Praesepe

z Databáze Multiversa
Praesepe
Praesepe
© NASA

Otevřená hvězdokupa Praesepe (také M 44) leží ve westside Mléčné dráhy. Slovo pochází z latiny a představuje jesličky z terranské mytologie, ve kterých Ježíšek v Betlému ležel po svém narození. V angličtině se nazývají také jako Cluster Beehive (včelí úl).

Vzdálenost od Země činí jen 500 až 600 světelných let. Průměr je asi 14.3 světelných let. Je stará kolem 400 milionů let a tak pravděpodobně příliš mladá, aby se v ní mohlo vyvinout mnoho planet. Pohybový vektor má identický s Hyádami. Pohybují se rychlostí 28 kilometrů za vteřinu Mléčnou drahou.

Praesepe obsahuje kolem 350 hvězd mezi 6. a 12. hvězdnou velikostí, celkem jich je asi 580. Přes sto sluncí v blízkosti centra leží relativně těsně u sebe. Mezi nimi se nachází nejméně pět rudých obrů a mnoho bílých trpaslíků. Na jeden kubický parsek připadají čtyři slunce, což je asi dvakrát tolik než ve hvězdokupě Plejády.

Praesepe leží v souhvězdí Kraba a je nápadná, protože je třetí nejjasnější hvězdokupou svého druhu, a protože v tomto souhvězdí nejsou žádné jasnější hvězdy.

Známé světy a systémy

Historie

Planeta Oxtorne byla kolonizována v roce 2234 Pozemšťany.

V srpnu 2361 byla VANESSA při letu z Ishtar v Plejádách na Suavity unesena inteligentní mlhovitou bytostí Axhalaisom.

V roce 1344 NGL existuje koalice Praesepe jako lokální sdružení systémů s částečně autonomním statusem uvnitř LSP.