Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 350
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 350
Název:Dimenzionální poutník
(Wanderer durch die Dimensionen)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 349 • chronologicky • AT 351 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 8020 před Kristem, 3440
Lebo Axton pátrá

Dne 29. listopadu 3440 v 0:23 hodin začíná galaktické ohlupování prostřednictvím Hejna. Přestože téměř všechna životně důležitá zařízení v Solárním impériu fungují během této doby zcela automaticky, údržba nebo ostraha nesčetných průmyslových zařízení několika imunními osobami je jen stěží možná. Sinclaira Marouta Kennona překvapí přílet Hejna během jedné z jeho exkurzí po starověkém Arkonu, které provádí od počátku roku 2844 s pomocí Stroje snů napojeného na Ištařinu paměť. Zpočátku zůstává nedostatečná údržba ze strany otupělého personálu bez následků. Když si však uvnitř technického zařízení postaví hnízdo celý roj hmyzu, dojde ke zkratu. Kennon, který se v této chvíli nachází v Arkonu roku 8020 př. n. l. jako Lebo Axton, je hyperenergeticky přetížen. Jeho vědomí a projektované tělo specialisty USO jsou vymrštěny do hyperprostoru. Kennonův mozek, který zůstal v celkové protéze, ztratí kontakt s vědomím cestovatele v čase a zemře.

Poté, co se projektované tělo Sinclaira Marouta poprvé rematerializuje, se specialista USO probudí ve zmrzačeném těle Lebo Axtona, ocitne se však v naprosto cizím světě, který nedokáže zařadit v čase ani prostoru. I když má zdánlivě neskutečné pocity, vzpomíná si na některé významné body své minulosti. Na rok 2406, kdy málem zemřel a přežil jen jeho mozek, který byl zabudován do těla robota. Na lásku, kterou nemohl opětovat kvůli nedostatku vlastního těla, na mnoho životů, které zachránil díky svému robotickému tělu, a přesto sklidil odmítnutí jen proto, že se dotyčný zachráněným zdál nadčlověkem. Na sestřelení jeho space-jetu nad Varastanem, které mohl přežít jen díky "celkové protéze", na cestu časem na Arkon, kde vyřešil vraždu a položil tak základ velké kariéry, na gentlemana Kellyho, kterého vytvořil, aby se nemusel stále spoléhat na jiné lidi.

Zdá se, že svět, ve kterém se ocitl, se skládá pouze z krystalů. To se týká nejen země a skalních stěn hor, které ho obklopují, ale také živočišného a rostlinného světa. Dokonce i inteligentní bytosti jsou z krystalů, ačkoli jejich těla vypadají naprosto humanoidně. V jeskyni se setkává se skupinou místních obyvatel, jejichž mluvčí si říká Greasy. Krystalické bytosti spolu žijí v úzké symbióze a Kennon má být do tohoto kolektivu přijat. Za tímto účelem je pohlcen obří krystalickou rostlinou, která slouží k regeneraci inteligentních bytostí. Projektované tělo cestovatele v čase však nelze transformovat. Rozplyne se a Kennon opět proletí hyperprostorem.

Poté se specialista USO ocitne uprostřed širého oceánu a z posledních sil plave k blízkému ostrovu. Převládá na něm tropická vegetace. Obyvatelé jsou humanoidní a částečně rozumí novoarkonidštině. Farmář Sünthey ho odveze do města ležícího v nedalekém zálivu. Centru města dominuje 50 metrů vysoká černá věž. V této věži jsou pohřbíváni mrtví místní obyvatelé a komplex je nahoře otevřený. Na vnitřní stěně věže je točité schodiště, které vede z jednoho balkonu ke druhému. Na balkónech se rozkládají nahé mrtvoly, aby je sežrali supi. Tento způsob pohřbívání je nutný, protože tabu zakazuje spalování nebo pohřbívání mrtvol. Kennon je obyvateli města přijat nepřátelsky, protože komunitu napadli Poutané, kteří se nápadně podobají Terrancům. Na rozdíl od Lebo Axtona však trpaslíci nejsou mrzáci, ale hbití a silní. Specialista USO je zavřen v černé věži, kde ho zaživa sežerou supi. K jeho překvapení jsou ve věži ještě živí vězni Orro a Peytkyr, protože supi jedí jen mrtvé maso. Když Kennon opakovaně prohlašuje, že je nevinný, jeho spoluvězeň Orro mu uvěří. Odvede ho ke starému muži a žádá jeho propuštění. V tu chvíli se Kennonovo projekční tělo opět rozplyne.

Potřetí se Kennon zhmotní ve zcela cizím prostředí. Tentokrát padne k nohám vysoké hubené postavy. Je to rytíř Tirque, který jezdí na písečném červu. Domovem tohoto bojovníka na mizině je pouštní planeta Yamolquoht, kde Tirque získal pochybnou slávu. Obyvatelé různých oáz se jeho naivním bojem proti nespravedlnosti s chutí baví, aniž by si Tirque uvědomoval, že si z něj dělají legraci. Spolu s Kennonem se vydává do oázy Simquerz, kde se setkává se stejnojmenným náčelníkem. Ten okamžitě slíbí, že se napraví, lituje svých hříchů a pozve rytíře a Kennona na hostinu. Zatímco Tirque se opíjí, Kennon zůstává ostražitý a v noci, když všichni vyspávají z opilosti, zjistí, že oáza je centrem pašeráků zbraní. Sabotuje jejich centrální počítač a přitom dává stále ještě omámenému Tirqueovi pocit, že všechno dokázal sám. Poté oba zmizí ze Simquerzu a Kennon je opět vržen do hyperenergetických dimenzionálních chodeb.

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Wanderer durch die Dimensionen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)