Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 520
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 520
Název:Zákon stavitelů
(Das Gesetz der Erbauer)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 519 • chronologicky • AT 521 »
Vydáno poprvé:21. září 1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec května až počátek července 3791
5000 Solánců na cizích světech
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan chce přivést Pána z Osathu k rozumu

Weicos - velitel »Exodu monster«

Hajke Eklond, Krytta a Stříbrné oko - trojice z 5000 Solánců na Osathu

Y'Man - velitel zasahuje

Pán v kopulích - vládce Osathu

Solánci, kteří přistanou na Pastičce na myši VII, jsou usídleni v bývalém hlavním městě Osathů, které se jmenuje Assygha. Musí se tam nejdříve vyrovnat se záludnostmi planety s jeden a půl násobnou gravitací a roboty. Během událostí prvních dnů na planetě objeví Hajke Eklond a Stříbrné oko v ukrytém sklepě pod svým domem v hlubokém spánku dva Osathy. Z toho vyvozují, že Osathové své vymření předvídali a proto postavili Pána v kopulích. Pár ve stanici byl nejspíš zamýšlen pro nový začátek, zemřel ale kvůli poruše. Z tohoto důvodu jsou roboti spuštěni déle, než bylo plánováno.

Weicos má také potíže při komunikaci s Pánem. Pro robotský mozek není také důležité vypnout tažný paprsek.

Atlan je po přistání ve Městě svobodných zajat a se sedmi Buhrly, Joscanem Hellmutem, Gavro Yaalem a Bjo Breiskolem ubytován v jednom domě. Buhrlové jsou po chvíli odvezeni na SOL. Arkonidan je Y'Manem prováděn městem a dozví se, že Pán v kopulích byl stvořen k mírumilovné expanzi. Protože ale disponuje jen loďmi s krátkým doletem, přitahuje tažným paprskem bytosti k sobě, aby si od nich nechal radit.

Atlan odlétá do Assyghy. Tam ho situace přesvědčí, že se 5000 Soláncům daří navzdory všem obtížím dobře. Díky Weicosovi si může promluvit s Pánem a vysvětlí mu, že se provinil proti svému programu a tažný paprsek nechává spuštěný jen proto, že se cítí osamělý. Poté je Pán v kopulích ochoten využít podpory Solánců a tažný paprsek vypnout. K tomu má ale počkat na Atlanův signál, který má dát Soláncům na Pastičce na myši VII ještě několik dnů k dispozici pro návrat na SOL, a zároveň zamezit, aby Chart Deccon odletěl bez nich.