Atlan 349 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 349
Název:Noc spáčů
(Die Nacht der Schläfer)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 348 • chronologicky • AT 350 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: říjen 2648
Chaos in der Senke der Verlorenen Seelen

Nový velitel Sirkat čelí ve Ztracených duších dvěma zásadním problémům. Srážka Pthoru s ARMOSTUZEM a následná zemětřesení a záplavy poškodily mnoho skleněných paláců. Od svržení pánů pevnosti však třetina z 12 000 Technosů, kteří zde byli umístěni, opustila dutinu a hledá novou budoucnost jinde. V důsledku toho je nedostatek personálu, nelze provádět tolik potřebné opravy a údržbu a mnoho spáčů umírá ve svých komorách pro hluboký spánek. Druhý problém se jmenuje Herrohn - populistický technař, který chce nechat spáče napospas, aby se odsud mohli všichni odstěhovat. Jeho stoupenců přibývá, ale Sirkat má málo času věnovat se tomuto boji o moc.

Jako by to nestačilo, jeden ze spáčů se nyní probudil kvůli technickému poškození, Daale jménem Cyr. Daalen patří do skupiny nejnebezpečnějších bytostí uvězněných v Potopě. Během svého probuzení pociťuje Cyr intenzivní nenávist ze svého bezprostředního okolí, a tak přemění své tělo na energii a pokusí se opustit Pthor. Střetne se však s pláštěm trezoru a ten ho zásadně změní. Vládne mu jen bolest, zoufalství a zklamání, a tak si vypěstuje nenávist ke všemu, co je zodpovědné za jeho osud. Vydá se přímou cestou do středu dutiny, zničí všechny skleněné paláce a cestou zabije všechny živé tvory. V jasném okamžiku vydá mentální volání o pomoc, které může přijmout jediná bytost. Wommser, energetická bytost, která vyrostla na Kolphyrově paži.

V této složité situaci se naštěstí v dutině objeví Razamon a Kolphyr se Zugorem. Chtějí odhalit tajemství spáčů a osvobodit je z jejich komnat. Pro poslušného Sirkata to samozřejmě nepřipadá v úvahu, ale už během prvního rozhovoru se dvěma údajnými vyslanci Pevnosti se Techno musí vypořádat s neúspěchem tří skleněných paláců najednou. Zakáže jim opustit střed dutiny, dokud se nevrátí. Herrohn se chopí příležitosti, obelstí jejich dozorce a řekne jim o Černém paláci. Předpokládá se, že tam bude centrální poplašný mechanismus. Jedinou nevýhodou je, že nikdo neví, kde se nachází. Žádná z budov 3012 není, ale to je vše, co je v dutině.

Berserker a Bera se v noci vydají se svým Zugorem na pátrání a Razamon si brzy myslí, že spatřil černou zeď. Když přistanou, je pryč. Na místě, kde stávala zeď, stojí jen jediný skleněný palác. Službu konající technik je po krátkém rozhovoru pustí dovnitř, ale ani po důkladné prohlídce nenajdou nic, co by tuto budovu odlišovalo od ostatních. Až na jednu výjimku je jedna z chodeb o něco kratší než všechny ostatní. Razamon objeví na jedné stěně skrytý otevírací mechanismus a za ním několik hlubokých spacích komor. Pouze v jednom z nich se nachází živá bytost a je to zjevně mladý Terran s indiánskými rysy Wikipedie-logo.png. Na komoře je jeho jméno: Grizzard. To v pthorštině znamená "ten, kdo spí za všechny".

Sirkat mezitím prožívá velký šok. Při prohlídce zkázy, kterou Daale zatím způsobil, najde také pozůstatky techna. Skládají se pouze z kovové kostry a kovových šlach. Mechanismus zabudovaný do každého Techna zajišťuje, že se nikdy nezabývají otázkou svého původu (že neexistují žádné ženy Techny, děti a teenageři, podobně). A nyní vidí, že jsou zcela zjevně umělého původu. Jeho společníci šok nevydrželi a přestali reagovat, Sirkat se jen s obtížemi odtrhne, protože Daale už téměř dorazil k nejbližšímu paláci (je to Černý palác, ale to Technos nemůže vědět). Střílejí po něm ze svých zbraní, ale ničeho s nimi nedosáhnou.

Kolphyr získá od Wommsera informace, které potřebují k probuzení Grizzarda - a tím i k otevření všech ostatních komor hlubokého spánku, aniž by poškodil tvory uvězněné uvnitř. Poté Wommser zaútočí na Cyra a dokáže energetickou bytost přenést do mezidimenzionálního prostoru, kde se přemění zpět na bytost, kterou byla předtím. Cyr se vydává hledat svůj domov, Wommser se vyčerpaný vrací do svého hnízda mezi dimenzemi.

V dutině vypukne chaos, protože se současně probudí asi 200 000 nejrůznějších tvorů. Nyní všichni technici opouštějí toto místo se svými torky. Na okraji potoka dojde k souboji mezi Herrohnem a Sirkatem, v němž je Herrohn poražen a ztrácí své stoupence ve prospěch Sirkata. Razamon a Kolphyr se vracejí do pevnosti s jedním z torků. Vezmou s sebou tajemného Grizzarda, který zatím nepromluvil ani slovo.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Nacht_der_Schläfer« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál