Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1374
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1374
Název:Kolébka Kartaniňanů
(Wiege der Kartanin)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Tarkan
Vydáno poprvé:1987
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 447 NGL = 4034
V systému Charif - muž z Meekorahu na světě počátku
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - muž z Meekorahu na původním světě Kartaniňanů

Beodu - Perry Rhodanův společník

Mi-Auwa - Perry Rhodanova průvodkyně

Gir-Gor - člen Shou-Gon-Wen

Dalphrol, Feligel a Istam - trojice Gil-Gorových kolegů

Na Vinau určí Gil-Gor, který v Projektové organizaci, Shuo-Gon-Wen, má hodnost Gon-Wen, Perry Rhodanovi svou milenku Mi-Auwu jako původkyni. Vinau se ukáže být světem blahobytu a zahálky. Větší část z osmi miliard Kartaniňanů se věnuje krásnému umění, módní filozofii a společenské zábavě. Protože Vinaujští Kartaniňané bezpečnost své planety zanedbávají, pověří Rhodan LEDU, aby hledala pikle Hauriů. Také vláda Vinau reflektuje dekadenci staré kartanské kultury. Zatímco jejich zástupce, pragmatický koordinátor, vykonává vlastní práci, koncesovaný koordinátor, který svému úřadu vděčí protekci nebo svému původu, rozhoduje a těší se politické pověsti. Do Shun-Gon-Wen jsou ale přijímáni jen špičkoví vědci a technici.

Když Rhodan ale 13. července 447 NGL při přijetí v rámci Riyyady, dne cizinců, ve který je pro nekartaniňance zrušena nutnost víza, setká se členy Projektové organizace, musí zjistit, že obyvatelé Hangaye ve své arogantní párové naivitě ignorovali technické problémy galaktického transferu. Kromě toho se považají za dalece vyspělejší než obyvatelé Meekorahu, ve kterých vidí barbary.

Vedle Gil-Gora, Venno Fellgela, Nakka Dalphrola a Mamositu1) Mashkama se shromáždění na Vinau zúčastní jen čtyři další Gon-Weni. 1.30 metru vysoký, jako tyč hubený Peergateter Peerevom má šest stejnoměrně rozdělených končetin, přičemž prostřední jsou zakončeny ploutvovitým kožním lalokem. Se svými listy, které většinou zakrývají tvář se dvěma vyvalenýma očima a zaoblenými ústy, připomíná bezkrká hlava poupě. Stejně velký Gryole Istam disponuje pancířem, do kterého může kompletně zatáhnout končetiny a malou hlavu. Hranatá lebka více než dva a půl metru vysokého, mohutného, dlouhorukého, ale krátkonohého Planta Sem To Tauta má dva zakroucené rohy a tvář rozdělenou čelními listy. Pod maličkýma, masitými vybouleninami obklopenýma očima raší ven další kožnaté výčnělky. Poslední z osmi představitelů Kansahariyya je insektoidní Coupellare Tuzo.

Shuo-Gon-Wen navrhuje Rhodanovi, aby jako Imago obtížné Benguely vylákal z Hangaye, ale ten sám to na vzpomínku na opakované dvojité sebevraždy Juatafu a Benguelů odmítá.

Zatímco Beodu mezitím se třemi attvennskými sekretáři Fellgelů letí k dobrodružství na Jalip, vyšetří LEDA, že členové tajné haurijské organizace Han-Shui-Kwon (Šest krátkých dnů) mohou Gon-Weny psykybernetickými projektory ovlivnit. V boji proti Hauriům maskovaným za roboty Juatafu je Mi-Auwa zastřelen.

Rozladěn smrtí Kartaniňana, který stál proti dekadentní společnosti své planety a byl přesvědčen, že Hexameron po svém vítězství nad ESTARTU zajistil úpadek národů Kansahariyya, vyšetřuje Rhodan pozadí úderu a usvědčí Gryolen Istama jako agenta Hauriů. Zrádce se krátce na to sám zabije.