Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Typy kosmických lodí > DORIFER-kapsle
hledat

DORIFER-kapsle

Každý Síťochodec měl vlastní kapsli, která mu dovolovala vlétávat do kosmonukleotidu DORIFER. Výjimku tvořil Salaam Siin, který se jako první Síťochodec kapsle zřekl. Vstup do jiné DORIFER-kapsle bez pozvání platí mezi Síťochodci za zakázaný.

Struktura

Kapsle jsou produktem vysoce rozvinuté querionské techniky. Disponují soběstačnou, syntetickou inteligencí. Každá kapsle je vybavena medo a psychotechnickými pomocnými zařízeními, které jsou speciálně nastavené na příslušného majitele. Stejně tak interiér je nastaven přesně na pasažéra.

DORIFER-kapsle jsou stavěny pro pobyt jednoho muže. Pohonné a navigační systémy, jejich akční princip je technicky nejasný, vstupují do vzájemné interakce s vědomím pilota. Existuje ale i možnost řídit loď ručně. Data, které pilot potřebuje, mohou být automaticky promítány na zobrazovací plochu, která v případě potřeby vznikne.

Kapsle jsou schopny skrze bránu DORIFERU vniknout do kosmonukleotidu. Disponují ale také pohonem podobným enerpsí pro let skrze psionickou síť.

Celkově celá jejich technika dalece převyšuje technologii Mléčné dráhy 5. století NGL, převyšuje také techniku tarkanských národů a techniku národů mocenské oblasti ESTARTU.

DORIFER-kapsle mají tvar elipsoidu s délkou patnácti metrů, vypadají jako plochá vejce. Trup je ze světle šedého kovu a je absolutně hladký a beze spár. Jen na přídi vypadá průhledně a poskytuje pilotovy volný výhled. Ke vstupu slouží propust ve stěně. Za ní je krátká chodba, která vede přímo do obytné místnosti kapsle, která zabírá přední třetinu tělesa lodi. Za místností se nachází těsně pod stropem malá přepážka, ke které vede antigrav. Tato přepážka nese jméno horní paluba a obsahuje ložnici pro cestující v kapsli.

Známé kapsle

Historie

Kapsle jsou dílem querionských inženýrů. Jsou používány Síťochodci k průniku do DORIFERU. Navzdory vysoce účinné technice není navigace v kosmonukleotidu nikterak bezpečná. Několik Síťchodců se nikdy nevrátilo. Perry Rhodan byl se svou kapslí LEDA vržen do universa Tarkan.

Co se po uzavření DORIFERU (tedy po DORIFER-šoku) s kapslemi stalo, není známo. Jisté je jen to, že se přímo rozpustily a zmizely, což zjistil ve stázi zajatý Tarkanský svaz.