Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Czugmoth
hledat
Astronomická data:
Galaxie:Mléčná dráha
Soustava:Yarredoš
Vzdálenost od Sol:14 472 ly
Průměr:11 297 km
Doba oběhu:228,3 dne
Gravitace:0,88 g
Průměrná teplota:silné výkyvy teplot
Pořadí od hvězdy:2

Czugmoth je druhou ze tří planet na slunci Yarredoš. Nacházela se ve sféře vlivu Federace Normon.

Přehled

Na světě, který je velký asi jako Země, dochází k výrazným sezónním klimatickým změnám v důsledku extrémního sklonu polární osy. V létě je zde tropické horko a v zimě extrémní mráz. Subtropické přesličkové lesy se rozprostírají kolem rovníku. Na severu a jihu jsou savany přerušované nižšími pohořími i vysokými horami. Póly jsou pokryté věčným ledem. Obsah kyslíku ve vzduchu je o 2,1 % vyšší než na Zemi. Proto tvorové, kteří si vystačí s nižší potřebou kyslíku, často trpí jeho nadbytkem.

Flóra a fauna

Flóru Czugmoth tvoří cévnaté sporulovité rostliny podobné terranským kapradinám, přesličkám a paličkovcům (PR 688, str. 36).

Ke zvláštnostem czugmotské fauny patří supi dešťoví, velcí draví ptáci, kteří při lovu spolupracují se zelenožlutě skvrnitým druhem kočkovité šelmy (PR 688, str. 41). V přesličkových lesích žijí ještěrky lesní, jejichž krky jsou považovány za pochoutku (PR 688, str. 59).

Dějiny

V minulosti zde existovala malá Terrancinská kolonie.

V roce 3460 použil První Hetran Mléčné dráhy Leticron planetu jako vězeňský tábor. Mnohdy v tomto vězení držel až 2,5 milionu Galaktiků, aby je tu podrobil psychické transformaci.

Agentům Solární rozvědky a USO se podařilo z tohoto ráje přesvědčování osvobodit asi 750 000 Galaktiků. Tábor se nacházel v krajině podobné savaně asi čtyři stupně jižně od severního obratníku na 108. stupni severní délky.

Po skončení nadvlády Koncilu zažil tento svět mírné obrození a volně se přidružil k Lize svobodných Pozemšťanů.

Zdroje

PR 688, PR 973, PR 1922 - glosář