Atlan 54 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 54
Název:Podsvětí na Archeu
(Die Unterwelt von Archäo)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Vymazávač života
« AT 53 • chronologicky • AT 55 »
Vydáno poprvé:1. května 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek února 2841
Lidé na stopě minulosti - stroje manipulují životem planety
Hlavní postavy románu:

Gracia Monet - Siganka zkoumá podsvětí ledové planety Archeo

Noc Tetro - Ertrusan má strážného anděla

Durbin Hoykalare - šéf vědců na Archeu

Amadeo Raetzer - nedůvěřivý muž

Boubard - velitel výzkumných prací v hlubinách Archea

Lorbo - domorodec z ledové planety

Na planetě Archeo dojde k tomu, čeho se všichni obávali od začátku mise. Durbin Hoykalare předá Ertrusana Noce Tetra ezialistovi Amadeu Raetzerovi, který ho začne s pomocí hypnosugesce vyslýchat. Specialistovi USO, který není mentálně stabilizovaný, hrozí odhalení.

Siganka Gracia Monet působí jako Ertrusanova záloha. V ochraně deflektoru právě zkoumá stanici a zjistí, že zločinní Hoykalareho vědci mají také zájem na zkoumání planety. Narazí totiž na výtah, který vede dolů do podsvětí Archea. Vydá se ale zpět a dorazí na poslední chvíli k Tetrovi a aplikuje mu drogu, takže Ertrusan ztratí vědomí.

Následně Tetro Ezialistovi tvrdí, že disponuje finálně fázovou blokádou, která se aktivuje při vysokém psychickém tlaku a je srovnatelná s mentální stabilizací. Raetzer mu ale nevěří ani slovo a začne další hypnovýslech. Skončí stejně jako v prvním případě - potom Ezialistu odvolá Hoykalare. Ten ho mezitím stáhne, chce ale přijít na důvod frašky.

Raetzer se následně vydá do 3000 metrové hloubky (tak tlustý je ledový kabát Archea), kde 200 vědců pod vedením Boubarda na samotném povrchu planety zkoumají relikty zaniklé civilizace. Siganka Ezialistu sleduje a zjistí, že se především jedná o jeden hyperdimenzionální stroj, kterému říkají prostě přístroj. Musí se jednat o onu zbraň, která v sektoru Bielzen zlikvidovala svět.

Při průzkumu narazí Monet také na jednoho vězně. Podobá se vzpřímeně chodícímu tuleňovi a jedná se o zdejší bytost. Siganka se mu ukáže a dozví se, že Lorbo a jemu rovní mohou žít jak ve vodě, tak i na zemi. Jejich nejmilejší oblastí jsou ale místa nad podmořskými vulkány, kde moře planety nezamrzá. Lorba chytili nedávno a naučili ho interkosmo. Vědci vycházeli totiž z toho, že mořské bytosti jsou degenerovanými potomky zaniklé civilizace, což ale není pravda. Monet se rozhodne Lorba osvobodit. Společně se dostanou k ponorkové propusti a proniknou do moře. Ve vzdálenosti 20 kilometrů se nachází vulkán, u kterého se zdržuje také ponorka vědců, a nedaleko stojí město tuleňů. Siganka se tam dozví od praotcích a o katastrofě, která planetu zasáhla. Předkové tehdy vybudovali stroje, aby zajistili přežití svým potomkům. Vědci to ještě neodhalili, protože se příliš koncentrují na zbraň. Monet se u tuleních bytostí zdrží celkem čtyři dny, do 10. února 2841, kdy se vrátí k Ertrusanovi.

Siganka opět přijde na poslední chvíli, aby Tetra zachránila. Protože Ezialista při výslechu vsadí všechno na jednu kartu, je Monet nucena zinscenovat nehodu. Pro Ertrusana skončí výslech bezvědomím - a pro Raetzera smrtí.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A54« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál