Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Kosmické stanice > Transportní dvorec
hledat

Transportní dvorec

(přesměrováno z: Transferový komín)

Transportní dvorce, neboli polyportdvorce, jsou důležitými články polyportové sítě, intergalaktické dopravní soustavy.

Uspořádání


Obecně

Polyportdvorce jsou postaveny z jantarově zbarvené, stabilizované formovací energie. Do značné míry se podobají dvěma horními plochami na sebe položeným, plochým čtvercovým talířům se zaoblenými hranami. Průměr typického transportního dvorce činí asi 2600 metrů, tloušťka je však pouze 202 metrů. Ve středu každého dvorec se nalézá centrální transferová paluba, 1400 m široký a 102 m vysoký prostor, jehož horní část je otevřena do kosmu a chráněna pouze jakýmsi transparentním pružným polem. Vedle transferové paluby leží rozsáhlá infrastruktura, sloužící k ubytování osob a uskladnění zboží pro polyportový transport. Vedle přístrojů a zařízení v barvě jantaru lze na stanici najít ještě modrošedé a stříbrné agregáty, který podle všeho rovněž tvoří formenergie.

Doposud ojedinělou odchylkou od běžné konstrukce je polyportdvorec NEO-OLYMP, dislokovaný v soustavě Stardust. Ten má na bočních plochách připevněno osm nástaveb, rovněž vytvořených z jantarové formenergie. Díky nástavbám má dvorec podobu pravidelné, osmicípé hvězdy o průměru asi 4000 metrů. Od základny k hrotům měří přídavné prvky přibližně 700 metrů. Jejich funkce je neznámá.

Transferový komín

Transferová paluba obsahuje transferové komíny. Přitom se jedná o vlastní transportní systém sítě. Odesíláno nebo přijímáno je z dvousetmetrového nákladiště, z něhož na všechny čtyři strany směřují čtyři transferové komíny. Prostřednictvím takzvaných controllerů mohou být jednotlivé komíny přesměrovány k dalším polyportdvorcům, nehledě na jejich předchozí justaci. Každý komín může být spojen s jinou cílovou stanicí. Pasažéři se v trubicích pohybují v transportních kaplích, pro zboží se používají nákladní platformy.

Roury o padesátimetrovém průměru po 500 metrech pozvolna průsvitní a po 600 metrech se zdánlivě rozplývají v nicotě. V případě, že jsou připraveny vysílat, mají komíny studeně modrou barvu, příjem pak signalizují rudým odstínem. Deaktivovaný transferový komín je šedočerný.

Nákres

Polyportdvorec GALILEO (PR 2515) od Andrease Weißa: www.rz-journal.de/Downl/2515.html

Ostatní technické údaje

Transportní dvorce jsou letuschopné, což znamená, že jsou schopny na pokyn controlleru (minimálně třídy B) schopny změnit svou polohu. K tomu účelu se zřejmě dvorce pohybují prostřednictvím polyportsítě (PR 2546).

Počítač polyportdvorce není lokalizován na jednom místě, nýbrž je rozveden celou stanicí (PR 2715, strana 11).


Posádka

Na aktivních polyportdvorcích je umístěna posádka, která spravuje, respektive provozuje jednotlivé stance. Do roku 1463 NGL dosazovali Polostopí směnárníci do každého dvorce přinejmenším transferového operátora, kontrolujícího komíny. V přinejmenším jednom případě (PR 2397Pscholian Lox) fungoval na dvorci také šéf nakládky. Ten byl i jakýmsi správcem stanice.

Dějiny

Historie sítě a jednotlivých stanice je uvedena u příslušných článků, viz téma Polyportová síť.

Zdroje

PR 2397, PR 2398, PR 2500, PR 2501, PR 2502, PR 2506, PR 2507, PR 2510, PR 2511, PR 2546

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Transporthof« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)