Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Romány > svazek 2
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Romány, svazek 2
Název:Velký myslitel z Golu
(Der große Denker von Gol)
Autor:Kurt Mahr
Vydáno poprvé:1964
Vydáno v češtině:květen 1998
Čas děje: 2093 (2086)

9.5.2086 beze stopy zmizela na Golu, 14 planetě Vegy pozemská loď Lakehurst. O sedm let později se Perry Rhodan, Reginald Bull a dalších 470 Pozemšťanů snaží přijít na kloub tajemství této planety...

V květnu 2086 zmizí po několika měsících na planetě Gol terranská výzkumná loď LAKEHURST s 218člennou posádkou. Nalezené trosky představují pouze asi 1 % hmotnosti lodi. Osud lodi LAKEHURST zůstává prozatím neznámý.

V roce 2093 vede Perry Rhodan spolu s Reginaldem Bullem novou expedici na Gol, aby konečně rozluštili záhadu této největší planety Vega. Přistává výzkumná loď URANUS. Jsou objeveny záznamy velitele LAKEHURSTU Keenana, které však neobsahují žádné poznatky o osudu průzkumníků. Kapitán Martin Levans je pověřen průzkumem jeskyně nalezené lodí LAKEHURST. Vydává se na cestu se sedmi speciálními vozidly zvanými golomobily, ale zastihne ho silná bouře. Jedno z vozidel pod vedením Freda Warrena beze stopy zmizí.

Nakonec šest zbývajících vozidel dorazí k jeskyni, která působí umělým dojmem. Zřídí si provizorní základnu s kopulí se stínícím polem, ale zjistí, že rádiové spojení s URANEM není z jeskyně možné. To lze zjistit pouze mimo jeskyni. Když je po nějaké době vyslán další detektor, nemůže opustit jeskyni, protože místo vchodu je skalní stěna. Průzkum ukázal, že je silná přes 200 metrů a nelze do ní proniknout. Výprava se tedy zasekla. Levans jim nařídí, aby postoupili hlouběji do jeskyně.

Mezitím posádka URANUSu experimentuje s energetickými pulzy a snaží se navázat komunikaci s energetickými bytostmi planety Gols. Přitom zjistí, že rychlost reakcí Golsů se rovná rychlosti reakcí pozitroniků. Reginald Bull se vydává se dvěma společníky v Golomobilu zkontrolovat skupinu Levanů, kteří se přestali hlásit, ale náhle se ve vozidle objeví Golové, kteří vzápětí explodují. Všichni předpokládají, že Bull je mrtvý.

Uplyne několik dní. Posádce URANUSu se konečně podaří rozluštit jazyk Gol a obdrží zprávu o přátelství. O něco později všichni s překvapením zjistí, že URANUS se již nenachází v gravitačním pekle Gol, ale na lákavé zelené louce plné stromů, a je zde také naznačena kyslíková atmosféra. Terrani se ptají, zda nemají halucinace.

V jeskyni se Levans a jeho společníci Patty Soerensenová, Paul Finch a Mark Rattigan propadají do hlubin a dostávají se do města s podivnými budovami, ale bez obyvatel. Narazí na energetické bariéry a podivná křivá zrcadla. Ve městě navážou kontakt s pohřešovanou posádkou Freda Warrena, která nedokáže vysvětlit, jak se sem dostala. Všichni se také zajímají o fialově zbarvené goly, tato barva nebyla nikdy předtím viděna. O něco později musí Terrani před Goly uprchnout, protože jejich ochranné štíty se ukázaly jako nepoužitelné. Útěk je však marný, protože Golové jsou rychlejší. Když se dotýkají Terranů, Levans dostává cizí myšlenky, které mu připomínají počítačové příkazy. Uvědomuje si, že Golové chtějí pohltit vědomí Terranů, a zoufale se snaží klást mentální odpor. Ve skutečnosti je Golové opět pustí a ustoupí.

Levans rozvíjí teorii, že město je jeden obrovský počítač. Zdá se, že se to potvrdilo, když se Terrani dál rozhlíželi kolem. Zdá se, že Golové nejsou nic jiného než odpadní produkty činnosti obřího počítače, podvědomé vedlejší myšlenky, které se formují! "Myslitel" se opět pokouší zlikvidovat Terrany vysláním Golů. Znovu se brání a díky síle své mysli i paprskovým zbraním se jim podaří zahnat Golse zpět. Nakonec se dostanou do hlavní řídicí místnosti a vyřadí počítač.

O něco dříve: Reginald Bull se probouzí z bezvědomí a diví se, protože se cítí jako "energetická štafeta". Začne přemýšlet, protože vnímá podivné myšlenky a zvláštní světelné body, které se mu zdají povědomé, ale ještě si neuvědomuje, co se stalo.

Mezitím mnoho členů posádky URANUS podlehlo vábení louky. Zůstanou venku a přemýšlejí o skupině obzvlášť velkých Golsů, kteří zřejmě čekají hned za loukou. Jeden z těchto Golsů se přibližuje a náhle se mění v člověka! Je to Bull, který si uvědomil, že se spojil s Golem, ale díky své silné vůli dokázal tuto syntézu ukončit. O něco později se totéž stane mnoha dalším Golsům a objeví se posádka lodi LAKEHURST. K tomu přispělo Levansovo vyřazení počítače z provozu.

Výprava Levans je osvobozena a všechny události jsou objasněny. Golové nebyli inteligentní rasou v běžném pojetí, ale pouze produktem "Velkého myslitele". Jejich jedinou snahou bylo absorbovat energii. Proto nakonec zaútočili na LAKEHURST a pohltili jeho posádku. Úsilí však bylo téměř příliš velké, protože Terrani kladli velký odpor. Nyní se tedy chystali použít novou, rafinovanější taktiku na URANUS. Levans mohl oznámit, že Myslitel je starý nejméně 40 000 let a pracuje s šestidimenzionálními energiemi. Neustále se vyvíjel. "Město" tedy vytvořil z energie.

Je rozhodnuto, že myslitel nebude znovu zapnut. Existence skupiny Gols tak končí až do odvolání. S výjimkou šesti lidí, kteří beze stopy zmizeli, všichni Terrani z lodí LAKEHURST a URANUS tuto zkušenost přežili.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_große_Denker_von_Gol« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)