Perry Rhodan 2329 (Česká obálka) Perry Rhodan 2329 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2329
Název:Trosečníci v Hangayi
(Gestrandet in Hangay)
Autor:Hubert Haensel
Cyklus:Mírojezdci / TERRANOVA
Vydáno poprvé:7. dubna 2006
Vydáno v češtině:2016
Čas děje: 11. – 18. září 1331 NGL
Návrat je vyloučen – SOL je ztracena v neznámém prostředí
Hlavní postavy románu:

Ronald Tekener – Smíšek chce se s posádkou SOL opravit činkovitou loď.

Dao-Lin-H'ay – Kartaninka naváže těsné kontakty s Šedokartaniňany.

Ron-Sha-R'itt – Vysoký muž z Ultramodři vidí v SOL šanci pro budoucnost.

Blo Rakane – Bílý Haluťan vidí nové problémy.

Na Zemi a planetách Mléčné dráhy se píše rok 1344 nového galaktického letopočtu – to odpovídá roku 4931 starého letopočtu a nastávají změny, které si doposud nikdo nedokázal ani představit. Do Galaxie vpadla Terminační kolona TRAITOR, gigantická vesmírná flotila Mocností Chaosu. V bezprostřední blízkosti pozemského domova – v nedaleké Hangayi – má vzniknout negasféra, životu nepřátelská sféra. Mléčná dráha má této oblasti posloužit jako zásobárna.

Hangay je obří galaxie, která byla před sotva 1300 lety transferována z umírajícího vesmíru Tarkanu do Lokální galaktické skupiny. Sídlí tam prastaré národy jako kočkám podobní Kartaniňané či jako lidé vypadající Hauriové.

SOL, legendární dálková kosmická loď lidstva, vyrazila již před lety, aby v Hangayi nalezla stopu vznikající negasféry. Zlaté činkovité plavidlo však bylo poškozeno zvýšením hyperimpedance. Z členů posádky SOL se nyní stali TROSEČNÍCI V HANGAYI...


Ultramodř je nehostinný, studený svět s dlouhou zimou a krátkým, ale intenzívním letním obdobím. Byla zde vybudována malá kolonie Kartaniňanů. Osadníci si říkají Šedokartaniňané, jelikož jejich kožichy se vlivem na Ultramodři panujícího osvětlení zbarvily do šeda. Většina Kartaniňanů žije v kopulovitých stavbách hlavního města U'Hartu, ale na všech kontinentech planety jsou rozesety další osady a usedlosti. Náčelníkem Šedokartaniňanů z Ultramodři je Ron-Sha-R'itt, smělý a charismatický vůdce, schopný tvrdě zakročit, když je toho zapotřebí. Když následkem hyperimpedančního šoku vypoví službu veškerá vyspělejší technika, Šedokartaniňané nejprve věří, že jde o útok Karaponidů. Císařství plánovalo změnit Ultramodř ve svůj opěrný bod, v blízkosti města U'Hartu založilo vesmírný přístav. Již mnohokrát došlo ke střetům mezi osídlenci a posádkou kosmodromu. Potom u U'Hartu poněkud drsně přistane SOL. Ron-Sha-R'itt legendární plavidlo nepozná a považuje ho za karaponidskou jednotku.

Posádka SOL si postupně uvědomí, že generační loď hned tak neodstartuje – pokud vůbec někdy. Všechny pohonné agregáty a permanentní čerpadla selhaly a jen záloha v podobě low-tech zařízení zabránila nejhoršímu. Naštěstí palubní počítač SENECA není syntronika, ale biopozitronika, a proto nadále funguje bez potíží. V každém případě musí prozatím SOL zůstat na Ultramodři. Dao-Lin-H'ay naváže kontakt s Šedokartaniňany a velmi rychle s nimi najde společnou řeč. Rozumí si zejména s Ron-Sha-R'ittem, z něhož je vysloveně nadšená. Nesmrtelná se postará o to, že nouzí trpící Kartaniňané obdrží nutně potřebné technické prostředky. Z Šedokartaniňanů a Solánců se nyní na neurčitý čas stali sousedé a musí spolu vyjít.

Ronald Tekener rychle zpozoruje, že se Dao mění. Pak pochopí, že se jeho družka zamilovala do svého soukmenovce Ron-Sha-R'itta. Prozatím nemá čas se tím zabývat, na práci jsou tu důležitější věci: Na měsíc Ultramodři se zřítila neznámá loď, kromě toho je třeba nalézt cíl poselství, které posádka činkovité lodi sledovala ze soustavy Duff. Šedokartaniňané skutečně objevili na jižním kontinentu cizí stanici, tvrdí však, že je zcela opuštěná.

Tek se nejdříve na zprovozněném křižníku ze SOL vypraví na měsíc Rothger. V místě, kam dopadl neznámý křižník, jsou nalezeny už jen malé zbytky trosek – cizinci již opět zmizeli. Na místě ale zůstalo mrtvé tělo, které je později vyšetřeno na SOL: Patřilo humanoidní, zřejmě z ptáků pocházející bytosti.

Ron-Sha-R'itt mezitím definitivně vyřeší problém s Karaponidy, aniž by přitom vzal na vědomí naléhání Dao, která ho vybízí k domluvě s posádkou kosmodromu. Karaponidé silně postihly následky zvýšené hyperimpedance a několikrát už přepadli město, aby se zmocnili zásob. Ron-Sha-R'itt proto plnou silou zaútočí na kosmodrom a zabije všechny jeho obyvatele. Objeví obrovské sklady plné zbraní – další důkaz o válečném zbrojení císařství.

Tek si konečně promluví s Dao. Ta se mu přizná k citům, které chová k Ron-Sha-R'ittovi a přestěhuje se ze SOL do U'Hartu. Na palubu generační lodi se už asi nevrátí...

Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál