Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2504
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2504
Název:Hyperpropad
(Die Hypersenke)
Autor:Leo Lukas
Cyklus:Stardust
Vydáno poprvé:14. srpna 2009
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 08. – 13. ledna 1463 NGL
Střetnutí v cizí galaxii - v moci zvláštního fenoménu
Hlavní postavy románu:

Feubald – Munklu pozná hrdiny.

Perry Rhodan – Nositel buněčného aktivátoru čelí falešnému obvinění.

Mondra Diamondová a Icho Tolot – Společníci Perryho Rhodana zkoumají podivný jev.

Leyharte Semfuu – Velitel ANIAZUU zažije pekelná muka.

Görn Exiffele Barost – Bard způsobí problémy všem okolo sebe.

Na Zemi a četných lidmi obydlených planetách Mléčné dráhy se píše rok 1463 Nového galaktického letopočtu – to odpovídá roku 5050 křesťanského kalendáře. Už více než sto let panuje v Mléčné dráze mír: Hvězdné říše se snaží spolupracovat a vytvořit klidnou budoucnost. Konflikty minulosti se zdají být zapomenuty.

Především Liga svobodných Pozemšťanů, v níž Perry Rhodan stále zastává úřad Rezidenta, se koncentruje zejména na výzkum a vědu. S nalezeným polyportdvorcem jménem ITHAFOR se do rukou lidstva dostává nový, tajemný transportní systém. Skrze polyportdvorec zaútočí nebezpečná mocnost, Frekvenční monarchie, její úder je však prozatím odražen.

Perry Rhodan se dostane do kontaktu s pány polyportsítě a je pozván na jejich domovský svět. Polostopí směnárníci jsou mírumilovným národem a vůči Frekvenční monarchii jsou zcela bezmocní. Proto požádají Pozemšťany o pomoc. Ještě během jednání zaútočí armáda monarchie a Rhodan musí před silnějším protivníkem uprchnout v muzejní lodi. Přitom padne do HYPERPROPADU...


Perry Rhodan, Icho Tolot, Mondra Diamondová a malá kočkovitá bytost Ramoz prchají z Markanu se sice řečí obdařenou, ale málo sdílnou kosmickou lodí MIKRU-JON. Nejsou pronásledováni, neboť dobyvatelé z Frekvenční monarchie přišli prakticky „po svých“. Zatímco Mondra zkoumá svého nového chráněnce a přitom zjistí, že Ramoz je navzdory ostrým zubům vegetariánem, má bleskurychlé reflexy a velmi pravděpodobně je obdařen telepatickými schopnostmi, Tolot identifikuje Kyon Megas jako před galaxií Diktyon předsunutou hvězdokupu – a Diktyon je Pozemšťanům znám jako Centaurus A a leží 12,41 milionů světelných let od Mléčné dráhy ve směru mocenské oblasti superinteligence ESTARTU. Je tedy jisté, že konvenčním letem je návrat domů vyloučen. Je nutno dosáhnout stanice PERISTERA, druhého v Kyon Megas ležícího transportního dvorce. Jak se zdá, MIKRU-JON zná cestu a transportuje své cestující hyperprostorem k cíli – náhle však plavidlo vypadne do normálního prostoru. Tolot vysloví domněnku, která se později potvrdí: Galaktici se nacházejí v oblasti, v níž se hyperimpedance z neznámých důvodů snížila na hodnotu platnou před rokem 1331 NGL.

Rhodan a Tolot opustí MIKRU-JON, aby odpověděli na zachycené nouzové volání. To bylo odesláno z lodi ANIAZUU, prvního lineárním pohonem vybaveného korábu národa Bokazuu. Stejně jako MIKRU-JON se ANIAZUU dostala vinou hyperodporu do velkých nesnází. Bokazuu jsou jedním z mnoha národů žijících, obchodujících a válčících v Kyon Megas. Leyharte Semfuu, velitel ANIAZUU, se právě dozvěděl, že část jeho nákladu tvoří vysoce výkonné zbraně, které mají být použity ve zmíněných lokálních střetech. Pakliže včas nedosáhne svého cíle, budoucnost celého jeho lidu bude v ohrožení, neboť Bokazuu jsou obchodníci, jejichž úspěch se zakládá na pověsti absolutní spolehlivosti. Jsou tu i další potíže: Görn Exiffele Barost, nesnesitelně arogantní bard, štve ostatní cestující proti velení ANIAZUU, takže hrozí otevřená vzpoura, a lodní systémy napadl neznámý počítačový virus. V této napjaté situaci Semfuu nepřijme Rhodana a Tolota s otevřenou náručí. Považuje Galaktiky za původce problémů a dá je uvěznit.

Technika Galaktiků dalece předstihuje možnosti Bokazuu. Rhodan a Tolot se snadno osvobodí. Za pomoci Munkla jménem Feubald, malého humanoida, který má na palubě ANIAZUU roli maskota, je bard identifikován jako původce virové nákazy. Ve skutečnosti je to totiž špion a chtěl se zmocnit ANIAZUU, aby plavidlo přihrál svým chlebodárcům. Díky snížené hyperimpedanci mohl špion použít sugestivní projektory své vesmírné jachty a zmanipulovat posádku ANIAZUU. Galaktici překazí bardovy plány. Hyperimpedance se následně vrátí na svou „obvyklou“ hodnotu, takže obě lodi mohou pokračovat v cestě. Původ hyperpropadu zůstane záhadou. MIKRU-JON dosáhne dne 13. ledna 1463 NGL souřadnic, na nichž se má nalézat PERISTERA. Na ANIAZUU obdrží Feubald za své činy řád, což mu ohromě zvedne sebevědomí.