Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2252
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2252
Název:Svět prapolévky
(Welt der Ursuppe)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:15. října 2004
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1332 NGL
Výpad na Etabe – do vosího hnízda Kybb-Trakenů
Hlavní postavy románu:

Atlan – Arkonidan na záchranné misi.

Zephyda – Stelární majestát se ujme obtížné role.

Catiaane – Kovová stráž pátrá po bratrovi.

Egh Larini – Beš musí čelit neustálým pokusům o převrat.

Jak praktické: Catiaane přesně zná planety, na nichž se ukrývají čtyři doposud nenalezené Stráže. Zatímco Rhodan a Lyressea cestují na palubě bionického křižníku ZELENÝ MĚSÍC do soustavy Tan-Jamondi, odeberou se Atlan, Catiaane a Zephyda s MEČEM do systému Ortiz, kde se skrývá další ze stráží: Hytath. Bohužel je tato oblast v hvězdném katalogu Bešů označena jako zakázaná oblast. Po příletu k cíli Zephyda zjišťuje, že soustava Ortiz představuje nedobytnou pevnost. Planetu střeží tisíce vesmírných lodí Trakenů. Catiaane se bratra pokouší vypátrat za pomoci nízkoúrovňové telepatie, avšak její schopnosti jsou čímsi neznámým rušeny. Konečně vycítí, že se Hytath ukrývá na planetě Etabe. Tento svět je pokryt oceánem z koncentrovaných organických látek – jakousi živoucí prapolévkou.

MEČ není schopen proniknout k žádné z planet systému Ortiz. Atlan, Catiaane a několik dalších lidí proto zamíří k nákladní lodi Bešů, jež se právě náhodou vypravila k Etabe. Bešové obdrželi tajný rozkaz, v němž jim jejich král nařizuje podporovat každý bionický křižník, na který narazí. Důvodem pro tuto insubordinaci proti přání vládců Hvězdného oceánu jsou zhoršené podmínky, za nichž Bešové obchodují. Doposud žili vcelku slušně, ale od hyperšoku je již útlak ze strany Kybbů naprosto nesnesitelný. Když se Egh Larini, vrchní velitel bešského plavidla, setká se Stráží, přislíbí Atlanovi, že jim pomůže zcela zdarma, což je jinak u Bešů zcela nemyslitelné. Tyto obojživelné bytosti mají zřejmě ke Strážím právě tolik úcty, jako Motanové.

Bešské plavidlo přistane na Etabe a je prohledáno Kybb-Trakeny, ale Atlan a jeho lidé, ukrytí v deflektorovém poli, už jsou na cestě k Hytathově úkrytu. Ač se během pátrání po kapsli chovají neuvěřitelně hloupě, zůstanou neodhaleni. Kromě jiného vypátrají, že pro Trakeny představuje Etabe velice důležité naleziště hyperkrystalů. V prapolévce je těžen zejména červený khalumvatt, krystaly dokonce slouží této organické hmotě jako potrava. Hyperkrystaly se zpracovávají a jsou uskladněny v plovoucích továrnách. Právě ony byly příčinou selhání telepatie, jíž mezi sebou Stráže komunikují. Hytath je navzdory všem potížím nalezen a probuzen, jeho hibernační kapsle se zničí. Bohužel byla ukryta uprostřed komplexu hlavní krystalové rafinerie na Etabe a díky explozi dojde k spontánnímu vyhoření zásob hyperkrystalů. V nastalém zmatku Hytath a ostatní uniknout – tím je tedy nalezena polovina nezvěstných Stráží...