Menu
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Lemuria, svazek 2
Název:Probuzený spáč
(Der Schläfer der Zeiten)
Autor:Hans Kneifel
Vydáno poprvé:listopad 2004
Vydáno v češtině:4.10.2006
Čas děje: duben 1327 NGL

Při vyhodnocení informací z Denetreena paměťového čipu jsou nalezeny poukazy na druhou lemurskou hvězdnou archu LEMCHA OVIR. Tato kosmická loď odstartovala několik let po NETHACK ACHTON, což vyvolává otázku, jak se čip s těmito informacemi mohl na první hvězdnou archu dostat. Kurzový vektor lodi je uložen společně s informací, že startovala jednoznačně z Lemuru. PALENQUE a akonská LAS-TOÓR se vydají společně na souřadnice, kde by se druhá hvězdná archa měla nyní nacházet.

LEMCHA OVIR má jinou strukturu než NETHACK ACHTON. V podstatě je tvořena válcovitým centrálním tělesem, kolem kterého rotuje 1200 metrů široký prstenec. Při startu bylo na palubě 10000 Lemurů. Po 500 letech palubního času (50000 let v normálním prostoru) je jich na palubě už jen desetina. Mnoho Lemurů poslední generace zmutovalo a má nyní nejrůznější tělesné vlastnosti, mnoho z nich je ale neplodných, takže by během krátké doby nikdo kromě Naahka Atubura Nutaiho nezůstal, protože ten nosí také buněčný aktivátor. Zařízení je ale zřejmě poškozené nebo jinak stavěné než zásobníky vitální energie, které rozdával ID, protože Nutai musí každých 20 let projít regeneračním procesem, který jeho tělo omladí, ale zároveň při něm také přijde o část vzpomínek. Také na LEMCHA OVIR je uctíván strážce, Haluťan. V zapečetěné oblasti archy se skrývá dokonce i černá kulovitá loď, u které se s největší pravděpodobností jedná o halutskou jednotku. Kromě toho znají obyvatelé archy humanoidní bytost, která je nazývána Legendor. Legendor má být ten, kdo generační kosmickou loď vyslal na cestu. Jinak Lemurové o své minulosti prakticky nic nevědí.

Když se LEMCHOU OVIR začne stále rychleji šířit tajemná nákaza, rozhodne se Naahk přerušit dilatační let a přistát na planetě. Trajekty jsou vyslány napřed, a jen asi polovina Lemurů přežije, když se archa krátce poté srazí s asteroidem a spadne na planetu, kde chtěla přistát. Přeživší se musí usadit na Zemi podobném světě. Halutská loď se uvolní z padající archy a dopadne do ledu polární oblasti. Lemurové pojmenují planetu Mentack Nutai (Nutaiův osud).

Asi o měsíc později dorazí na místo události Pozemšťané a Akonané. Najednou selže pohon obou lodí - energie je odsávána neznámým vlivem. Jsou za to zodpovědné Menttiové, energetické bytosti, kteří na Mentack Nutai žijí a před tisíciletími měli špatné zkušenosti s humanoidními bytostmi. Protože pomocné čluny ještě fungují, přistane Rhodan se smíšeným týmem. Naváže kontakt se ztroskotanými Lemury a vyšetřuje příčinu pádu. Přitom neustále nastávají výpadky techniky, které způsobují Menttiové. Naahk byl při pádu těžce zraněn - zemře navzdory svému buněčnému aktivátoru. V severní pólové oblasti objeví Pozemšťané pod ledem pohřbenou starou akonskou výzkumnou stanici (možná vojenské zařízení), která musela být opuštěná už před tisíciletími. Rhodan a jeho lidé proniknou do stanice. Má ještě energii, je ale nestabilní. Když Rhodanova skupina vstoupí, což je pro cizince zřejmě zakázané, spustí se obraná zařízení. Přitom se začne ledová hmota hroutit. Když se Denetree dostane do smrtelného nebezpečí, je zachráněna Haluťanem. Rhodan ho pozná: je to Icho Tolot...

Haluťan ukradne terranský space-jet a zmizí bez vysvětlení pryč. Rhodan nalezne cestu, jak komunikovat s Menttii. Ze záznamů, které našel v akonské stanici, se dozví důvod pro nepřátelské chování: Akonané vyhnali Menttie z posvátného místa, aby tam zřídili stanici. Rhodan přesvědčí Menttie o tom, že toto nebezpečí už dnes nehrozí. Energetické bytosti mu uvěří a chovají se v budoucnu mírumilovně - také vůči Lemurům, kteří na Mentack Nutai chtějí zůstat. Rhodan zachrání osobní záznamy Naahka a poprosí Tolota vysílačkou o setkání. Alemaheyu Kossa zachytí hyperimpulz, který musel být vyslán z paluby LEMCHA OVIR, ačkoliv nedisponuje potřebnou technikou jako NETHACK ACHTON. Impulz byl vyslán ve chvíli, kdy Rhodan vstoupil do velitelské části archy.