Menu
Astronomická data:
Galaxie:Mléčná dráha
Další jména:Kapella
Vzdálenost od [[Země]]:42 LY
Vzdálenost od [[vega|Vegy]]:45 LY
Typ soustavy:dvojhvězda
Spektrální typ:žlutá slunce typu G1 a G8
Počet planet:neznámý
Známé planety:
žádné známé

Hvězda Capella se nachází v souhvězdí Vozky, 45 světelných let od Vegy a 42 světelných let od Slunce. Jedná se o binární systém, který se skládá ze dvou žlutých sluncí spektrálního typu G. Capella A je větší hvězda, má průměr 22.3 milionů kilometrů a je asi třikrát těžší než Slunce. Capella B je o něco menší a je asi 2.5x těžší než slunce. Obě slunce jsou od sebe vzdálené asi 100 mil. kilometrů a oběhnou kolem společného těžiště jednou za 104 dnů.

Historie

V roce 1975 namluvil Perry Rhodan jako nabubřelý velkoadministrátor Rho-Dan Topsiderům, že planeta Capella V je jeho domov. Mělo je to přinutit k útoku na planetu a k opuštění systému Vega.

Akce měla dva cíle: zaprvé obstarat Ferronům pauzu, aby se mohli vystrojit proti Topsiderům; za druhé měli být Topsiderové, kteří již tušili, že při výpočtu souřadnic AETRONU udělali chybu, svedeni ze stopy.

Při pečlivě naplánované akci předal Ferron Chaktor Topsiderům pozici Capelly V. Crest ale souřadnice vypočetl tak, že se asi 300 lodi Topsiderů materializovalo uvnitř slunce Capella.

V roce 2044 se poblíž systému materializoval energetický trychtýř z Rudého vesmíru. Krátce na to se objevila první kosmická loď Druufů. Kvůli bezprostřední blízkosti k Zemi vstoupil v platnost případ Kolumbus.

V roce 1345 NGL se na oběžné dráze Capelly A nachází platforma MOTRANS-3. Slouží jako transmiter pro stanici BACKDOOR ležící na Merkuru.