Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Snowman
hledat
Astronomická data:
Sluneční soustava:Beta Albireo
Měsíce:žádné
Vzdálenost od hvězd:1 až 1.3 mld. km
Doba rotace:31 hodin
Průměr:12000 km
Gravitace:0.8 g
Průměrná teplota:-122°C
Pořadí od hvězdy:2
Soustava:Beta Albireo
Obyvatelé planety:
Polospáči

Planeta Snowman, druhá planeta dvojhvězdného systému Beta Albireo byla až do roku 1982 ledovým světem. Na rodném světe Polospáčů dochází kvůli excentrické oběžné dráze každých 123 let k době ledové. Během této 80 let trvající periody chladu klesne průměrná teplota na -110°C. Během této doby se širé oceány planety promění v ledový pancíř. Všechny živočichové planety se přizpůsobili na cyklus dob ledových a teplých. Přežívají pod ledem v znímním spánku nebo jako prosté spóry, které při vyšších teplotách vyklíčí.

Polospáči byly jedinou inteligentní formou života. Jako rostlinné odnože přežívají v podzemních jeskyních s umělou klimatizací a osvětlením.

Historie

Planeta sloužila v roce 1982 jako úkryt ztroskotané posádky terranských kadetů. Po přistání na Snowmanu převzal Julian Tifflor velení nad svými kamarády Humpry Hifieldem, Klausem Eberhardtem, Mildred Orsonsovou a Felicitou Kergonenovou.

Na základě zmanipulovaných informací se Skokan Orlgans domnívá, že Julian Tifflor disponuje detailními údaji o obchodních plánech mezi Terrou a Ferrolem. Kromě toho doufá, že se mu podaří získat informace o Světě věčného života.

Protože se jak Orlgansovi, tak i patriarchovi Etztakovi několik dnů nepodaří najít své nepřátele, rozhodne se Etztak planetu spálit atomovým požárem. Po zažehnutí požáru je válcovitý křižník sabotován Guckym a zřítí se na planetu. Etztak přijde o život ve svém atomovém požáru. Pět kadetů a padesát Polospáčů zachrání Perry Rhodan.