Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 573
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 573
Název:Insiderova planeta
(Insiders Planet)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Dobrodružství SOL / Hidden-X
« AT 572 • chronologicky • AT 574 »
Vydáno poprvé:27. září 1982
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3792/3588
Lodní deník SOL - čtvrté čtení
Hlavní postavy románu:

Insider - Extra se dozví dějiny svého původu

Gavro Yaal - muž, který se v roce 3588 na SOL stal legendou

Histar Veysbal a Etonia Gess - dva mladí Solánci

Zettler Olloss - fanatický Yaalův přívrženec

Auli-Phans - Kowallek.

OGGARŮV POKLAD zastaví 80‘000 světelných let před Auxonií a čeká na impulz, že Hapeldan dorazil k Flekto-Yn. Oggarovo vědomí se vydá bez těla pátrat po Přepínači. Mezitím nemá Insider co dělat a začne v lodním deníku SOL pátrat1) po svém původu. Narazí na zprávu o prvních cizincích na palubě z roku 2 solánského letopočtu:

Histar Veysbal, který své správné křestní jméno (Perry) musí kvůli neoblíbenosti Terry držet v tajnosti, a Etonia Gess, oba 16 roků staří, jsou milenecký pár. Musí snášet nepřátelstí skupiny 20ti letých fanatiků, které vede šestadvacetiletý Zetter Olloss. Olloss a jeho přívrženci reagují svárně na každou poznámku, se kterou je vyvracena nezávislost SOL na planetách. Když Veysbal a Gess zaslechnou zvěst, podle které se SOL nachází v blízkosti planety, pochlebují se Ollossovi, aby mohli být u přistání.

Skutečně se mohou zúčastnit přistání malé flotily pod vedením Gavro Yaala, která má na planetě těžit suroviny. Planeta je obývána Kowalleky, kteří jí nazývají »Náš svět Zwzwko«. Veysbal a Gess objeví, že Ollos tráví čas smrtícím lovem na domorodce.

Při svém pozorování jsou neopatrní a zajme je skupina Kowalleků pod velením Auli-Phana. Za vraždy Kowalleků, které spáchal Ollos, mají být popraveni, protože právní systém Kowalleků nerozlišuje mezi samotným pachatelem a dalšími příslušníky jeho skupiny. Ještě ke všemu přistanou Solánci na posvátném ostrově.

Auli-Phans by rád zahájil reformy. Se skupinou stejně smýšlejících pomůže proto Soláncům k útěku. Během útěku chce Olloss unést Etonii Gess a přitom nechat Veysbala na planetě. Když se brání, Ollossova zbraň spustí a Gess zabije.

Histar Veysbal se chce vrátit s pomocí Kowalleků k ostrovu, na kterém Solánci přistáli. K tomu ukradnou vrtulník, který je ale nad mořem sestřelen Zetterem Ollossem. Část trosečníků je zachráněna space-jetem Gavro Yaala, který zachytil volání o pomoc z vrtulníku.

Když se zjistí, že došlo ke zločinu, je Zetter Olloss pronásledován. Při zatýkání zastřelí Zetter Olloss Histara Veysbala. V soudním řízení je Olloss odsouzen k vyhnanství beze zbraně na planetě, což by mohlo vést k jeho popravě Kowalleky. Auli-Phans a jeho devět společníků chce odletět se SOL. Při jejich příchodu na palubu jsou tři Kowallekové, také Auli-Phanův osobní přítel Goskan-Dar, zastřeleni přívrženci Ollosse. Ostatní Kowallekové zabijí Ollossovi přívržence a schovávají se na lodi, protože se bojí nedůvěry Solánců. Jsou poté vidět jen občas.

Insider se tak dozví, že je potomkem Kowalleků, kteří ho nazvali podle jejich domovského světa. Když se Oggar vrátí, je zmanipulován od HIDDEN-X. Insider je rovněž ovlivněn, takže nyní jsou všichni pod kontrolou HIDDEN-X.