Atlan 670 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 670
Název:Sluneční tabu
(Das Sonnen-Tabu)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Dobrodružství SOL / Bezejmenná zóna
« AT 669 • chronologicky • AT 671 »
Vydáno poprvé:6. srpna 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3808
Osvobozující boj Paudenců

Na Walgon II pracuje Emulátor Ziir-Tinc na podkopávaní autority nesvědomitého vládního rady. Zdroj Emulátorů ho kontaktuje telepaticky a sděluje mu, že brzy přijde cizinec, který mu pomůže.

Walgoňan Daan-Bar, člen vládní rady a kompetentní muž pro bezpečnostní otázky, se pokouší Emulátora identifikovat. S pomocí svého oddělení provádí pátrání, při kterém vyhodnocuje kritéria jako je četnost cest mezi planetami nebo dokonce spotřeba bot. Když v úvahu přicházejí už jen dva Walgoňané, navštíví je osobně, aby sám sklidil eventuální slávu. Ve městě Khadan na Walgonu I vyslechne obchodního zástupce Laar-Pana, který má důvěryhodné alibi. Tím si Daan-Bar udělá ostudu a nemůže si dovolit tímto směrem dále pátrat. Netuší, že Laar-Pan pracuje pro Emulátora a oba s pomocí svých přívrženců v bezpečnostním úřadě navedli úmyslně podezření na Laar-Pana, aby tuto stopu cíleně zdiskreditovali.

Kvůli svému druhému podezření musí Daan-Bar odletět na Walgon II. K tomu si vyžádá stíhačku. Z dlouhé chvíle letí se stíhačkou tak, aby mohl ještě jednou vidět s napětím očekávané překrytí hvězdy Gaulat Paudencem. Pohled v něm vyvolá silné pocity a nechá ho v plné síle pochopit strašlivé vypovězení Walgoňanů do Bezejmenné zóny. Začne toužit po volnosti a začne doufat v pád vládního rady.

Daan-Bar vyhledá na Walgonu II Ziir-Tinca, který právě radí svému přívrženci Ollon-Turovi. Šéf bezpečnosti ale netuší, že je sám hlídán. Všichni tři Walgoňané musí uprchnout. Emulátor se od ostatních oddělí a ti utečou se stíhačkou do vesmíru. Daan-Bar chce doletět co možná nejblíže do oblasti u šokové fronty, ze které je vidět konstelace Gaulatu a Paudencu. Oba dva se zde cítí být jistí před svými pronásledovateli. Oblast je ale zaminovaná. Aby unikli zkáze, musí Walgoňané aktivovat nadsvětelný pohon směrem k šokové frontě. Ke svému ohromení ale proniknou bariérou. Potom se ženou bezmocně zdánlivou nicotou Bezejmenné zóny.

V Bóji budoucnosti vypráví Daug-Enn-Daug Atlanovi, že se najednou z ničeho nic objevil na Bóji budoucnosti. Děti z BRISBEE Lara, Menizza a Jauter záhadu objasní: asi Daug-Enn-Dauga neúmyslně vynesli z Bezejmenné zóny. Děti z BRISBEE věří, že budou moci celou SOL přemístit do Zóny. To ale při současné náladě na palubě nepřichází v úvahu, takže místo ní jsou přemístěny lodě Vulnurů, MJAILAM a FARTULOON. Bóje budoucnosti doprovází flotilu vlastními silami.

Daug-Enn-Daug naváže kontakt se Světelným zdrojem. Je pronásledován a nemůže tak pomoci, zmiňuje ale, že Vulnurové hrají důležitou roli. Loď zaměří, že šokové fronty v jejich okolí jsou prostupné. Ve vzdálenosti 80 světelných let zaměří stíhačku Walgoniů. Po krátkém letu vezmou na palubu Daan-Bara a Ollon-Tura. Přitom Atlana postihne další vize budoucnosti:

Po dvou letech relativně klidného letu dorazí SOL do sektoru Varnhagher-Ghynnst. Život Breckcrowna Hayese se kvůli jeho nemoci a tíživé zodpovědnosti blíží pomalu ke konci. U cíle zaměření SOL mračno Spoodiů o průměru deseti světelných minut. Pole je obklopeno sítí z kosmických chaluh. Atlan, Bjo Breiskoll a sedm dobrovolníků odstartuje se space-jetem, aby pole podrobně prozkoumali.

Při přiblížení zajmou kosmické chaluhy space-jet. Když SOL přispěchá na pomoc, dostane se prostřední část do moci kosmických chaluh. Space-jet se zachrání v poli Spoodiů, kde je na palubu vzato několik Spoodiů k průzkumu.1)

Atlan chce proniknout šokovou frontou na Walgon. Bóje budoucnosti s Atlanem, Daug-Enn-Daugem a Boraluem na palubě, MJAILAM a FARTULOON šokovou frontou proletí. Navzdory čekající flotile dvaceti lodí a minovému poli mohou tři lodě vletět do systému. Bóje budoucnosti a MJAILAM přistanou u hlavního města na Walgonu II, aby našli Emulátora Walgoňanů, zatímco FARTULOON přistane na Walgonu I. Protože lodě stojí u hlavního města, nemohou být ostřelované.

Soláneci Kornu Handerovi se při prozkoumávání Spoodiů jeden z nich přisaje na hlavu, ale Solánec se zdráhá si ho nechat odstranit. Krátce na to objeví space-jet v poli tělo, které vypadá jako hrubá kopie Atlana ze Spoodiů a které je Solánci nazváno Fischer. Fischer navede space-jet skrze mezeru v kosmických chaluhách do volného kosmu. Kosmické chaluhy mezitím pronikli do zachycené prostřední části SOL, kterou Hayes nechal evakuovat. Solánci bojují proti kosmickým chaluhám, které zas a znovu vytvářejí hrubé kopie Atlana. Když Atlan sám zasáhne do boje z blízka proti kosmickým chaluhám, rozpadne se Fischer v hejno Spoodiů, kteří se přimknou na všechny přítomné Solánce. Jako jádro Fischera zůstane dva a půl metru vysoká tyč s průměrem 30 centimetrů a několika chapadly, která začne bojovat proti chaluhám.

Když Atlan dostane prvního Spoodie, získá vědomosti o pozitivním účinku Spoodiů jako symbiontů. Je mu jasné, že z pověření kosmokratů bude SOL transportovat Spoodie. Dozví se také, že kosmické chaluhy k poli nepatří, ale byly vyslány bytostí se jménem Seth-Apophis. S pomocí Spoodiů přemůžou Solánci kosmické chaluhy.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A670« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál