti prsty. U mužštích Sečenů mají nohy délku jen třetiny těla. Prsní paže jsou výrazně silnější. Hlava Sečenů je plochá a má tlusté zrohovatělé rty, za nimi jsou ostré velké zuby a skrývají kmitající modrý jazyk. Tři centimetry velké světle fialové oči jsou krajně pohyblivé. Pro akustické vnímání slouží zakryté slechy. Zákony jsou v harmonickém zřízení Sečenům cizí. Jen skoro 1.8 miliardy bytostí jsou organizováni ve velkých rodinách. Centrum tvoří muži, kteří vyhraní revír, se všemi ženskými členy rodiny plodí potomky a hochy vychovává.

Sečeni jsou chudý národ. Ačkoliv Tebb, náčelník rodiny Celestainových, je úspěšná dopravní podnikatelka Quarského systému, disponuje jen třiceti devíti relativně primitivními kosmickými trajekty. Má ale od technicky více rozvinutého národa z 8.9 světelného roku vzdáleného systému Propter dvě moderní 244 metrů dlouhé, šišaté rakety DRYTORN-B.

O SOL neví Tebb Celestainová, na kterou byl nedávno spáchán pokus o vraždu, nic. Galaktikové se dozví, že bezprostředně před nimi dospěl na Quarantimo seizmolog Eismer Störmengord se svou klínovou jachtou JISKRA. Mezi galaxií Salmenghest, ke které patří soustava Quar, a jejím větším sousedem DaGlaušem působí obrovské přitažlivé síly. V 15 000 světelných let měřící zóně »kotle«, v zóně dotyku obou galaxií, panuje hyperenergetický chaos. Tlak pětidimenzionálních sil rozpoutává strašlivé dimenzionální chvění, »kotletřesení«, které může vzniknout kdekoliv v obou galaxiích a trvá deset až dvacet let. V příznivém případě ztratí obyvatelé dotčených planet veškerou techniku a prožijí takzvané seizmické zajetí. V horřím případě ovšem může být postižená planeta zcela zničena. Jen tajemní seizmologové, mezi něž náleží příslušníci různých národů, mohou předvídat vznik kotlotřesení.

Bez toho aby vydal prohlášení, opustí Eismer Srörmengord nakrátko svou loď. Je to 1.35 metru velký humanoid s jemnýma článkovitýma rukama s šesti prsty, černýma očima blízko u sebe, sedmcentimetrů dlouhý nos a ústa s úzkými tenkými rty se žraločímy zuby. Hlava je pokryta několika sty velice tlustých červených vlasů až na ramena. Namodralá kůže je vrásčitá. Černočerný plášť zdůrazňuje tajemnou proslulost seizmologů2). JISKRA2) odstartuje a začíná křižovat soustavou Quar.

Tebb Celestainová slibí svým hostům cestu raketou DRYTORN-B do soustavy Propter. Nejdříve ale musí se svou rivalkou Kobb Taphirtelovou zajistit dopravu skupiny Sečenů k dvacáté třetí planetě, Quarmacu. Čtyři kosmické trajekty ale explodují krátce po startu. Jako první detonuje její kosmická loď a způsobí zánik čtyř ostatních, pro což je Tebb Celestainová nucena jako odškodné poskytnout Kobb Taphirtelové své dva DRYTORNY-B-rakety. Tím zmizí naděje Rhodana a jeho skupiny dosáhnout poslední známé pozice SOL, vzdálené nyní 40 000 světelných let.

8. ledna 1290 NGL vyhlašuje Eismer Störmengord celý galaktický sektor oficiálně zónou katastrofy, kdy bude oblast soustavy Quar a okruh osmi světelných let vystavena kotlotřesení.

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál