Perry Rhodan 1667 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1667
Název:Plody vědomostí
(Die Früchte des Wissens)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 / 1207 NGL = 4793 / 4794
Sní o zemi na druhé straně - Atlan se dopustí smrtelné chyby
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan dorazí na Samplerský svět

Niisu - Trepecco hledá Zemi na druhé straně

Cessie Briehm - exoekoložka má vlastní představy

Aktet Pfest - Supertěžký je šéfem pěchoty ATLANTIS

Philip - jediný Ennox s buněčným aktivátorem

Atlanův svaz1), který tvoří křižníky BAS-KR-39 LAIRE2), LAMCIA, TARFALA a ATLANTIS, ve které se od 14. ledna 1207 NGL zdržuje také Philip, dorazí v několikatisícihvězdném shluku ke Canaxu, druhé planetě žlutého slunce. Povrch planety, kde se nachází pro Samplery charakteristický vodík 5H, je rozdělen do neobyčejného množství různých a vůči sobě ohraničených biotopů. Snění humanoidní domorodci, kteří si říkají Trepeccové, žijí jako nomádi. 2.20 metru vysocí muži nesou své výrazně menší, ale inteligentnější ženy, které označují jako hvězdodružky, během těhotenství na zádech a vyživují je přes pupeční šňůru.

Ve své touze po »Zemi na druhé straně« překoná Trepecco Niisu, jehož hvězdodružka byla s jejich nenarozeným dítětem zabita špatným počasím v zemi Boor a který ztratil spojení se svým kmenem, nebezpečí pohoří Rok a úskočné přepadení jeho bývalého kmenového druha Hapta a dorazí do džunglemi naplněné země Zuun. Vědomosti o zvláštnostech jednotlivých biotopů a přiměřenou přežívací strategii získávají nomádi pomocí požívání zvláštních kořenů, které označují za »ovoce«.

Přes odpor exoekoložky Cessie Briehm, která se bojí o sensibilní ekologickou rovnováhu Canaxu, přistane Atlan se space-jetem v Zuunu, kde domorodci stavějí nestabilní věž, aby mohli spatřit horizont a na něm Zemi na druhé straně. Pach galaktiků vyvolá u flóry Zuunu agresivní reakci, které padne za oběť tisíce Trepecců. Jen těžce zraněného Niisu stačí Atlan zachránit.