Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 767
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 767
Název:Strážce z Palatky
(Der Wächter von Palatka)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Aphilie (Bezcitnost)
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3582
Zvláštní síly se probouzejí - Hrozivý nastupuje své dědictví
Hlavní postavy románu:

Walik Kauk, Baldwin Tingmer a Bluff Pollard - "tři mušketýři" na cestě do Terranie

Chara Shamanovo - muž, který se považuje za pána Země

Augustus - zvláštní robot

Kulliak Jon - strážce z Palatky

Raphael - Hrozivý se ujímá svého dědictví

Ovládnutím Palatky věří Chara Shamanovu, že zaimponuje Nadpozemskému, kterého činí odpovědným za katastrofu, která postihla Zemi. Dříve než se šílenému vědci podaří odjet ke kontrolní stanici, přemůže ho Augustus. Protože přizná, že nedisponuje protijedem na jed, který vpíchl Waliku Kaukovi, Bluffu Pollardovi a Baldwinu Tingmerovi, odjíždí trojice se svým vznášedlem přes Penshina-Bay, Tajgonský poloostrov a Šelechtovův záliv do kraje Jamsk, a odtamdud do Palatky, kde doufají, že budou mít štěstí v tamní medostanici.

V Palatce zakazuje strážní robot Kaukovi, Pollardovi a Tingmerovi, kterým už zbývá jen pět dní života, přístup do stanice. Teprve když si Augustus s kontrolním zařízením brány vymění podinvné zvuky, otevře se jim Palatka. Zatímco otrávení hledají lékařskou pomoc a přitom ohromeně zpozorují, že je kontrolní stanice v provozu, podaří se Shamanovovi získat Augustuse na svou stranu, když robotu namluví, že je ve spojení s jeho kontrolními orgány. Biofyzik naláká Tingmera do antigravitační šachty, kterou předtím vypnul, ale ten se tajemným způsobem zachrání. Shamanovo Augustusovi poručí, aby naložil zbraně z arzenálu Palatky do vznášedla, zjistí ale, že plavidlo zmizelo.

Aby Shamanovovu útěku zabránil, nechal vznášedlo ukrýt roboty dvě stě let starý Siganec Kulliak Jon, který už čtyřicet dva let Palatku hlídá1).

Při kontaktu s centrálním počítačem, jak se zdá, vzrůstá Augustusova inteligence. Robot znovu přemůže Shamanovova a odvede ho do medostanice. Tři Terranci nyní náhodou objeví Kulliaka Jona, kterému se následně s Augustusovou pomocí podaří v jejich tělech neutralizovat jed, který v kritickém čase explozivně sníží schopnost červených krvinek pojit kyslík a tím vyvolá smrt zadušením. Siganec prozradí, že kontrolní stanice Palatka, která byla již v roce 3540 deaktivována, se bezprostředně po pádu Země do Schlundu sama od sebe znovu aktivovala. Centrální počítač Palatky, kterého se Walik Kauk s Jonovou pomocí zeptá, nemá sice žádné informace o tom, co se s lidstvem stalo a kde se nachází Země, vysvětlí ale, že 10. září 3581 znovu naběhl2).

Když se ke stanici přiblíží cizí černé létající těleso, Shamanovo se osvobodí. Bezprostředně poté se náhle objeví Raphael3), který se nechá poznat jako opravdový strážce Palatky a který je odpovědný za záchranu Tingmera a nečekané chování K2. Energetická bystost vysvětlí, že jeho a Jonovy rozkazy pocházeli od stejné autority. Shamanovo, který ve svém pominutí očekával Nadpozemského, zemře hrůzou a zklamáním. Raphael dá Kaukovi, Pollardovi a Tingmerovi k dispozici moderní kluzák, se kterým se vydají do Terranie, zatímco Jon jako druhý strážce zůstane v Palatce4).

Mezitím zjistí poslové CLERMACU ve své kosmické lodi, že sledováním nezískají očekávané odpovědi a důležitou fázi svého plánu tak odsoudí k neúspěchu.